*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > شهید اندیشه 


شهید اندیشه شماره خبر: ٣٤٠٢٠١ ١٢:١٣ - 1393/02/06   آیةالله‌العظمی جوادی آملی ارسال به دوست نسخه چاپي


آیةالله‌العظمی جوادی آملی

شرح صدر و نبوغ خاص شهید مطهری


شهید زنده‌یاد مرحوم مطهری، از شرح صدری برخوردار بود که حریم هر یک از مراحل احساس و تخیّل و تعقل را آن‌چنان در نظر داشت که به دیگری آسیبی نرسد؛ آن‏چه را که با تحلیل عقلی می‏اندیشید، می‏توانست با بیان ساده یا بنان رسا به مرحله احساس تنزل دهد، تا شنونده یا ...

٭ شهید زندهیاد مرحوم مطهری، از شرح صدری برخوردار بود که حریم هر یک از مراحل احساس و تخیّل و تعقل را آنچنان در نظر داشت که به دیگری آسیبی نرسد؛ آن‏چه را که با تحلیل عقلی می‏اندیشید، می‏توانست با بیان ساده یا بنان رسا به مرحله احساس تنزل دهد، تا شنونده یا خواننده را از راه درست به مقام تعقل راهنمایی کند و ترقی دهد.

٭ حضورش در جلسه خصوصی درس استاد عالیمقام علامه طباطبایی، فروغ تازه و نبوغ خاصی را به همراه داشت که مایه افاضه بیش‏تر و پایه افاده فراوان‏تر حضرت استاد علامه بود؛ «فسالت أودیة بقدرها».

٭ رسالت تدریس در دو پایگاه مهم فکری را چنان ادا کرد که هم طلاب حوزه علمیه را شیفته مکتبش ساخت، هم دانشجویان دانشگاه را مشتاق محضرش کرد.

٭ سرانجام امانت شهادت در راه خداوند را چنان به دوش جان کشید که هم اکنون حىّ مرزوق عندالله رَحِمَهالله یوْم وُلد و یوْم قتل فى سبیلالله و یوْم یُبعث حیّاً.

منبع: سروش هدایت،ج1،ص275-274


خروج
شنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام