*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > ره‌نامه 


آیةالله‌العظمی نوری همدانی
آیةالله‌العظمی نوری همدانی
ویژگی‌های فردی و اجتماعی یک طلبه
▪ افتخار ما این است که سرباز امام زمان‌ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف هستیم و مدرک ما سربازی و شاگردی امام زمان‌ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف است. ▪ علما ورثه انبیا هستند یعنی باید در همان راه انبیا گام بردارند و حضور تأثیرگذاری در اجتماع، جهت امر به معروف و ارشاد مردم داشته باشند، چراکه مردم علما را پناهگاه خود می‌دانند، بر همین اساس علما باید همیشه در کنار مردم بوده و با آن‌ها مهربان باشند و این اولین وظیفه اجتماعی یک طلبه است. .....
 ٠٩:٠٢ - 1396/06/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
ره‌نامه شماره 331
يكى از ابعاد انسان، بُعدى است كه در اين دنياى مادى مى‏خواهد معاشرت بكند، در اين دنياى مادى مى‏خواهد تأسيس دولت بكند، ... اسلام اين را هم دارد. آن‌قدر، آيه و روايت كه در سياست وارد شده است، در عبادات وارد نشده است. شما پنجاه و چند كتاب فقه را ملاحظه مى‏كنيد، هفت- هشت تا كتابى است كه مربوط به عبادات است، باقى‏اش مربوط به سياسات و اجتماعيات و معاشرات و اين‌طور چيزهاست.
 ١٦:١٤ - 1390/11/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
ره‌نامه شماره 330
تبليغات سوء به صورتى بود كه اگر طلبه‏اى مى‏خواست حرفش را بزند و در فكر تشكيلات باشد، مورد طعن قرار مى‏گرفت. هميشه صحبت «نظم در بى‏نظمى است» مورد تأييد بود. همه بايد متأسف باشيم كه اين انقلاب دير پيروز شد. اگر اين انقلاب سى‌سال پيش پيروز مى‏شد، وضع حوزه‏ها غير از اين بود.
 ١٧:٣٨ - 1390/10/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
ره‌نامه شماره 329
تبليغات كرده بودند كه اگر يك ملّايى وارد مى‏شد در امر سياسى، راجع به حكومت مى‏خواست صحبت بكند، راجع به مجلس صحبت بكند، راجع به گرفتاري‌هاى سياسى مردم مى‏خواست صحبت بكند، در خود جامعه روحانيت مى‏گفتند كه اين آدم «سياسى» است، ديگر به درد نمى‏خورد!
 ١٦:٣٢ - 1390/10/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
ره‌نامه شماره 326
هان اى حوزه‌هاى علميه و دانشگاه‌هاى اهل تحقيق! بپاخيزيد و قرآن كريم را از شرّ جاهلان مُتنسِّك و عالمان متهتك كه از روى علم و عمد به قرآن و اسلام تاخته و مى‌تازند، نجات دهيد. و شما اى فرزندان برومند اسلام! حوزه‌ها و دانشگاه‌ها را از توجه به شئونات قرآن و ابعاد بسيار مختلف آن بيدار كنيد.
 ١٠:٢٨ - 1390/09/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
ره‌نامه شماره 322
لزوم تقويت حوزه‌هاى علميه و فقاهت:
 ٠٩:٣٣ - 1390/07/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
ره‌نامه شماره 320
خيال نكنيد كه حالا ما ديگر احتياجى به علما نداريم، ما تا آخر احتياج (به علما) داريم. اسلام تا آخر احتياج دارد به اين علما. اين علما اگر نباشند، اسلام از بين مى‌رود. اينها كارشناس‌هاى اسلام هستند و حفظ كردند اسلام را تا كنون و بايد اين‌ها باشند تا اسلام محفوظ بماند.
 ٠٩:٢١ - 1390/06/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
ره‌نامه شماره 319
نظام حوزه، نقش زيادى در جلوگيرى از اتلاف وقت طلبه دارد؛ كتاب درسى خوب، نظام آموزشى درست و منطقى، فرصت‌هاى آموزشى مناسب، قرار‌دادن صحيح و منطقى درس‌ها در كنار هم ـ كه همين، جزء نظام آموزشى است ـ، كم‌كردن تعطيلات حوزه و مسائلى از اين قبيل، به مسئولان و گردانندگان امور حوزه مربوط مى‌شود.
 ٠٩:٥٨ - 1390/06/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
ره‌نامه شماره 318
شماها در ماه مبارك مهمان خدا هستيد، مهمان‌دار خداست و مخلوق مهمان اوست. البته اين ضيافت نسبت به اولياء كل الهى به آن نحوى نيست كه ما تخيل كنيم، يا دست ما به او برسد. ما بايد حساب كنيم ببينيم كه اين ضيافت چى بوده است و ما چقدر راه يافتيم به اين ضيافت.
 ٠٩:٢٥ - 1390/05/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
ره‌نامه
.. و لازم است علما و مدرسین محترم نگذارند در درس‌هایى که مربوط به فقاهت است و حوزه‌هاى فقهى و اصولى از طریقه مشایخ معظم که تنها راه براى حفظ فقه‌ اسلامى است منحرف شوند، و کوشش نمایند که هر روز بر دقت‌ها و بحث و نظرها و ابتکار و تحقیق‌ها افزوده شود؛ و فقه سنتى که ارث سلف صالح است و انحراف از آن، سست‌شدن ارکان تحقیق و تدقیق است، محفوظ بماند و تحقیقات بر تحقیقات اضافه گردد. و البته در رشته‌هاى دیگر علوم به مناسبت احتیاجات کشور و اسلام برنامه‌هایى تهیه خواهد شد و رجالى در آن رشته تربیت باید شود.
 ١٠:٠٥ - 1390/04/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
ره‌نامه شماره 315
هدف اساسى این است که ما چگونه مى‌خواهیم اصول محکم فقه را در عمل فرد و جامعه پیاده کنیم و بتوانیم براى معضلات جواب داشته باشیم. و همه ترس استکبار از همین مسأله است که فقه و اجتهاد جنبه عینى و عملى پیدا کند و قدرت برخورد در مسلمانان به وجود آورد. راستى، به چه علت است که در پى اعلام حکم شرعى و اسلامى مورد اتفاق همه علما در مورد یک مزدور بیگانه (سلمان‌رشدی مرتد)، این‌قدر جهانخواران برافروخته شدند و سران کفر و بازار مشترک و امثال آنان به تکاپو و تلاش مذبوحانه افتاده‌اند؟
 ١٠:٠٥ - 1390/04/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
ره‌نامه شماره 314
آشنایى به روش برخورد با حیله‌ها و تزویرهاى فرهنگ حاکم بر جهان، داشتن بصیرت و دید اقتصادى، اطلاع از کیفیت برخورد با اقتصاد حاکم بر جهان، شناخت سیاست‌ها و حتى سیاسیون و فرمول‌هاى دیکته‌شده آنان و درک موقعیت و نقاط قوّت و ضعف دو قطب سرمایه‌دارى و کمونیزم که در حقیقت استراتژى حکومت بر جهان را ترسیم مى‌کنند، از ویژگى‌هاى یک مجتهد جامع است. یک مجتهد، باید زیرکى و هوش و فراست هدایت یک جامعه بزرگ اسلامى و حتى غیر اسلامى را داشته باشد و علاوه بر خلوص و تقوا و زهدى که در خور شأن مجتهد است، واقعاً مدیر و مدبر باشد. حکومت در نظر مجتهد واقعى، فلسفه عملى تمامى فقه در تمامى زوایاى زندگى بشریت است.
 ١٠:٠٥ - 1390/04/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
ره‌نامه شماره 313
کى از امور مهمى که مورد توجه بزرگان و علماى حوزه علمیه قم بوده است، لکن عمل مثبتى درباره آن انجام نگرفته، ایجاد نظم و انضباط در حوزه‌هاست، که لازم است از حوزه علمیه قم شروع شود و به‌طور جدى و اساسى عمل شود. البته این امر براى حفظ حوزه‌ها از ورود عناصر منحرف از حیث عقاید و اخلاق و اعمال از اهم وظایف شرعى است، که به عهده همه خصوصاً فضلا و علما و مدرسین مى‌باشد؛ و با همکارى جدى همگان و با تأیید مراجع معظّم مى‌تواند جامه عمل پوشد.
 ١٠:٠٥ - 1390/03/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
ره‌نامه شماره 312
مبادا خداى نخواسته اشتغال به مبادى و مقدمات موجب شود که از غایت اصلى که ابقا و رشد تحقیقات علوم اسلامى، خصوصاً فقه به طریقه سلف صالح و بزرگان مشایخ همچون «شیخ الطائفه» و أمثاله - رضوان‌اللّه‌تعالى‌علیهم - و در متأخرین همچون «صاحب جواهر» و شیخ بزرگوار «انصارى» - علیهم‌رضوان‌اللّه‌تعالى - بازدارد.
 ١٠:٠٥ - 1390/03/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
ره‌نامه شماره 311
فرهنگ فاسد غرب و شرق اقتضا مى‌کند که با وسایل عظیمى که در دست دارند، در تمام ساعات روز به دروغ‌پردازى و تهمت و افترا، بر فرهنگ الهى اسلام بتازند، و در هر فرصتى قوانین الهى جمهورى اسلامى و اصل اسلام را بکوبند و وابستگان به آن‌را مرتجع کهنه‌پرست فاقد شعور سیاسى بخوانند، و قوانین اسلام را کافى براى این زمان ندانند... .
 ١٠:٠٥ - 1390/03/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
ره‌نامه شماره 310
در مورد دروس تحصیل و تحقیق حوزه‌ها، این جانب معتقد به فقه سنتى و اجتهاد جواهرى هستم و تخلف از آن‌را جایز نمى‌دانم. اجتهاد به همان سبک صحیح است ولى این بدان معنا نیست که فقه اسلام پویا نیست، زمان و مکان دو عنصر تعیین‌کننده در اجتهادند. مسئله‌اى که در قدیم داراى حکمى بوده است به ظاهر همان مسأله در روابط حاکم بر سیاست و اجتماع و اقتصاد یک نظام ممکن است حکم جدیدى پیدا کند، بدان معنا که...
 ١٠:٠٥ - 1390/02/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
ره‌نامه شماره 309
گر فقهاى عزیز نبودند، معلوم نبود امروز چه علومى به عنوان علوم قرآن و اسلام و اهل‌بیت علیهم‌السلام به خورد توده‌ها داده بودند. جمع‌آورى و نگهدارى علوم قرآن و اسلام و آثار و احادیث پیامبر بزرگوار و سنت و سیره معصومین علیهم‌السلام و ثبت و تبویب و تنقیح آنان در شرایطى که امکانات بسیار کم بوده است و سلاطین و ستمگران در محو آثار رسالت همه امکانات خود را به کار مى‌گرفتند، کار آسانى نبوده است...
 ١٠:٠٥ - 1390/02/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
ره‌نامه شماره 308
علما و روحانیون ان شاء اللَّه به همه ابعاد و جوانب مسئولیت خود آشنا هستند، ولى از باب تذکر و تأکید عرض مى‌کنم، امروز که بسیارى از جوانان و اندیشمندان در فضاى آزاد کشور اسلامى‌مان احساس مى‌کنند که مى‌توانند اندیشه‌هاى خود را در موضوعات و مسائل مختلف اسلامى بیان دارند، با روى گشاده و آغوش باز حرف‌هاى آنان را بشنوند. و اگر بیراهه مى‌روند، با بیانى آکنده از محبت و دوستى، راه راست اسلامى را ...
 ١٠:٠٥ - 1390/02/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
ره‌نامه شماره 307
آشنایى به روش برخورد با حیله‌ها و تزویرهاى فرهنگ حاکم بر جهان، داشتن بصیرت و دید اقتصادى، اطلاع از کیفیت برخورد با اقتصاد حاکم بر جهان، شناخت سیاست‌ها و حتى سیاسیون و فرمول‌هاى دیکته‌شده آنان و درک موقعیت و نقاط قوّت و ضعف دو قطب سرمایه‌دارى و کمونیزم که در حقیقت استراتژى حکومت بر جهان را ترسیم مى‌کنند، از ویژگی‌هاى یک مجتهد جامع است.
 ١٠:٠٥ - 1390/02/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
ره‌نامه شماره 306
روحانیت متعهد، به خون سرمایه‌داران زالو‌صفت تشنه است و هرگز با آنان سر آشتى نداشته و نخواهد داشت. آن‌ها با زهد و تقوا و ریاضت درس خوانده‌اند و پس از کسب مقامات علمى و معنوى نیز به همان شیوه زاهدانه و با فقر و تهیدستى و عدم تعلق به تجملات دنیا زندگى کرده‌اند و هرگز زیر بار منت و ذلت نرفته‌اند. دقت و مطالعه در زندگى علماى سلف، حکایت از فقر و نهایتاً روح پر فتوت آنان براى کسب معارف مى‌کند که چگونه در پرتو نور شمع و شعاع قمر تحصیل کرده‌اند و با قناعت و بزرگوارى زیستند.
 ١٠:٠٥ - 1390/01/31 - نظرات : ٠متن کامل >>
ره‌نامه شماره 305
من کلى مطلب را مى‌گویم که جریانى است که روحانیت را کنار بگذارند. شما دیدید که در زمان قبل از این جمهورى‌هاى اخیر، اوایل امر، یک جریانى بود که این روحانیت‌ها، روحانیون شاخص را پیش ملت رسوا کنند با دروغ و حیله. آقاى بهشتى - رحمه‌اللَّه - که یک نفر آدمى بود که مجاهد براى اسلام بود، به درد مى‌خورد، فعال بود، دانشمند بود، مدیر بود، مدبر بود، دیدید که در صحنه کشور چه فضاحت‌ها در آوردند اشرار، مردم را [‌از او] منحرف کردند.
 ١٠:٠٥ - 1390/01/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
امام خمینى قدس‌سره
امام خمینى قدس‌سره
ره‌نامه شماره 304
مکتب اسلام مکتب تهذیب است؛ قرآن کتاب آدم‌سازى است؛ اتکال به قرآن بکنید. تعلیم از تعالیم عالیه اسلام بگیرید؛ اسلام انسان درست مى‌کند، همان که اجانب، ابرقدرت‌ها از او مى‌ترسند؛ از انسان مى‌ترسند و اسلام را مى‌کوبند چون مکتب انسان‌سازى است.
 ١٠:٠٥ - 1390/01/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
ره‌نامه شماره 3043
خلاق باید در همه جا و در همه دروس، مورد توجه قرار گیرد. و اعتقادم بر این است که باید هر کس حوزه درسى بزرگ یا کوچکى دارد، یکى دو دقیقه - مقدمتاً یا مؤخرتاً - درس اخلاق بگوید که طلاب با اخلاق اسلامى بار بیایند. و اجمالًا من از شما مطمئنم که شما خوب کار مى‌کنید و نظرات درستى دارید، لکن در هر کارى اشتباهاتى هم هست.
 ١٠:٠٥ - 1389/12/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
ره‌نامه شماره 301
من اکثر موفقیت‌هاى روحانیت و نفوذ آنان را در جوامع اسلامى در ارزش عملى و زهد آنان مى‌دانم. و امروز هم این ارزش نه‌تنها نباید به فراموشى سپرده شود، که باید بیشتر از گذشته به آن پرداخت. هیچ چیزى به زشتى دنیاگرایى روحانیت نیست. و هیچ وسیله‌اى هم نمى‌تواند بدتر از دنیاگرایى، روحانیت را آلوده کند. چه بسا دوستان نادان یا دشمنان دانا بخواهند با دلسوزى‌هاى بى‌مورد مسیر زهدگرایى آنان را منحرف سازند؛ و گروهى نیز مغرضانه یا ناآگاهانه روحانیت را...
 ١٠:٠٥ - 1389/12/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
ره‌نامه شماره 300
این حرکت نوبه‌نوى اجتهادى، اساس تحول است. تحول و دگرگونى یک امر قهرى است؛ پیش مى‌آید. امروز در اطراف مجموعه‌هاى گوناگون صنفى و ملى و غیره در و دروازه و حصار وجود ندارد؛ منتها این تحول و تغییر را یا مدیریت مى‌کنیم، آن را هدایت مى‌کنیم، یا نه، رها مى‌کنیم. اگر رها کردیم، باخته‌ایم. بزرگان حوزه، مراجع تقلید، اندیشمندان، دانشمندان و فضلا باید دامن‌ها را به ...
 ١٠:٠٥ - 1389/11/29 - نظرات : ٠متن کامل >>
ره‌نامه
ره‌نامه شماره 229
امام خمینى قدس‌سره
در هر نهضت و انقلاب الهى و مردمى، علماى اسلام اولین کسانى بوده‌اند که بر تارک جبین‌شان خون و شهادت نقش بسته است.
 ١٠:٠٥ - 1389/11/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
مقام معظم رهبرى‌
مقام معظم رهبرى‌
ره‌نامه شماره 297
بعد از پیروزى انقلاب اسلامى دو عنوان و دو مفهوم غلط و انحرافى به وسیله کسانى که هم با روحانیت بد بودند، هم با انقلاب دشمن بودند، در ذهن‌ها مطرح شد. البته به این حرف‌ها پاسخ داده شده است؛ هم قولاً، هم عملاً؛ اما «رگ رگ است این آب شیرین و آب شور». باید همیشه متوجه بود، همیشه بیدار بود. این دو ...
 ١٠:٠٥ - 1389/11/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
مقام معظم رهبرى‌
مقام معظم رهبرى‌
ره‌نامه شماره 296
نظام اسلامى پشتوانه‌اش علماى دین و علماى صاحب‌نظر و نظریات اسلامى است؛ لذا نظام موظف به حمایت از حوزه‌هاى علمیه است، چون تکیه‌گاه اوست.
 ١٠:٠٥ - 1389/10/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
ره‌نامه
ره‌نامه شماره 295
مقام معظم رهبرى
بى‌طرف ماندن روحانیت در مسایل چالشىِ اساسى، موجب نمى‌شود که دشمن روحانیت و دشمن دین هم ‏بى‌طرف و ساکت بماند؛ «و من نام لم‌ینم عنه»، (نهج‌البلاغه، خطبه 62.) ‏
 ١٠:٠٥ - 1389/10/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
ره نامه
ره نامه شماره 295
مقام معظم رهبرى
حرکت نوبه‌نوى اجتهادى، اساس تحول است. حالا در زمینه‌هاى دیگر هم من عرض خواهم کرد آن چیزى که تحول هست،
 ١٠:٠٥ - 1389/10/09 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 صفحه بعدی >>

دوشنبه ٠٥ اسفند ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام