*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا


گروه خبری: افق پارسایی 12  | تاریخ:1395/10/28 | ساعت:١٥:٣٠ | شماره خبر:٣٨٧٨٠٤ |  


    آیةالله سیدابوالقاسم دهکردی‌ قدس‌سره آیةالله سیدابوالقاسم دهکردی‌ قدس‌سره

آموزه‌های روح‌‌پرور

  سفارش می‌کنم تو را ‌ای نفس خطاگر، غافل از آقا و پروردگارت و ذلیل دشمنانت، کاهل به مهمات امور و هدف و رسالت آفرینشت، چه بسیار عمر گران‌قدر را ضایع کردی... سوگ‌مندانه این سرمایه‌ گران را تباه کردی و خود را به افسوس و حسرت همیشگی مبتلا (کردی). روحی را که پادشاهی توانا بر رساندن تو به سلطنت دائمی و جاودانه است، در زندان شهوات رنجور کردی و در غل و زنجیر و اسارت هوا و هوس گرفتار نمودی. ....  

  


معاتبه نفس

سفارش میکنم تو را ای نفس خطاگر، غافل از آقا و پروردگارت و ذلیل دشمنانت، کاهل به مهمات امور و هدف و رسالت آفرینشت، چه بسیار عمر گرانقدر را ضایع کردی... سوگمندانه این سرمایه گران را تباه کردی و خود را به افسوس و حسرت همیشگی مبتلا (کردی). روحی را که پادشاهی توانا بر رساندن تو به سلطنت دائمی و جاودانه است، در زندان شهوات رنجور کردی و در غل و زنجیر و اسارت هوا و هوس گرفتار نمودی.

قلب سلیم

در گورستان تاریک و بیکس با کژدمها و حشرات موذی چه خواهی کرد؟

در روزی که مال و فرزند سود ندهد و هر کس از دوستان و برادران و فرزندان خود میگریزد و در نجات خویش میکوشد.

در روز قیامت حمایتگر و شفاعتگر تو کسی نیست، مگر آنکه تو را قلبی سلیم باشد. من به تو راه رشد و صلاح را باز نمودم.

اکسیر جوانی

رحمت خدای رحمان مرا فراگرفت و به عبادت و مجاهدت نفسانی و اصلاح حال خود روی آوردم. به تحصیل علوم و معارف به شیوه پسندیده مشغول شدم و تلاش روزانه را به شبزندهداری متصل کردم. همواره و در جمیع حالات به خداوند متعال و رئوف پناه بردم و به اولیای خداوند، سروران خلایق و شافعان ضعیفان، ائمه اطهار علیهم‌السلام  توسل داشتم.

اعتدال در امور

میانهروی را در همه کارها داشته باشید، تا به حسرت و پشیمانی و ندانمکاری گرفتار نشوید.

برنامه عمر

اوقات عمرتان را سهبخش کنید: بخشی از آنرا در تحصیل علوم، معارف و کسب کمالات و فضایل مصروف دارید؛ بخش دیگر را به عبادات از روی اخلاص و توجه به کار گیرید و بخش سوم را به امورات مادی زندگی و تحصیل معاش مشغول باشید.

مقام انقطاع

تنها راه رسیدن به این مقام (انقطاع الیالله) پیراستن نفس از فرومایگیها و کندن آن از دلبستگی به امور فانی و زودگذر و بازداشتن آن از هوسها و بر فوق دنیا قدم نهادن و در برابر زرق و برق و جذبههای آن زهد ورزیدن و به مقامات اخروی و کارهای جاودانه و شایسته دلبستن است.

اقتباس از کتاب منبرالوسیله/ آیةالله سیدابوالقاسم دهکردی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: