*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > بهابادی 


بهابادی شماره خبر: ٣٦٨٤٤٨ ١١:٥١ - 1394/08/23   مقام معنوی و علمی ملاعبدالله بهابادی ارسال به دوست نسخه چاپي


مقام معنوی و علمی ملاعبدالله بهابادی

مقام معنوی و علمی ملاعبدالله بهابادی


آخوند ملاعبدالله، از علمای سرآمد عصر خویش می‌باشد که در زهد و تقوا کم‌نظیر بوده است. تعابیری از قبیل علامه زمان، فقیه منطقی، عالم فاضل، اتقی و ازهد عصر خود و شارح متفكر منطق، همگی دال بر علو درجه و شأن و مرتبت علمی و معنوی ایشان است. (آخوند ملاعبدالله بهابادی صاحب حاشیه، احمد ترحمی، 1374، انتشارات بهاباد) ...


Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


 


 آخوند ملاعبدالله، از علمای سرآمد عصر خویش میباشد که در زهد و تقوا کمنظیر بوده است. تعابیری از قبیل علامه زمان، فقیه منطقی، عالم فاضل، اتقی و ازهد عصر خود و شارح متفكر منطق، همگی دال بر علو درجه و شأن و مرتبت علمی و معنوی ایشان است. (آخوند ملاعبدالله بهابادی صاحب حاشیه، احمد ترحمی، 1374، انتشارات بهاباد)


از جمله كرامات آخـوند ملاعبدالله یـزدی، اینكه وقـتی وارد اصفهان شد، چون قدری از شب گذشت، با توجه باطنی، نظری به شهر اصفهان کرد. پس به همراهانش گفت: وسایل ما را جمع كنید تا از این شهر با عجله بیرون رویم؛ زیرا چند هزار بساط شراب میبینم كه در این شهر چیده شده است كه اگر خدای تعالی عذابی نازل كند، ما هم با آن میسوزیم. پس همراهـانش اسبـاب و وسـایل را برداشتنـد و ملاعبـدالله سـوار بر مـركب خویش شد. هنوز بیرون شهر نرسیده بودند كه وقت سحر فرا رسید، آخوند دوباره توجـه باطنی به شهر اصفهـان كرد. پس به همـراهانش گفت: برگردیـد؛ زیـرا چنـدین هـزار سجاده را میبینم كه پهن شده و نماز شب میخوانند. این جبران آنرا میکند. آنگاه به منزلی كه در شهر داشت، مراجعت كرد. (قصصالعلما، میرزا محمدن سلیمان تنکابنی، ص174، تهران 1304 هجری قمری)


قصـه مذكـور حاكـی از آن است كه اشتغـالات اجتمـاعی و دلمشغولیهای تحصیلـی و علمـی، مـلاعبدالله را از فتـوحات معـنوی غـافل نساخته بود. هـر روز كه میگـذشت، شكـوفـایی اخـلاقی و عطـر ملكـوتی بر شـاخسـار وجود این فقیه منطقی فرهیخته بیشتر و افزونتر میگردید. دوری گزیدن از دنیای فانی، موجـب آرامش نفس و اطمینان خاطر آن فرزانه والاگوهر شده بود، بهطوری كه رسیدن به قله تكامل و تهذیب نفس برای او آسان شده و ارجمندی شخصیت ملاعبدالله را پدید آورد.


سخنانی كه از نفس گرم ملاعبدالله سرچشمه میگرفت، نهتنها نسخهای كارآمد؛ بلكه بهعنوان دارویی شفابخش، نورانیتی ویژه با خود داشت.


آخوند ملاعبدالله، در علوم فقه نیز در غایت تبحر و استادی بود، بهحدی كه حقاً گفته است اگر بخواهم، به توفیق خداوندی میتوانم تمامی مسایل آنرا با ادله و براهین عقلی طوری واضح و روشن کنم كه ابداً جای رد و مجال و چون و چرا باقی نماند. (ریحانةالادب، میرزا محمدعلی مدرس، ج6، ص390)
خروج
پنج شنبه ٠٤ بهمن ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام