*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٥٥٣٩ ١٧:٠٨ - 1397/11/17      درآمد و عواید موقوفات بر اساس نیت واقفان هزینه شودآیت‌الله حسینی بوشهری  ارسال به دوست نسخه چاپي


   درآمد و عواید موقوفات بر اساس نیت واقفان هزینه شودآیت‌الله حسینی بوشهری

درآمد و عواید موقوفات بر اساس نیت واقفان هزینه شود


دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه گفت: توسعه دایره وقف و افزایش رقبات باید به‌عنوان یکی از برنامه‌های اساسی سازمان اوقاف مورد توجه قرار گیرد...

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیتالله سیدهاشم حسینی بوشهری 8 بهمن در دیدار مدیرکل و معاونان اوقاف و امور خیریه استان قم که در محل جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برگزار شد، اظهار کرد: پذیرش مسئولیت در نظام جمهوری اسلامی اهمیت زیادی دارد و سازمان اوقاف در این بین، ظرافت و دغدغهمندی بیشتری دارد.

نایبرئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به تلاش رضاخان برای از بین بردن وقف و عدم رعایت حقوق موقوفات، عنوان کرد: لازم است الگویی جامع و متناسب با زیرساختها و نیازها برای وقف در قم ایجاد شود؛ همچنین استفاده از ظرفیت تبلیغی روحانیون در مناسبتهای گوناگون، میتواند دایره وقف را گستردهتر کند.

آیتالله حسینی بوشهری خواستار تحولی بنیادین در روند افزایش تعداد موقوفات شد و افزود: نباید به املاک وقفی موجود بسنده کنیم یا اینکه فقط احیای موقوفات تصرفشده را در دستور کار قرار دهیم؛ بلکه باید برنامههایی جامع برای توسعه فرهنگ وقف و تعداد رقبات داشته باشیم.

نایبرئیس جامعه مدرسین تصریح کرد: برگزاری جلسات همفکری با هدف همافزایی میان حوزه علمیه و مجموعه اوقاف، میتواند زمینهساز افزایش تعداد موقوفات در سراسر کشور از جمله قم باشد.

وی با اشاره به اهمیت عمل بر اساس نیت واقفان، گفت: لازم است درآمد و عواید موقوفات دقیقاً بر اساس نیت واقفان هزینه شود و قم باید در این مورد، الگو و نمونه باشد.

آیتالله حسینی بوشهری با بیان اینکه رعایت حقوق موقوفات، حقالناس است و متولیان وقف از جمله سازمان اوقاف باید در این زمینه دغدغهمند باشند، خاطرنشان کرد: باید این فرهنگ را در جامعه نهادینه کرد که نمیتوان از ذرهای از حقوق موقوفات عدول کرد وگرنه موجب ورود مال شبههناک و حرام در زندگی خواهد شد.


 شفافسازی در راستای افزایش اعتماد عمومی برنامه جدی سازمان اوقاف است

حجتالاسلام والمسلمین عباس اسکندری هم در این دیدار، گفت: سازمان اوقاف مسئول اجرای امینانه نیت واقفان و امانتدار موقوفات است و باید برنامهای جامع برای این کار داشته باشد و مسئولان سازمان هم به دنبال همین مسئله هستند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه بهدنبال خارج کردن همه موقوفات از حالت رکود و تبدیل آنها به سرمایههای مولد هستیم، عنوان کرد: وقف میتواند در این اوضاع گوشهای از کار را بگیرد و بخشی از مشکلات را حل کند.

اسکندری با اشاره به تبلیغات سوء دشمنان علیه وقف و وجوهات شرعی، گفت: این تبلیغات برای دلسرد کردن مردم نسبت به اینگونه امور است و از سوی دیگر برخی سوء تدبیرها هم بوده؛ بنابراین به دنبال شفافسازی همه فعالیتهای سازمان اوقاف هستیم تا اعتماد کامل به مجموعه اوقاف و مسئله وقف بازگردد و شاهد رونق بیشتر این سنت حسنه باشیم.


 


خروج