*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > شهید اندیشه 


شهید اندیشه شماره خبر: ٣٤٠٢٢٦ ١٣:٤٠ - 1393/02/06    ارسال به دوست نسخه چاپي


نوشتن کتاب داستان و راستان


در مدتى كه مشغول نگارش يا چاپ اين داستان‌ها بودم، بعضى از دوستان، ضمن تحسين و اعتراف به سودمندى اين كتاب، از اين‌كه من كارهاى به عقيده آن‌ها مهم‌تر و لازم‌تر خود را موقتاً كنار گذاشته و به اين‌كار پرداخته‏ام، اظهار تأسف مى‏كردند و ملامتم مى‏نمودند كه چرا چندين تأليف علمى مهم را در رشته‏هاى مختلف، به يك‌سو گذاشته‏ام و ...

در مدتى كه مشغول نگارش يا چاپ اين داستانها بودم، بعضى از دوستان، ضمن تحسين و اعتراف به سودمندى اين كتاب، از اينكه من كارهاى به عقيده آنها مهمتر و لازمتر خود را موقتاً كنار گذاشته و به اينكار پرداخته‏ام، اظهار تأسف مى‏كردند و ملامتم مى‏نمودند كه چرا چندين تأليف علمى مهم را در رشته‏هاى مختلف، به يكسو گذاشته‏ام و به چنين كار ساده‏اى پرداخته‏ام. حتى بعضى پيشنهاد كردند كه حالا كه زحمت اينكار را كشيده‏اى، پس لااقل به نام خودت منتشر نكن! من گفتم چرا؟ مگر چه عيبى دارد؟ گفتند: اثرى كه به نام تو منتشر مى‏شود، لااقل بايد در رديف همان اصول فلسفه باشد، اينكار براى تو كوچك است! گفتم مقياس كوچكى و بزرگى چيست؟ معلوم شد مقياس بزرگى و كوچكى كار در نظر اين آقايان، مشكلى و سادگى آن است؛ و كارى به اهميت و بزرگى و كوچكى نتيجه كار ندارند؛ هر كارى كه مشكل است، بزرگ است! و هر كارى كه ساده است، كوچك!

اگر اين منطق و اين طرز تفكر مربوط به يكنفر يا چندنفر مى‏بود، من در اينجا از آن نام نمى‏بردم. متأسفانه اين طرز تفكر- كه جز يك بيمارى اجتماعى و يك انحراف بزرگ از تعليمات عاليه اسلامى چيز ديگرى نيست- در اجتماع ما زياد شيوع پيدا كرده. چه زبانها را كه اين منطق نبسته و چه قلمها را كه نشكسته و به گوشه‏اى نيفكنده است؟

به همين دليل است كه ما امروز از لحاظ كتب مفيد و مخصوصاً كتب دينى و مذهبى سودمند، بيشاز اندازه فقيريم. هر مدعى فضلى حاضر است دهسال يا بيشتر صرف وقت كند و يك رطب و يابس به هم ببافد و به عنوان يك اثر علمى، كتابى تأليف كند و با كمال افتخار نام خود را پشت آن كتاب بنويسد، بدون آنكه يكذره به حال اجتماع مفيد فايده‏اى باشد. اما از تأليف يك كتاب مفيد، فقط به جرم اينكه ساده است و كسر شأن است، خوددارى مى‏كند. نتيجه همين است كه آنچه بايسته و لازم است، نوشته نمى‏شود و چيزهايى كه زاید و بىمصرف است، پشت سر يكديگر چاپ و تأليف مى‏گردد.

چه خوب گفته خواجه نصيرالدين طوسى:

افسوس كه آنچه برده‏ام باختنى است

                       بشناخته‏هــــا تمام نشناختنى است‏

برداشتــــه‏ام هــر آنچه بايــد بگــــذاشت

                       بگذاشته‏ام هر آنچه برداشتنى است‏

عاقبتالامر در جواب آن آقايان گفتم: اين پيشنهاد شما مرا متذكر يك بيمارى اجتماعى كرد، و نهتنها از تصميم خود صرفنظر نمى‏كنم، بلكه در مقدمه كتاب از اين پيشنهاد شما به عنوان يك بيمارى اجتماعى نام خواهم برد.

بعد به اين فكر افتادم كه حتماً همان‏طور كه عده‏اى كسر شأن خود مى‏دانند كه كتابهاى ساده- هرچند مفيد باشد- تأليف كنند، عده‏اى هم خواهند بود كه كسر شأن خود مى‏دانند كه دستورها و حكمتهايى كه از كتابهاى ساده درك مى‏كنند به كار ببندند!!

منبع: مجموعه‏ آثار استاد شهيد مطهرى، ج‏18، ص191


خروج
پنج شنبه ٠٢ اسفند ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام