*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > بهجت عارفان ( چاپ دوم) 


بهجت عارفان شماره خبر: ٣٦٨١٥٢ ١٤:٢٤ - 1394/08/18    ارسال به دوست نسخه چاپي


فــــقـــیـــه عـــــارف در نگــــــــــاه بــــزرگـــــــان


▪ علامه طباطبایی قدس‌سره ایشان (آیةالله بهجت) عبد صالح است. ▪ آیةالله‌العظمی بهاءالدینی قدس‌سره الآن ثروتمندترین مرد جهان (از جهت معنوی) آقای بهجت است.

 

 

▪ ارتباط آیةاللهالعظمی بهجت با امام خمینی قدس‌سره

آیةالله مسعودی میگوید: من در چهار پنج سالی که خدمت امام بودم یادم هست که دو سه مرتبه امام فرمود: فلانی، فردا صبح میخواهیم برویم منزل آقای بهجت. فردای آنروز میآمدیم منزل ایشان و در اولین اتاق ورودی یکی دو دقیقه مینشستیم؛ سپس امام اشاره میکردند و من بیرون میرفتم و ایشان حدود نیمساعت با آقای بهجت به گفتوگو میپرداختند؛ بعد امام بیرون میآمدند و میرفتیم. اما اینکه درباره چه مسائلی گفتوگو میکردند، نمیدانم؛ خودشان میدانستند و خدا. همچنین دو سه مرتبه در همان بحبوحه نهضت سالهای 1341 یا 42، آقای بهجت به من فرمودند که شما به آقای خمینی بگویید فردا صبح ساعت فلان، دو رأس گوسفند قربانی کند؛ و من میآمدم به امام اطلاع میدادم، ایشان هم بلافاصله به من میگفتند شما به قصاب (آقای فرجی که اکنون نیز در قید حیات هست) بگویید دو رأس گوسفند از طرف ما قربانی کند، بعد پولشان را میدهیم.

بار دیگر نیز آقای بهجت به من پیغام داد که به امام بگویم: سه رأس گوسفند قربانی کند، آقا هم بلافاصله دستور داد سه رأس قربانی کنند.

اینها مسائلی بین امام و آیةالله بهجت بود و ما فقط ظواهرش را میدیدیم و از باطنش اطلاع نداشتیم. نیز هنگامی که امام در جماران ساکن بودند، آقای بهجت به من فرمودند: یک نامه کوچکی دارم، شما این را به آقا برسانید. من نامه را گرفتم توی پاکت گذاشتم و بردم در جماران خدمت امام دادم.

در هر صورت رابطه این دو بزرگوار خیلی تنگاتنگ بود، چندینبار نیز حضرت امام با آقای شیخ حسن صانعی منزل آقای بهجت رفتند.

یکی از شاگردان امام قدس‌سره نیز در خاطرهای میگوید: پس از آزادی حضرت امام از زندان و ورودشان به قم در سال 1341 هـ.ش. مردم در محلههای قم جشن گرفتند و منزل امام هر روز آکنده از جمعیت بود. در آن زمان حضرت آیةالله بهجت نیز به منزل امام تشریف میآوردند و مدتی بر در یکی از حجرات بیت ایشان میایستادند. وقتی به ایشان پیشنهاد شد که شایسته نیست بیرون اتاق بایستید، لااقل در داخل اطاق بنشینید. ایشان در جواب فرمود: من بر خود واجب میدانم که جهت تعظیم این شخصیت ارزنده به اینجا آمده، دقایقی بایستم و سپس باز گردم.»

▪ علامه طباطبایی قدس‌سره

ایشان (آیةالله بهجت) عبد صالح است.

▪ آیةاللهالعظمی بهاءالدینی قدس‌سره

الآن ثروتمندترین مرد جهان (از جهت معنوی) آقای بهجت است.

▪ آیةالله سیدعبدالکریم کشمیری قدس‌سره

از محضر آن عالم عارف سؤال شد: چه کسی را به عنوان استاد کامل معرفی میکنید؟

فرمودند: «آقای بهجت، آقای بهجت»

▪ آیةالله مشکینی قدس‌سره

ایشان (آیةاللهالعظمی بهجت) از جهت علمی هم در فقه و هم در اصول، در یک مرتبه خیلی بالایی در میان فقهای شیعه قرار دارند، و از جهت تقوا و کمالات و عظمت روحی در مرحلهای بالاتر از آن میباشند، و استادانی که ایشان از آنها استفاده کردهاند نیز در مقام خیلی بالایی قرار دارند که ما باید مانند ستارهها به آنها بنگریم؛ لذا سزاوار است که در اطراف وجود ایشان کتابها نوشته شود.

▪ آیةالله علامه محمدتقی جعفری قدس‌سره

 اینکه در روایات آمده است که «هر کس عالمی را در چهلروز زیارت نکند، مات قلبه (قلبش میمیرد)» و همچنین «زیارةالعلماء أحبّ إلی الله تعالی من سبعین طوافاً حول البیت؛ (زیارت علما در نزد خدا محبوبتر از هفتاد بار طواف نمودن در گرد خانه{خدا} میباشد.)» مصداق بارز «علما» آیةالله بهجت هستند. صرف دیدن و ملاقات کردن ایشان، خود سر تا پا موعظه است. من هر وقت ایشان را میبینم، تا چند روز اثر این ملاقات در من باقی است؛ و در واقع هشداردهنده برای ما میباشد.

منابع: به سوی محبوب؛ برگی از دفتر آفتاب

 


خروج
پنج شنبه ٠٢ اسفند ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام