*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > یادگار ماندگار امام( ویژنامه مجمع نمایندگان طلاب) 


یادگار ماندگار امام شماره خبر: ٣٧٤٢٠٣ ١٧:١٤ - 1394/12/11   حجةالاسلام والمسلمین سقای بی‌ریاحجةالاسلام والمسلمین سقای بی‌ریا ارسال به دوست نسخه چاپي


حجةالاسلام والمسلمین سقای بی‌ریاحجةالاسلام والمسلمین سقای بی‌ریا

مجمع نمایندگان الحق والانصاف در ارتباط با طلاب بسیار موفق بوده است


مجمع طبق ضوابط خود در قالب جلسات ماهانه شهرستانی و استانی ارتباط خوبی با بدنه حوزه برقرار کرده است. اگر مجمع نمایندگان طلاب نبود این خلاء در حوزه می‌بود که بحمدالله از این طریق برطرف شده است. مجمع نمایندگان، الحق والانصاف در ارتباط با طلاب بسیار موفق بوده است. ...شما ریاست مجمع در دوره ششم را به مدت چهار سال به عهده داشتید. به نظر شما چرا حضرت امام قدس‌سره وظیفه تشکیل مجمع را بر عهده جامعه محترم مدرسین گذاشتند؟

آن زمان در زمینه ارتباط بدنه طلاب جوان با اساتید و مدرسین خلأیی احساس میشد، یعنی این زمینه فراهم نبود که طلاب جوان، دیدگاههای خود را منتقل کنند. البته جامعه مدرسین، خود از مدرسین انقلابی بودند که قبل از انقلاب و بعد از آن نقش آفرینی والایی داشتهاند؛ بزرگانی هستند که دارای سابقه و عمق فکری و علمی بودند؛ اما در عین حال آگاهی از دیدگاههای طلاب ضروری بوده است. بنابراین لازم بود از بین طلاب، نمایندگانی باشند که رابط بدنه حوزه با جامعه مدرسین باشند. فلذا حضرت امام قدس‌سره وظیفه تشکیل این نهاد حوزوی را با توجه به نوع عمیق این ارتباط، به جامعه مدرسین محوّل کردند.

به نظر شما جایگاه مجمع نمایندگان طلاب در حوزه چیست و رسالتهای آن کدام است؟

با توجه به ارتباط نمایندگان با طلاب جوان و پرشور و انقلابی که قادر به انجام کارهای بزرگی هستند، ظرفیتهای مجمع بسیار بالاست. مجمع میتواند در راستای پیشبرد اهداف انقلاب، بازوی کمکی برای جامعه مدرسین باشد. مجمع میتواند در جهت برنامههای تبلیغی، سیاسی و فرهنگی کمک شایانی برای حوزه باشد و به مثابه اتاق فکر و برنامهریز و طرح و برنامه برای مرکز مدیریت حوزه عمل کند.

در زمان ریاست شما در مجمع، چه طرحهای شاخصی به تصویب رسیده و به مراکز حوزوی ارسال گردید؟

چند طرح عمده درآن دوره مطرح و تصویب شد. یکی در پی فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر دخالت در امر آموزش پرورش بود که طرح «تربیت مدرس معلم و دبیر دینی دبیرستانهای سراسر کشور»، تهیه شد؛ و به نظرم طرح بسیار ارزندهای بود. اساس این طرح این بود که هر کس که در سراسر کشور قصد دارد معلم یا دبیر دینی شود، باید در قم مورد تعلیم و تربیت قرار گیرد. در کشور دانشسرا یا دانشگاه تربیت معلم هست و لذا متولی تربیت معلم دینی نیز باید حوزه باشد. طرح دیگر هم که تصویب شد طرح «اعزام مبلغ به سراسر کشور» بود. همچنین آیین نامه داخلی مجمع درسال آخر دوره ششم مورد بررسی قرار گرفت.

به نظر شما مجمع در راستای تحکیم و تقویت ارتباط خود با طلاب و فضلا که بدنه حوزه را تشکیل میدهند، چه برنامههایی میتواند داشته باشد؟

از این ظرفیت مجمع خیلی خوب استفاده شده است. مجمع طبق ضوابط خود در قالب جلسات ماهانه شهرستانی و استانی ارتباط خوبی با بدنه حوزه برقرار کرده است. اگر مجمع نمایندگان طلاب نبود این خلاء در حوزه میبود که بحمدالله از این طریق برطرف شده است. مجمع نمایندگان، الحق والانصاف در ارتباط با طلاب بسیار موفق بوده است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
يکشنبه ٠٤ فروردين ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام