*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > شهید اندیشه 


شهید اندیشه شماره خبر: ٣٤٠١٩٣ ١١:١١ - 1393/02/06   محقق و مورخ فرزانه، استاد علی دوانی  ارسال به دوست نسخه چاپي


محقق و مورخ فرزانه، استاد علی دوانی

شهید مطهری از خوانده‎های خود کمال استفاده را می‎کرد


شهید مطهری هرچه خوانده بود، خوب خوانده بود و از خوانده‎های خود کمال استفاده را می‎کرد. زمانی که ما در نجف اشرف بودیم، امتحان و آزمون و پرسش و پاسخ در کار نبود و هر کس، هر موقع که می‎خواست به کلاس می‎آمد. اما شهید مطهری، منظم در ...

     شهید مطهری هرچه خوانده بود، خوب خوانده بود و از خواندههای خود کمال استفاده را میکرد.

زمانی که ما در نجف اشرف بودیم، امتحان و آزمون و پرسش و پاسخ در کار نبود و هر کس، هر موقع که میخواست به کلاس میآمد. اما شهید مطهری، منظم در همه کلاسها حاضر میشد و با جان و دل به درس گوش میداد. زمانی که شروع میکرد به بحث علمی، مانند این بود که کلوچه یا شکلات خوشمزه و شیرینی را میخورد! در بحثها بسیار متواضع بود و حرف دیگران را قبول میکرد. چنین نبود که مانند بعضیها که علمشان بالا میرود فوراً بگوید «قبول ندارم»! همیشه میگفت: «قبول»؛ در بحثهای علمی طرف را به وجد میآورد و هر کس یک جلسه او را میدید، دلش میخواست دوباره با او هم بحث شود.

شهید مطهری یک سال و نیم به طور پیاپی مطالعه و از کتابهای اربعه، محجةالبیضاء فیض کاشانی، فتوحات مکیه، آثار ابنرشد و... فیشبرداری و نکات با ارزش و حساس را یادداشت کرده بود. به خاطر همین امر بود که حضرت امام فرمودند: من کمتر کسی را دیدهام که همه کتابهایش بدون نقص باشد مگر شهید مطهری.

زمانی کمونیستها، کتابهای جذابی مینوشتند و دسته دسته جوانان را به خود جلب میکردند. قرار شد با چند نفر از بزرگان از جمله آقای مکارم، شهید بهشتی، آقای سبحانی و شهید مطهری به شکل دورهای در منازل جمع شویم و درباره کتاب «مکاتب غرب» بحث و بررسی کنیم. این کتاب در زمان طاغوت به عنوان کتاب سال انتخاب و صدای آن به شدت در دنیا پیچید.

دکتر احسان طبری (نظریهپرداز حزب توده) رسماً در تلویزیون گفت: کتابهای آقایان مطهری و سبحانی در فلسفه و پاسخ به «مکاتب غرب»، مرا از مسیری که میرفتم، برگرداند.

منبع: حوزه نت


خروج
شنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام