*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > رسالت جهانی 


گروه خبری: خبر, رسالت جهانی  | تاریخ:1393/12/10 | ساعت:٢٣:٢٨ | شماره خبر:٣٥٩٠٠٦ |  


     امام موسی صدر، سفیر صلح

امام موسی صدر، سفیر صلح

 عالم مصلح و خیراندیش، امام موسی صدر، در شهر مقدس قم و در بیت شریف مرجع فقید شیعه، آیةالله‌العظمی سیدصدرالدین صدر قدس‌سره به دنیا آمد و تحصیلات خویش را در این شهر مقدس آغاز نموده و از محضر بزرگانی چون پدر خویش و آیة‌الله‌العظمی بروجردی بهره علمی کسب نمود و با اعلامی چون حضرات آیات سیدموسی شبیری زنجانی و شهید بهشتی هم‌مباحثه بودند. ایشان در روزگار جوانی راهی لبنان شد و در طول بیست‌سال سکونت در این منطقه منشأ تحولات بسیاری در آن‌جا و ... 

  


عالم مصلح و خیراندیش، امام موسی صدر، در شهر مقدس قم و در بیت شریف مرجع فقید شیعه، آیةاللهالعظمی سیدصدرالدین صدر قدسسره به دنیا آمد و تحصیلات خویش را در این شهر مقدس آغاز نموده و از محضر بزرگانی چون پدر خویش و آیةاللهالعظمی بروجردی بهره علمی کسب نمود و با اعلامی چون حضرات آیات سیدموسی شبیری زنجانی و شهید بهشتی هممباحثه بودند. ایشان در روزگار جوانی راهی لبنان شد و در طول بیستسال سکونت در این منطقه منشأ تحولات بسیاری در آنجا و سایر کشورهای منطقه گشت. تلاش برای تقریب مذاهب اسلامی و حتی تقریب ادیان آسمانی، ورود به عرصههای تبلیغ دینی با روشهای کارآمد، فراگیری زبانهای خارجی و نشر معارف دینی و مذهبی به زبانهای متعدد، ایجاد ارتباط وسیع حضوری و مکاتبهای با اندیشمندان شیعی، سنی و غیرمسلمان، شرکت در اجلاسهای بینالمللی، مبارزه با استعمار و صهیونیسم، برخی از فعالیتهای این عالم ربانی؛ که به «مسیح لبنان» معروف است، به شمار میرود.

 

فراگیری زبانهای خارجی

امام موسی صدر که روحانی فاضل، خوشذوق و باهوشی بود، در طی زمان تحصیل در تهران و قم و نیز زمان هجرت به لبنان سعی کرد به آموختن زبانهای دیگر نیز بپردازد. ایشان علاوه بر زبان عربی که با فصاحت و بلاغت بدان سخن میگفت با کوشش و سعی بسیار دو زبان انگلیسی و فرانسه را نیز فراگرفت و در طی برخورد باشخصیتهای متعدد لبنانی، اروپایی و آفریقایی که به این دو زبان سخن میگفتند، با زبان اصلی با آنها سخن گفته و به گفتوگو میپرداخت.

فایده دیگر تسلط به زبانهای خارجی اطلاع مستقیم و بیواسطه از مطالب صاحبان دیگر ادیان و مذاهب است و حداقل مزیت این امر دور ماندن از آفتهای ترجمه است. چه اینکه در موارد زیادی ترجمه باعث دور شدن از قصد واقعی گوینده میگردد.

 

هجرت و سفرهای خارجی برای تبلیغ دین

امام موسی صدر در سال 1338 ش به پیشنهاد آیةاللهالعظمی بروجردی و برای جانشینی علامه شرفالدین عاملی و رهبری شیعیان لبنان عازم این کشور شد. ایشان حتی قبل از این تاریخ هم به سیروسفرهای بینالمللی میپرداخت و برای نمونه میتوان از سفر ایشان در سال 1335. ش به لبنان یاد کرد.

این عالم نواندیش و ژرفنگر، همچنین در سالیان سکونت در لبنان نیز از اهمیت سفرهای خارجی غافل نبود و افزون بر مسافرت در شهرهای مختلف لبنان به کشورهای مختلف آسیایی، آفریقایی و اروپایی دست میزد و از این راه خدمات قابلتوجهی به ترویج مبانی و معارف اسلام مینمود.

 

 شرکت در اجلاسهای بینالمللی

امام موسی صدر در خطابه و سخنرانی بسیار توانا بود و علاوه بر جهات برجسته رفتاری، شیوه سخن و ساختار بیانی ایشان نیز بسیار افراد را به خود جذب میکرد.

ایشان از این خصلت خدادادی بهصورت بهینه استفاده مینمود و علاوه بر خطابههایی که در لبنان و در جمع اهلسنت یا مسیحیان و نیز در تلویزیون لبنان ارائه مینمود، با شرکت در اجلاسها و کنگرههای بینالمللی در آسیا، آفریقا و اروپا به تبیین معارف دین و آشنا نمودن دیگران با این آموزههای نورانی مینمود. بهعنوان مثال در زمانی که ایشان در لبنان ساکن بود، دانشگاه پاریس اجلاسی را در رابطه با تشیع در مغرب زمین برگزار نمود و امام موسی صدر نیز به این اجلاس دعوت شده بود.

ایشان که به لحاظ اقتضای مکانی لبنان، زبان فرانسه را فراگرفته بود، از این موقعیت بهره بسیار برد و سخنرانی علمی و آموزنده و جذابی را در این کنفرانس ارائه نمود که در روشن شدن اذهان غربی‌ها نسبت به مکتب تشیع و جایگاه آن در دین اسلام مؤثر بود.

شیوه جالب امام موسی صدر این بود که در جاهایی که مخاطبانش سنی یا مسیحی بودند، بر مشترکات تشیع با تسنن یا اسلام با مسیحیت و یهود تأکید کرده و مثلاً در ابتدای سخنرانی خویش علاوه بر ذکر آیاتی از قرآن کریم، عباراتی از تورات یا انجیل را نیز قرائت میکرد و این بر جذبه بالای سخنران ایشان میافزود.

جرج جرداق مسیحی میگفت: «اگر روحانیون مسلمان، اسلام را مثل امام صدر تبلیغ میکردند، اثری از مسیحیت و سایر ادیان باقی نمیماند!»

ارتباط با علما و شخصیتهای مسلمان

یکی از آفات دوری نمودن شخصیتها و علمای مذاهب و ادیان از یکدیگر، بدفهمیهای بسیار ناشی از این دوری و سوءاستفاده شیطانصفتان تفرقهافکن است. از این جهت دانشمندان روشنبین بیشاز هرچیز سعی دارند وسایط کم شده و صاحبان عقاید و مکاتب متفاوت بهطور مستقیم و در فضایی دوستانه به بحث و گفتگو بپردازند. امام موسی صدر یکی از برنامههای اصلی خویش در دوران حضور بیستساله در لبنان را همین مسئله ارتباط مستقیم و دوستانه و تفاهمآمیز با صاحبان مذاهب و مکاتب دیگر قرار داده بود و اثر بسیار برجسته این اقدامات ایشان علاوه بر جذب تعدادی از غیر مسلمانان به دیانت اسلام و گرویدن عدهای از غیر شیعیان به تشیع، ارتقای حس همزیستی بین مردم بود.

امام موسی صدر از بدو ورود به لبنان، با شخصیتها و رهبران دینی مسیحی و اهل سنت، روابط دوستانهای برقرار نمود. حضور گسترده امام موسی صدر در مساجد، کلیساها، دیرها و مجامع دینی و فرهنگی اهلسنت و مسیحیان، باعث شهرت بسیار ایشان در لبنان و شام و حتی کشورهای اسلامی شده بود و این عالم مصلح، به معنای واقعی کلمه بر قلبها حکومت میکرد.

یکی از سخنرانیهای تاریخی ایشان در دیرالمخلص واقع در جنوب لبنان و کلیسای مارمارون در شمال لبنان طی سالهای ۱۳۴۱ و ۱۳۴۲. ش بود که تأثیرات معنوی عمیقی بر مسیحیان آن کشور بر جای نهاد. همفکری با شیخ حسن خالد مفتی اهلسنت لبنان نیز از دیگر کارهای امام موسی صدر بود که آثار ارزنده بسیاری در همگرایی مذاهب اسلامی و ادیان ابراهیمی و دفع توطئههای بیگانگان داشت.

ایشان فقط به داخل لبنان بسنده نکرده و در سفرهایی که در سالهای مختلف به کشورهای دیگر ازجمله کشورهایی آفریقایی انجام میداد (مثلاً در تابستان سال ۱۳۴۲ و طی سفری دوماهه به کشورهای شمال آفریقا)، همین جنبه تقریب و همگرایی را در جهان اسلام تقویت میبخشید. همچنین از دیگر بازدیدها و ملاقاتهای مهم امام موسی صدر، دیدار ایشان از واتیکان و ملاقات با سران مسیحیت کاتولیک بود. امام موسی صدر پس از جنگ ششروزه اعراب و اسرائیل در سال ۱۳۴۶ به دیدار پاپ رفت و نشستی که ابتدا نیمساعت پیشبینی شده بود، به تقاضای پاپ بیشاز دو ساعت به درازا کشید و مسائل مهمی از روابط مسیحیان با مسلمانان در لبنان و جهان اسلام مطرح شد.

 

منادی تقریب بین مراکز علمی جهان اسلام

به عقیده امام موسی صدر، یکی از عیوب اصلی مراکز اسلامی در جهان اسلام، عدم ارتباط منظم آنها باهم بود. چه اینکه ارتباطات اندک و نامنظم دردی را دوا نمیکرد. از این جهت ضرورت داشت مراکز علمی و دینی در جهان اسلام از هر مذهبی که باشند، به هم دیگر نزدیک شوند.

امام موسی صدر اگرچه مشکلی بزرگ به نام وهابیت را در راه این تقریب و همگرایی و نزدیکی میدید، ولی هیچگاه دست از کوشش نکشید و در سفری که به آفریقا نمود، سعی کرد با ارائه طرحی معقول مراکز اسلامی مصر، الجزایر و مغرب (مراکش) را به همفکری و ارتباط با حوزههای علمیه شیعه فراخواند. بهویژه که ارتباط مصر و ایران پس از رحلت آیةاللهالعظمی بروجردی قدسسره کم شده بود و ضرورت این امر بیشاز هر زمان دیگر بود.

امام موسی صدر به این مقدار نیز اکتفا نکرد، او حتی در پی تقریب اسلام و مسیحیت بود و در این مسیر نیز اقدامات بسیاری را به انجام رساند. بهعنوانمثال، ایشان در بهار سال ۱۳۴۴. ش، اولین دور سلسله گفتوگوهای اسلام و مسیحیت را با حضور بزرگان این دو دین، در مؤسسه فرهنگی «الندوة اللبنانیه» به راه انداخت و هدفش نهتنها همگرایی بزرگان اسلام و مسیحیت که نزدیک شدن مردمان این دو کیش نیز به هم بود.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

شنبه ٢٨ مهر ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام