*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فقه و زندگی 


فقه و زندگی شماره 333
در چه مواردی مسافر باید نماز را کامل بخواند؟
1- مسافری که تصمیم گرفت ده‌روز در یک مکان بماند. 2- مسافری‌که قصد ده‌روز کرد و پس ازخواندن یک نماز چهاررکعتی از تصمیم خود برگشت. این شخص باید نمازهای چهاررکعتی خود را کامل بخواند، گرچه قصد ده‌ روز ندارد. و... .
 ١١:٤٥ - 1390/12/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
فقه وزندگی 332
زیادشدن رکوع در نماز جماعت
اضافه‌شدن رکوع در نماز جماعت به سه قسم تقسیم می‌‌شود: 1- کسی‌که در نماز جماعت پس‌از این‌که با امام سر از رکوع برداشت، سهواً به رکوع رود، نمازش باطل است، زیرا رکوع رکن است و اضافه‌کردن رکن چه سهواً و چه عمداً نماز را باطل می‌‌کند.
 ١١:٢٤ - 1390/12/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
فقه و زندگی شماره 331
روبه قبله‌بودن
روبه قبله‌بودن به سه‌قسم تقسیم می‌شود: 1- واجب 2-مستحب 3-حرام
 ١٥:١٧ - 1390/11/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
فقه و زندگی شماره 330
آثار نماز جماعت
نماز جماعت دارای آثاری است:نماز جماعت دارای آثاری است: 1- نماز جماعت ثواب بسیار زیادی دارد، در روایت وارد شده اگر تعداد نمازگزاران از ده‌نفر بگذرد، چنان‌چه درخت‌ها قلم و دریاها مرکب و جن و انس، نویسنده باشند، نمی‌توانند ثواب یک‌رکعت آن‌را بنویسند.
 ١٦:٥٦ - 1390/10/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
فقه و زندگی شماره 329
صورت
صورت دارای احکامی است: 1- اگر موی سر به قدری است که به صورت می‌ریزد، باید هنگام مسح سر، فرق باز کرد. 2- در حال احرام، زن‌ها نباید صورت خود را بپوشانند. 3- در وضو باید تمام صورت شسته شود و ... .
 ١٥:٢٢ - 1390/10/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
فقه و زندگی شماره 328
گوش
گوش داراى احكامى است:1. در غسل، شستن داخل گوش واجب نيست، بلكه آن‌چه واجب است شستن ظاهر گوش مى‌باشد. 2. مستحب است به طور آهسته در گوش راست نوزاد، اذان و در گوش چپ او اقامه گفته شود و... .
 ١٦:٢٤ - 1390/10/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
فقه و زندگی شماره 327
عبادات استيجارى
اجيرشدن براى عبادات، احكامى دارد: 1. كسى كه براى نماز و روزه استيجارى اجيرشده، بايد طبق فتواى مرجع تقليد خود عمل نمايد. 2. اجير بايد عادل باشد.3. اجير بايد بتواند... .
 ٠٨:٢٣ - 1390/09/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
فقه و زندگی شماره 326
ضرورت
در تكليف اضطرارى بايد به قدر ضرورت اكتفا كرد.چند نمونه: 1. كسى كه نمى‌‌تواند همه نماز را ايستاده بخواند، بايد به مقدارى كه مى‌تواند نماز را ايستاده بخواند. 2. در موارد ضرورت كه نوشيدنى يا خوردنى حرام، جايز مى‌شود (مثل اين‌كه شخص در حال تلف‌شدن است) بايد به قدر ضرورت اكتفا نمود.
 ١٠:٠٨ - 1390/09/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
فقه و زندگی شماره 323
تصرفات در حال مرض
تصرف در حال مرض احكامى دارد: 1. چنان‌چه مردى همسر خود را طلاق بائن دهد، از يكديگر ارث نمى‌برند، ولى اگر در حال مرض، همسرش را طلاق بائن دهد، اگر تا يك‌سال بميرد زنش از او ارث مى‌برد و... .
 ٠٩:٢٩ - 1390/08/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
فقه وزندگی شماره 322
تساوى كودكان با اشخاص بالغ
در چند مورد، كودك و شخص بالغ از نظر حكم با يكديگر مساوى هستند:1. اگر نجاستى به بدن كودك برسد، بدن كودك مانند شخص بالغ نجس مى‌شود. 2. چنان‌چه كودك مُحرم شود بايد اعمال را تمام كند تا از احرام خارج شود، وگرنه ... .
 ٠٨:٤٠ - 1390/07/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
فقه و زندگی شماره 321
مواردى كه فروش ملك واجب است
1. به فتواى بيشتر فقها، زن از هوايى (املاك) ارث نمى‌برد و فقط از قيمت آن ارث مى‌برد، مثل ساختمان و درخت؛ چنان‌چه زن، متقاضى سهم‌الارث خود باشد ورثه بايد آن ملك را بفروشند و از قيمت آن، ارث او را بپردازند. 2. پدرى كه از دنيا رفته و... .
 ٠٨:٣٠ - 1390/07/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
فقه و زندگی شماره 320
موارد عدم جواز نيابت
- وضو، غسل و تيمم. البته كسى كه مى‌خواهد نماز استيجارى بخواند ناچار است وضو بگيرد ولى وضو را براى خودش مى‌گيرد، نه شخصى كه از طرف او مى‌خواهد نماز بخواند. - در تمام واجبات ... .
 ٠٨:٢٢ - 1390/06/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
فقه و زندگی شماره 319
بوى خوش
به‌كار‌بردن بوى خوش به سه قسم تقسيم مى‌شود: 1. مستحب 2. واجب 3. حرام
 ٠٨:٤٣ - 1390/06/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
فقه و زندگی شماره 318
موارد عدم وجوب روزه
گرفتن روزه براى نُه نفر واجب نيست:1. مريضى كه روزه براى او ضرر دارد. در اين صورت اگر روزه بگيرد روزه‌اش باطل است. 2. مسافرى كه دائم‌السفر نيست و نمى‌خواهد ده روز در يك مكان بماند. روزه در سفر باطل است. 3. اشخاص پير که... .
 ٠٨:٤٤ - 1390/05/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
فقه و زندگی
فقه و زندگی شماره 317
ترس
رس داراى احکامى است: 1. در مورد زلزله، خورشیدگرفتگى و ماه‌گرفتگى، نماز آیات واجب است چه مردم بترسند یا نه، ولى در مورد بادها، رعد و برق و امثال این‌ها در صورتى نماز آیات واجب است که بیشتر مردم بترسند. 2. اگر کسى دیگرى را بترساند که عقلش زایل شود، شرعاً دیه کامل به او بدهکار مى‌شود. هم‌چنین اگر شخصى خانم حامله را بترساند که سبب شود او سقط جنین کند، دیه آن جنین را بدهکار مى‌شود که بستگى دارد آن جنین در چه مرحله‌اى باشد، چراکه در...
 ١٠:٠٥ - 1390/05/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
فقه و زندگی
فقه و زندگی شماره 316
شاهد
در مورد شاهد نکاتى وجود دارد:
 ١٠:٠٥ - 1390/04/29 - نظرات : ٠متن کامل >>
فقه و زندگی
فقه و زندگی شماره 315
عدالت
در مواردى عدالت شرط است: 1. امام‌جمعه و جماعت باید عادل باشد؛ یعنى گناه کبیره انجام ندهد و اگر گناه صغیره انجام داد، باید فوراً توبه کند و ادامه ندهد. 2. شاهد باید عادل باشد و قاضى حق ندارد شهادت هر شاهدى را بپذیرد. 3. عامل زکات (کسى که مسئول جمع‌آورى یا پخش زکات است) باید عادل باشد. 4. قاضى باید عادل باشد، و...
 ١٠:٠٥ - 1390/04/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
فقه و زندگی
فقه و زندگی شماره 314
احکام عددى
عدد یک داراى احکامى است: 1. اعتقاد به یگانگى خداوند و خالقیت و ربوبیت او واجب است. بنابراین دوگانه‌پرستى و سه‌گانه‌پرستى کفر و شرک است. 2. حج در طول عمر، یک‌بار بر انسان واجب مى‌شود. 3. مالى که یک‌بار خمس یا زکات آن داده شده است، دیگر خمس و زکات بر آن تعلق نمى‌گیرد، مگر این‌که ارزش آن پس از پرداخت خمس اضافه شود که در این صورت باید خمس ارزش اضافه را پرداخت نماید. 4. اگر چند غسل بر انسان واجب باشد، یک غسل که...
 ١٠:٠٥ - 1390/04/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
فقه و زندگی
فقه و زندگی شماره 313
پیامبراکرم(ص)
در مورد پیامبر خدا صلى‌اللّه‌علیه‌وآله‌وسلم باید به احکامى توجه نمود:
 ١٠:٠٥ - 1390/03/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
فقه و زندگی
فقه و زندگی شماره 312
وقف
وقف داراى احکامى است: 1. این که بعضى افراد، پشت قرآن یا کتاب‌هاى دعا یا زیارت‌نامه‌ها مى‌نویسند: فلانى چنین خوابى دید و هر کس آن‌را خواند باید ده مرتبه از روى آن بنویسد!! این‌ها خرافات است. علاوه بر این، نوشتن این‌ها جایز نیست؛ زیرا تصرف در مال وقفى است. 2. انتقال اموال وقفى جایز نیست. هر مالى که وقف مکانى شده، مختص به همان‌جاست و بیرون‌ بردن از آن مکان جایز نیست. 3. وقف، تاریخ ندارد؛ یعنى هر مالى که وقف شود، براى همیشه وقف خواهد بود؛ به عبارت دیگر، ما...
 ١٠:٠٥ - 1390/03/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
فقه و زندگی شماره 311
مواردى که با بدن و لباس نجس مى‌توان نماز خواند
1. اگر بدن، زخمى است تا وقتى که زخم خوب نشده و شستن آن مشکل است، مى‌توان با همان بدن نجس نماز خواند. 2. خون به مقدار کمتر از بند انگشت باشد. 3. اصلاً از نجس‌بودن بدن یا لباس خود مطلع نبود و بعد از نماز فهمید (چه در مورد خون و چه غیر آن، چه به قدر بند انگشت و چه بیشتر از آن). سؤال: کسى که مى‌دانست لباس یا بدنش نجس است و فراموش کرد، حکمش چیست؟
 ١٠:٠٥ - 1390/03/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
فقه و زندگی
فقه و زندگی شماره 310
جهر و اخفات
1. حمد و سوره بعضى از نمازها (صبح و مغرب و عشا) بلند خوانده مى‌شود، که به آن‌ها جهریه مى‌گویند. و بعضى آهسته (ظهر و عصر) خوانده مى‌شود، که به آن‌ها اخفاتیه مى‌گویند. 2. جهر و اخفات، مختص حمد و سوره است، غیر از تسبیحات اربعه که باید آهسته خوانده شود، در بقیه ذکرهاى نماز مثل ذکر رکوع، سجده، تشهد و امثال این‌ها آزاد هستیم که بلند بخوانیم یا آهسته. 3. در نمازهاى جهرى، باید بسم‌اللّه‌الرحمن‌الرحیم آن‌را هم بلند خواند، اما در نمازهاى اخفاتى مستحب است بسم‌اللّه‌الرحمن‌الرحیم آن‌را بلند بگوییم....
 ١٠:٠٥ - 1390/02/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
فقه و زندگی
فقه و زندگی شماره 309
گفت‌وگو در مورد دیگران
در صحبت کردن درباره دیگران باید به چند نکته توجه کنیم. 1. تعریف کردن از دیگران و ستایش از آنان، هم جایز است و هم نیازى به اجازه گرفتن از آنان و کسب رضایت ندارد. 2. دادن لقب‌ها و عنوان‌هاى زشت به دیگران حرام است و هم‌چنین است پسوندهاى نامطلوب؛ زیرا قرآن مى‌فرماید: «ولا تنابزوا بالالقاب»؛ چه در حضور آنان باشد یا پشت‌سرشان؛ زیرا موجب فتنه و اذیت است. 3. غیبت کردن، حرام است، مخصوصاً عیوبى که مخفى است و دیگران اطلاع ندارند. مثل این‌که بگوییم: فلانى در بدنش فلان نقص است یا اختلاف خانوادگى دارد و امثال این‌ها.
 ١٠:٠٥ - 1390/02/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
فقه و زندگی
فقه و زندگی شماره 308
سوره در نماز
1. واجب: و آن در بیشتر نمازهاى واجب است مثلاً در نمازهاى یومیه باید بعد از حمد، سوره توحید یا سوره دیگرى بخوانیم. 2. مستحب: و آن در نمازهاى مستحبى است. یعنى در نمازهاى مستحبى پس از تمام شدن حمد مى‌توانیم به رکوع برویم و سوره نخوانیم. البته اگر سوره بخوانیم ثواب نماز بیشتر مى‌شود. 3. حرام: و آن در دو مورد است: مورد اول، در نماز احتیاط، مثلاً کسى که شک مى‌کند رکعت سوم است یا چهارم بنا مى‌گذارد که رکعت چهارم است و نماز را به پایان مى‌رساند پس از سلام نماز، یک رکعت نماز احتیاط مى‌خواند در این نماز پس از حمد باید به رکوع برود و نباید بعد از حمد سوره بخواند.
 ١٠:٠٥ - 1390/02/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
فقه و زندگی
فقه و زندگی شماره 307
کلمات نماز در حال حرکت
فتن کلمات نماز در حال حرکت به سه قسم تقسیم مى‌شود: 1. کلماتى که باید در حال حرکت گفته شود و آن جمله: «بحول اللّه و قوته اقوم و اقعد» (یعنى با قدرتى که خداوند به من عنایت کرده، مى‌توانم بنشینم و برخیزم) است، که مستحب است در حال برخاستن از سجده گفته شود. 2. کلماتى که باید در حال آرامش گفته شود و آن کلمات واجب نماز است؛ مثلاً در حال خواندن حمد و سوره باید بدن آرام باشد و همین طور در حال گفتن ذکر رکوع و سجود؛ براى مثال، وقتى مى‌خواهیم به رکوع برویم باید صبر کنیم بدن آرام شود، بعد سه مرتبه...
 ١٠:٠٥ - 1390/02/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
فقه و زندگی
فقه و زندگی شماره 306
شک‌هاى بى‌اعتبار
در مواردى اگر در نماز شک کنیم، نباید به شک اعتنا نماییم: 1. اگر در نماز مستحبى شک کند که رکعت اول است یا دوم، مى‌تواند بنا را بر رکعت اول بگذارد و یک رکعت دیگر بخواند و یا بنا را بر رکعت دوم بگذارد و همان رکعت را به پایان رساند و سلام دهد. 2. کسى که در نماز جماعت شرکت کرده و شک در رکعات کند، باید از امام جماعت پیروى کند و به شک خود اعتنا نکند و اگر امام شک در رکعات کند، مأموم به وى اطلاع دهد.
 ١٠:٠٥ - 1390/01/31 - نظرات : ٠متن کامل >>
فقه و زندگی
فقه و زندگی شماره 305
اعلام نجس بودن
فقها فرموده‌اند: وقتى چیزى یا جایى نجس مى‌شود لازم نیست به دیگران اطلاع دهیم مگر در چند مورد:
 ١٠:٠٥ - 1390/01/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
فقه و زندگی شماره 304
سجده به سه قسم تقسیم مى‌شود
. سجده واجب؛ مثل سجده‌هاى نماز که در هر رکعت باید دو سجده بجا آوریم و مثل سجده فراموش شده که بعد از نماز، قضاى آن‌را به‌جا مى‌آوریم و مثل سجده بعد از تلاوت آیاتى که باید براى آن‌ها سجده کرد. 2. سجده مستحب؛ مثل سجده شکر که وقتى خداوند به انسان نعمتى عنایت مى‌کند یا مشکلى از انسان برطرف مى‌کند یا انسان به فکر نعمت‌هاى خدا مى‌افتد، مستحب است سجده شکر به‌جا آورد. 3. سجده حرام؛ و آن سجده براى غیرخدا است؛ بنابراین سجده براى....
 ١٠:٠٥ - 1390/01/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
فقه و زندگی
فقه و زندگی شماره 303
مسجد
مه بخش‌ها و قسمت‌هاى مسجد، حکم مسجد را دارد. مثلاً: 1. فقها فرموده‌اند: اگر انسان معتکف روى پشت‌بام یا صحن مسجد جامع هم معتکف شود، اعتکاف او صحیح است. این بدان علت است که همه قسمت‌هاى مسجد حکم مسجد را دارد. 2. نجس کردن هر قسمتى از مسجد حرام است حتى دیوار آن. چه بخش...
 ١٠:٠٥ - 1389/12/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
فقه و زندگی شماره 3032
برادر و خواهر احکامى دارند
. برادر و خواهر محرم‌اند چه از یک پدر و مادر باشند یا از یک پدر یا از یک مادر. 2. برادر و خواهر میت در طبقه دوم ارث قرار دارند. یعنى اگر میت، فرزند و نوه و پدر و مادر ندارد، نوبت به ارث بردن خواهر و برادر مى‌رسد. توضیح‌المسائل محشى، 2/706 3. با وجود خواهر و برادر پدر و مادرى، ارث به خواهر و...
 ١٠:٠٥ - 1389/12/11 - نظرات : ٠متن کامل >>

<< صفحه قبلی2 3 4 5 6 7 8 صفحه بعدی >>

سه شنبه ٢١ مرداد ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام