*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > رسالت جهانی 


گروه خبری: خبر, رسالت جهانی  | تاریخ:1393/12/10 | ساعت:٢٣:٣٤ | شماره خبر:٣٥٩٠٠٧ |  


    گفتاری از آیةالله مصباح یزدیآیةالله مصباح یزدی

ضرورتنگاه بین‌المللی در حوزه

 اهداف فعالیت حوزه در عرصه بین‌المللی باید مشخص باشد، و عرصه‌هایی که باید همکاری و توسعه انجام شود، هم‌چنین روش‌ها و برنامه‌ها نیز باید تبیین گردد، حوزه به‌عنوان مرکز روحانیت شیعه، رسالت مهمی دارد که همانا ترویج اسلام و تشیع است؛ و چون اسلام و تشیع اختصاص به شهر و کشور خاص ندارد، این اصالت بعد جهانی خواهد داشت.  

  


اهداف فعالیت حوزه در عرصه بینالمللی باید مشخص باشد، و عرصههایی که باید همکاری و توسعه انجام شود، همچنین روشها و برنامهها نیز باید تبیین گردد، حوزه بهعنوان مرکز روحانیت شیعه، رسالت مهمی دارد که همانا ترویج اسلام و تشیع است؛ و چون اسلام و تشیع اختصاص به شهر و کشور خاص ندارد، این اصالت بعد جهانی خواهد داشت.

این رسالت، رسالت دینی و در تعبیری عام رسالت فرهنگی است، چون اساس فرهنگ باورها و ارزشهاست. اساس دین نیز چنین است، سایر مباحث فرهنگی ابزار است، روح فرهنگ باورها و ارزشهاست.

هدف اصلی توسعه و ترویج فرهنگ اسلامی است و سایر مسائل در حاشیه این محور تعریف میگردد. از جمله ارتباط با مراکز فرهنگی و دینی جهانی، لذا ما باید با ساختار و لوازم و نمادهای فرهنگی غرب آشنایی داشته باشیم تا درست ارتباط صورت گیرد.

باید طرحی برای ارتقا فرهنگی حوزه داشته باشیم تا رسالتهای جهانی انجام بدهد، باید درسهای جنبی حتی اختیاری، طراحی شود تا طلاب با جغرافیای اسلام و جهان و فرهنگهای مختلف آشنا گردند.

باید به فعالیتهای حوزه بعد بینالمللی بدهیم، باید نیروهایی تربیت کنیم تا بتوانند در این پروژه مشارکت داشته باشند، لاأقل بهعنوان فاز اول برای بینالمللی کردن حوزه اقدامی صورت گیرد.

وقتی که با فرهنگ مخاطب آشنا نیستیم، قطعاً اثر معکوس را باید انتظار کشید؛ لذا باید در تألیف کتب و نشریات و...، خصوصیات فرهنگی آنجا لحاظ گردد؛ همه اینها سطح ایدهآل دارد، لیکن در عمل نمیتوان به قله رسید و باید با آزمون و خطا پیش رفت تا به تدریج نواقص و اشکالات را برطرف کرد.

در طرح، باید ایدهآل آنرا در نظر گرفت، ولی واقعیت را نباید فراموش کرد. حوزه مسلمات خود را دارد که باید با احتیاط اقدام نمود تا با موانع بیشتری مواجه نشود.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

شنبه ٢٨ مهر ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام