*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > بهجت عارفان ( چاپ دوم) 


بهجت عارفان شماره خبر: ٣٦٨١٤٩ ١٣:٥٦ - 1394/08/18   آیةالله‌العظمی بهجت قدس‌سرهحضرت آیة‌الله محفوظى‌ (مرجع عالى‌قدر جهان تشیع در نگاه شاگردان و ارادتمندان/ 2) ارسال به دوست نسخه چاپي


آیةالله‌العظمی بهجت قدس‌سرهحضرت آیة‌الله محفوظى‌ (مرجع عالى‌قدر جهان تشیع در نگاه شاگردان و ارادتمندان/ 2)

آیةالله‌العظمى بهجت قدس‌سره عبد صالح خدا بودند


حضرت آیة‌‌الله‌العظمى بهجت قدس‌سره این عبد صالح خدا، شخصیت ناشناخته و بسیار ممتازى بودند. بارها مى‌فرمودند: «هیچ ذکرى بالاتر از ذکر عملى نیست و هیچ ذکر عملى، بالاتر از ترک معصیت در اعتقادیات نیست و ظاهر این است که ترک معصیت به قول مطلق، بدون مراقبه دائمیه صورت نمى‌گیرد». ...

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

 

 

▪ خودسازى و مراقبه دائمى

ایشان غالب اوقات وقت خود را به عبادت، خلوت با خود و تفکر در معارف اهلبیت علیهم‌السلام مىگذراندند.

هر روز نماز جعفر طیار و هر شب نماز لیلةالدفن را مىخواندند و به آن دستوراتى که از اساتید بزرگوار خود در نجف آموخته بودند؛ تا آخر عمر پاىبند بودند و بدون هیچگونه کم و کاست مراعات مىکردند.

هیچگاه حاضر نبودند وقت خود را به بطالت بگذرانند؛ و از هرگونه صحبتهاى بیهوده احتراز داشتند.

▪ سکوت دائمى

هیچ وقت ابتدا شروع به حرف زدن نمىکردند، سلوکشان سکوت محض در هر مجلس و در هر مکان و زمان بود. تا از ایشان سؤال پرسیده نمىشد، لب به سخن نمىگشودند. حتى در جلسات استفتائاتى که به مدت 15 سال در محضر ایشان بودیم، همیشه ما طرح سؤال مىکردیم و بعد ایشان حرف مىزدند.

موقع رفتن به مسجد و یا مراجعات از درس و نماز جماعت به منزل، اگر کسى به ایشان مراجعه مىکرد، مىپرسیدند با من کارى دارید؟ اگر مىگفتند نه، ایشان مىفرمودند: من از مسجد تا منزل براى خود برنامهاى براى ذکر و دعا دارم؛ اگر کارى ندارید، اجازه بفرمایید ذکر و دعایم متوقف نشود.

▪ اشراف به تاریخ

ایشان علاوه بر اینکه از نظر مراتب علمى و عرفانى به مقامات عالى دست یافته بودند و دستى در عوالم غیب داشتند، از جهت علمى فوقالعاده دقت نظر داشتند، و اشراف عالى و کمنظیر در نظرات فقهى و اصولى علماى سلف همانند علامه حلى و شیخ طوسى و... داشتند.

در علم تاریخ تبحر ویژه داشتند. بسیارى از طلابى که مىخواستند در زمینه تاریخ اسلام و تاریخ معاصر مطالعاتى داشته باشند، از ایشان رهنمود مىگرفتند. یکى از کسانى که مطالعات گستردهاى در زمینه تاریخ مشروطه انجام داده بود، روزى از من خواست، چند دقیقهاى از آیةالله بهجت وقت بگیرم که در مورد تاریخ مشروطه نظر معظمله را هم جویا شود. وقتى ایشان به محضر این بزرگوار شرفیاب شد، مذاکرهشان بیشاز یک ساعت طول کشید. بعداً به من گفت، بنده بیشاز حد انتظار خودم از ایشان استفاده و یادداشتهاى مفیدى هم برداشت کردم.

▪ عبد صالح خدا

حضرت آیة‌‌اللهالعظمى بهجت قدس‌سره این عبد صالح خدا، شخصیت ناشناخته و بسیار ممتازى بودند. بارها مىفرمودند: «هیچ ذکرى بالاتر از ذکر عملى نیست و هیچ ذکر عملى، بالاتر از ترک معصیت در اعتقادیات نیست و ظاهر این است که ترک معصیت به قول مطلق، بدون مراقبه دائمیه صورت نمىگیرد».

بله، مردان ره و سالکان طریق، اینگونه بودند.


خروج
شنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام