*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > شهید اندیشه 


شهید اندیشه شماره خبر: ٣٤٠٢٢٨ ١٣:٤٢ - 1393/02/06   شهید مظلوم، آیةالله دکتر بهشتی  ارسال به دوست نسخه چاپي


شهید مظلوم، آیةالله دکتر بهشتی

مرحوم مطهري داراي فكري قوي و تحليل‌گر بود


در شهریور 1325 هجری شمسی، من برای ادامه تحصیلم از اصفهان به قم رفتم. در همان اوایل، در جمع دوستانی كه در درس و بحث با آن‌ها آشنا شدم، با مرحوم آقای مطهری هم آشنایی پیدا كردم. در سال 31-1330 هم در جلسات بحث استاد علامه آیةالله طباطبایی، در جلسات درس فلسفه ایشان، با هم حضور داشتیم و در آن جلسات، باز بحث از اسلام و ...

در شهریور 1325 هجری شمسی، من برای ادامه تحصیلم از اصفهان به قم رفتم. در همان اوایل، در جمع دوستانی كه در درس و بحث با آنها آشنا شدم، با مرحوم آقای مطهری هم آشنایی پیدا كردم. در سال 31-1330 هم در جلسات بحث استاد علامه آیةالله طباطبایی، در جلسات درس فلسفه ایشان، با هم حضور داشتیم و در آن جلسات، باز بحث از اسلام و ماتریالیسم بود كه بعدها به صورت كتاب روش رئالیسم درآمد و منتشر شد. البته این جلسات تا سال 1335 ادامه داشت، ولی مرحوم آیةالله مطهری در سال 1331 به تهران آمدند. باز هم البته روابط دوستانه و روابط فكری ادامه داشت.

در رابطه با دوستان؛ مرحوم آقای مطهری، دوستی بیتكلف و فعال و خوشفكر و خوشمجلس و پرمعلومات بود؛ و در دوستی و ادامه دوستی دیرپای. من خودم همواره دوست میداشتم كه همیشه فرصت بیشتری میداشتیم تا باهم باشیم و این برداشت را من در بسیاری از دوستان مشتركمان درباره ایشان یافتم.

مرحوم آقای مطهری، در رفتار اجتماعی نیز ساده و بیتكلف، در اهتمام به عبادات اسلامی دارای اهتمامی قوی، مردمدوست و انساندوست و بههرحال از ملكات ارزنده متعددی پربهره بود. دارای پشتكار فراوان، جدّ و پشتكاردار، خوشقریحه و خوشنفس بود.

مرحوم مطهری دارای فكری قوی و تحلیلگر و قدرت جمعآوری و جمعبندی بود و اینرا در آثار و كتابهای ایشان بهخوبی میتوانیم ببینیم. در فقه و اصول در حدّ اجتهاد و صاحبنظر و در فلسفه دوره اسلامی بسیار پرمطالعه و پربهره بود. در فلسفه مقایسهای و تطبیقی با مكاتب فلسفی غرب در چند قرن اخیر، دارای مطالعات گسترده در حدود منابع ترجمهشده به فارسی و عربی بود. در تفسیر و تاریخ و حدیث، دارای مطالعات خوب و ارزنده بود و این كتاب خدمات متقابل اسلام و ایران ایشان، نشاندهنده اینبخش از مطالعات ایشان است.

از نظر خط فكری در زمینه ایدئولوی، ایشان سخت با خطوط التقاطی و انحرافی مخالفت داشتند و در برابر آنها حساسیت داشتند؛ بهطوری كه با احزاب و گروههایی كه تفكر التقاطی داشتند، سخت درگیر میشدند. از نظر خط سیاسی و مبارزاتی، تا آنجا كه من اطلاع دارم، ایشان در همان خط امام گام برمیداشتند؛ و بههرحال اگر هم در مواردی خود ایشان در تصمیمگیری نسبت به مسائل حساس از همان آغاز  نقطهنظرهای روشنی همچون نقطهنظرهای روشن و صریح امام از خودشان نشان نمیدادند، در عمل میدیدیم كه هروقت از امام نقطهنظری روشن و صریح میرسید، مرحوم آقای مطهری در جلسات و بحثها، در تحقق بخشیدن به این نقطهنظرها كوشا بودند.

وقتی دو نفر با هم در طول بیشاز 30 سال آشنایی و معاشرت دارند، آنقدر خاطرهها زیاد است كه نمیشود روی یكی از آنها انگشت گذاشت. میتوانم بگویم یكی از خاطراتی كه به یادم مانده، دیدار مفصلی بود كه با ایشان و براداران دیگر در مكه معظمه داشتیم. در آنسال من از هامبورگ به حج مشرف شده بودم، مرحوم آقای مطهری و عدهای از دوستان هم از تهران با كاروان «حسینیه ارشاد» آمده بودند. چندسالی بود كه ایشان را ندیده بودم، پساز چندسال دوری، دیدن این دوست دیرین و انس با ایشان، برایم بسیار جالب و مطلوب بود. در آن دیدار، از خیلی مسائل سخن میرفت، از كوششهایی كه در آنجا میشد به سود رشد اسلام و انقلاب اسلامی بكنیم، از تلاشهایی كه ایشان و دوستان در تهران با پایهگذاری «حسینیه ارشاد» و كارهای مشابه آن میكردند و از آیندهای كه در آن، این كارهای موضعی گوناگون، همچون جویبارهای كوچك بههم بپیوندند و سیلی خروشان و بنیانكن به وجود بیاورند كه رژیم شاهی را بركند و نظام اسلامی را به جای آن بنشاند.

منبع: پایگاه اطلاعرسانی بنیاد علمی- فرهنگی شهید مطهری


خروج
شنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام