*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٥٥٤١ ١٧:١٢ - 1397/11/17   نگاه بین‌المللی از ویژگی‌های بارز حوزه‌های علمیه در گستره تاریخ است رئیس جامعة‌المصطفی العالمیه ارسال به دوست نسخه چاپي


نگاه بین‌المللی از ویژگی‌های بارز حوزه‌های علمیه در گستره تاریخ است رئیس جامعة‌المصطفی العالمیه

نگاه بین‌المللی از ویژگی‌های بارز حوزه‌های علمیه در گستره تاریخ است


حجت‌الاسلام والمسلمین عباسی با تأکید بر این‌که با وجود فراز و فرودها، حوزه‌های علمیه همواره کانون تولید و نشر معارف و فرهنگ اسلامی بوده‌اند، خاطرنشان کرد: برخورداری از نگاه بین‌المللی و فرامنطقه‌ای و نیز توجه به عزت‌بخشی و شکوه اسلام، از ویژگی‌های بارز و ارزشمند حوزه‌های علمیه در گستره تاریخ بوده است...


به گزارش خبرگزاری حوزه، حجتالاسلام والمسلمین عباسی، 13بهمن در نشست «اندیشه تمدنی؛ پیوند فرهنگی حوزه علمیه و جهان اسلام» که در سالن الغدیر قم برگزار شد، با بیان اینکه شکلگیری تمدن اسلامی، نشاندهنده ظرفیت اسلام در عرصه تمدنسازی است، ارائه الگوی زندگی اجتماعی را از ملزومات تمدنسازی عنوان کرد و ابراز داشت: ارائه نظامات زندگی اجتماعی، از بایستههایی است که در صورت فقدان آن تمدن نمیتواند دوام داشته و از شمولیت و جهانی بودن برخوردار باشد. تولید علم و صنعت مبتنی بر این نظامات، از مؤلفههای تأثیرگذار در جهانی شدن تمدن است. رئیس جامعةالمصطفی افزود: خلق تمدن جدید و مدنیت تازه براساس فرهنگ اسلامی، از مهمترین خاستگاههاست و ایمانمحوری، از بنیانهای مهم آن به شمار میرود؛ در تمدن جدید اسلامی، دین در همه ساحتها نقش محوری ایفا میکند.

وی با اشاره به اینکه ممیزه تمدن جدید با تمدن اسلامی، در حاشیه قرار گرفتن دین در عرصههای مختلف اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است، خاطرنشان کرد: دینمحوری، ایمان، معرفت دینی و علم و علمآموزی، از مهمترین تأکیدات فرهنگ اسلامی است که ناظر به شکلگیری تمدن مورد توجه قرار میگیرد.


حجتالاسلام والمسلمین عباسی، فرهنگ عزت و پرهیز از سیطرهپذیری را از ملزومات فرهنگ تمدنساز دانست و یادآور شد: لازم است حوزههای علمیه و صاحبان فکر و اندیشه، ضمن ترویج مؤلفههای فرهنگی و نهادینهسازی آن در باورهای اجتماعی، با ورودی جدی، از حضور دین در ساحتهای اجتماعی صیانت نمایند.

وی با تأکید بر اینکه با وجود فراز و فرودها، حوزههای علمیه همواره کانون تولید و نشر معارف و فرهنگ اسلامی بودهاند، خاطرنشان کرد: برخورداری از نگاه بینالمللی و فرامنطقهای و نیز توجه به عزتبخشی و شکوه اسلام، از ویژگیهای بارز و ارزشمند حوزههای علمیه در گستره تاریخ بوده است.


رئیس جامعةالمصطفی العالمیه تصریح کرد: در نگاه اسلام راستین، میتوان با تکیه بر اصالتها و میراث ارزشمند تمدنی و استفاده از تجربههای نو و شناخت و پاسخ به نیازهای دنیای جدید، تمدنی نو پایهگذاری نمود که ضمن برخورداری از معنویت و ایمان، دین بهعنوان تنظیمکننده روابط اجتماعی، حضوری پررنگ در همه ساحتهای بشری داشته باشد، و لذا پیام تمدنی اسلام به سود همه بشریت بوده، برطرفکننده بسیاری از آسیبها و آفتهایی است که انسان از آن رنج میبرد. حجتالاسلام والمسلمین عباسی، در پایان تأکید کرد: انقلاب اسلامی با همه سختیها و فشارها تلاش کرده است الگویی عملی از این نگاه ارائه نماید. فعال کردن مراکز فرهنگ دینی در عرصه بینالملل، از دستآوردهای ارزشمندی به شمار میرود که آفاق مهمی پیش روی معارف ناب الهی گشوده است.


خروج