*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٥٥٤٢ ١٧:١٤ - 1397/11/17   پژوهشکده‌ها شبهات فضای مجازی را رصد و پاسخ دهندآیت‌الله‌العظمی سبحانی در دیدار شورای علمی گفتمان انقلاب  ارسال به دوست نسخه چاپي


پژوهشکده‌ها شبهات فضای مجازی را رصد و پاسخ دهندآیت‌الله‌العظمی سبحانی در دیدار شورای علمی گفتمان انقلاب

پژوهشکده‌ها شبهات فضای مجازی را رصد و پاسخ دهند


حضرت آیت‌الله سبحانی گفتند: پژوهشکده‌ها، حلقه اتصال و مرکزی داشته باشند که با هم در ارتباط باشند و کار تکراری انجام نشود و شبکه‌های مجازی را رصد کنند که علیه تشیع شب و روز سم‌پاشی می‌کنند؛ باید پاسخ این‌ها داده شود...

به گزارش خبرگزاری حوزه، این مرجع تقلید، 9بهمن در دیدار اعضای شورای طرح گفتمان علمی انقلاب اسلامی که در دفتر معظمله در قم برگزار شد، گفتند: جمعآوری آثار فاخر مراکز مختلف حوزه، میتواند جواب متقنی به کسانی باشد که میگویند: حوزه در عرصه علمی و تولید دانش فعالیتی انجام نداده است.

معظمله در ادامه بیان داشتند: 75 سال است که در قم هستم. اگر انسان قبل و بعد انقلاب را با هم مقایسه کند، تفاوت بسیار میبیند. قبلاز انقلاب چاپخانهای بهنام حکمت در قم بود که هرچیزی را چاپ نمیکرد؛ یعنی نمیگذاشتند همه چیز منتشر شود؛ اما با پیروزی انقلاب همه چیز به روحانیت و دینداران عنایت شد.

حضرت آیتالله سبحانی با بیان اینکه مسئله پژوهش یکی از چیزهایی است که با پیروزی انقلاب به حوزه داده شد تا از این طریق، نیازهای مردم را برطرف کنند، افزودند: بحمدالله این همه فعالیت و آثار پژوهشی انجام و منتشر شده و قلمها به کار افتاده است.

 این مرجع تقلید افزودند: واقع مطلب این است این همه دانشکده در قم راهاندازی شده؛ همه چیز بهکار حوزه نمیآید. برای حوزه دیگر چیزی باقی نمانده؛ مدرکگرایی کاملاً رسمی شده است. این حقیقت تلخی است و باید پذیرفت.

معظمله ادامه دادند: این همه دانشکده در همه جا بهصورتهای مختلف، در واقع به یک معنا، حوزه را دولتی کردن است. طلبه مدرک دارد و دولت او را استخدام میکند؛ اما حوزه باید مستقل بماند و بهصورت سابق استاد و تلمیذ باشد و بههمان نون و نور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف قناعت کند؛ این مسئله هماکنون در حوزه ضعیف شده است. در رابطه با این مورد، از دست من و شما کاری برنمیآید.

حضرت آیتالله سبحانی با بیان اینکه این همه دانشکده و مدارک دکترا در حوزه، اجتهاد فقه جواهری را از بین میبرد، گفتند: درس خارج، املا و انشا نیست که طلبه بنویسد؛ بلکه این املا نوشتن، روش دبیرستانی است که هنوز در حوزه حکومت میکند. کثرت دانشکدهها باعث تضعیف حوزه میشود؛ البته یکی دو تا باشد، خوب است. ایشان با بیان اینکه باید پژوهشها هدفمند باشند، خاطرنشان کردند: مسایل مستحدثه برای حوزه هدف فقهی است؛ کثرت کتاب، مطرح نیست. در پژوهش و نوشتن کتاب، باید نوآوری باشد.

حضرت آیتالله سبحانی تأکید کردند: کوشش شود، نیازهای جامعه مدنظر قرار بگیرد و براساس نیازها تحقیق شود. گاهی کتابی مینویسند تا اثری باقی بماند این یک کار خوبی است؛ اما نوآوری مهمتر است.

حضرت آیتالله سبحانی با اشاره به اینکه پایاننامههای حوزه باید هدفمند نوشته شود و نیازی را برطرف کند، ابراز داشتند: مجموع پژوهشکدهها، حلقه اتصال و مرکزی داشته باشند که با هم در ارتباط باشند و کار تکراری انجام نشود و شبکههای مجازی را رصد کنند که علیه تشیع شب و روز سمپاشی میکنند؛ باید پاسخ اینها داده شود.

این مرجع تقلید بیان داشتند: اخیرا سعودیها شبکه دیگر فارسی را راهاندازی کردند. این مسایل میطلبد که پژوهشکدهها نگاه و نظری جدی به خارج داشته باشند. برنامه و فعالیتهای آنها را رصد کنیم، ببینیم چه میکنند و ما باید در مقابل چه کنیم؟ ایشان افزودند: این نوع فعالیتها و پژوهشها نیاز به نقشه راه دارد؛ چه چیزی نوشته شود و چه چیزی نباید نوشته شود.

حضرت آیتالله سبحانی بر حفظ اصالت حوزه تأکید کردند و گفتند: حوزه نباید دولتی شود که اگر حوزه دولتی شود، از بین میرود. اگر مدرسه می‌‌سازید، از طریق اوقاف عامه ساخته شود.


 اطلاعرسانی فعالیتهای حوزه، هجمه مخالفان را از بین خواهد برد

طبق این گزارش، حجتالاسلام والمسلمین هاجری مسئول دبیرخانه انجمنهای علمی حوزه علمیه نیز در این دیدار، گفت:مشکل مراکز مختلف حوزوی، عدم اطلاعرسانی درست و بهموقع از تولیدات علمی است که باعث شک و تردید به خروجی حوزه میشود که چرا حوزه تولیدات علمی ندارد؟

وی افزود: بههمین دلیل از سال گذشته، 12 مؤسسه منتخب حوزه علمیه قم شناسایی و به مسئولین این مراکز گفته شده که آثار فاخر و منتخب خود را در قالب کتاب و مقاله در 17 رشته به دبیرخانه انجمنهای علمی ارسال کنند و در حال حاضر عناوین، فهرست و خلاصه آن آثار و مقالات، 15 هزار صفحه شده است که 22 جلد آن آماده نشر شده است.

مسئول دبیرخانه انجمنهای علمی حوزه اظهار داشت: از این کتاب در دهه فجر رونمایی خواهد شد و در همین رابطه، 2 هزار اثر در 17 رشته در روز افتتاح نمایشگاه به نمایش گذاشته خواهد شد.


خروج