*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٥٥١٧ ١٩:٣٢ - 1397/11/16   شعب البحرین لا یقبل الذل والخنوع بیانیه آیت‌الله عیسی قاسم به ملت بحرین ارسال به دوست نسخه چاپي


شعب البحرین لا یقبل الذل والخنوع بیانیه آیت‌الله عیسی قاسم به ملت بحرین

شعب البحرین لا یقبل الذل والخنوع


بسم‌الله الرحمن الرحیم البحرین بلد الإسلام والإیمان، وبلد العلم والمعرفة والهدایة، وبلد الکرامة والعزة والشموخ. وشعب البحرین شعب الإباء والنهوض، لا یقبل الذل والخنوع، ولا یستذوق الاهانة، ولا یقدّم شیئا على دینه وعزته وکرامته وحریته...


هو شعب لا یعتدی، ولا یستسلم للعدوان، ولا یستعلی على الحق، ولا یرضى بدونه، ولا یتراجع عنه، ولا یبخس الآخر، و لا یعطی لأحد أن یبخس. ثابت الحق والعدل والحریة مطلب دائم لهذا الشعب، لا ینساه، ولا یقعد عنه، ولا یستغفل عنه، ولا یتراخى فیه.

هذا هو شعب البحرین بإنسانیته الغزیرة المتمیزة، وهویته الإیمانیّة الساطعة وتأریخه المجید و رسالیته المعهودة و انتمائه الکریم.

ولا یمکن للبحرین بحجمها المعنوی ولا لشعبها الأبی العظیم أن تستقر به أی سیاسة لا تنظر إلیه بالمنظار الحقیقی لإنسانیته و عزته وشموخه، المنظار الذی یقدّر له امکاناته وطموحه وإبائه و مضی إرادته و رفضه للعدوانیة تأتی على یدیه أو توجه له.

ألف تحیة للبحرین وشعبها وهی تسیر على طریق المستقبل العظیم".


 ملت بحرین هرگز ذلت و سرسپردگی نمی پذیرد

آیتالله عیسی قاسم در بیانیهای که نخستین بیانیه وی از زمان سلب تابعیت توسط دولت بحرین است، تأکید کرد که آزادی خواسته ملت بحرین است و هرگز آن را فراموش نخواهد کرد و در راه آزادی هرگز سستی به خود راه نخواهد داد.

رهبر شیعیان بحرین در این بیانیه تصریح کرد: این همان کشور بحرین است، کشور اسلام و ایمان، کشور علم و معرفت و هدایت، کشور عزت و کرامت و ایستادگی، ملت بحرین ملتی با عزت نفس و مقاوم در برابر ظلم است که ذلت و خواری و سرسپردگی را نمی پذیرد و هیچ چیز را بر دین، عزت، کرامت و آزادی اش مقدم نمی دارد.

شیخ عیسی قاسم ادامه داد: ملت بحرین ملتی است که به کسی تعرض نمی کند و در برابر تجاوز تسلیم نمی شود، بالاتر از حق قرار نمی گیرد و به کمتر از آن رضایت نمی دهد و از آن عقب نشینی نمی کند. حقیقت، عدالت و آزادی جزء اصول ثابت و خواسته همیشگی این ملت است، آن را فراموش نمی کند و برای به دست آوردن آن خستگی ناپذیر است.

وی در بخش دیگر بیانیه اش تاکید کرد: بحرین نمی تواند با توجه به معنویتی که دارد و با توجه به عزت نفسی که دارد از حقیقت طلبی، انسانیت، عزت و ایستادگی دست بردارد. ملت بحرین همیشه آرمان ها، خواسته ها و مخالفتش با تجاوز را دنبال خواهد کرد. هزاران درود به بحرین و ملتش که پیش به سوی آینده ای بزرگ حرکت می کند.


 اشاره

آیت الله شیخ عیسی احمد قاسم در سال 1972 میلادی به بحرین بازگشت و در مجلسی که برای نوشتن قانون اساسی و ایجاد پارلمان مردمی و تشکیل سه قوه مهم در کشور که منتخب مردم باشد، تشکیل شده بود شرکت نمود. ایشان به دستور آیت الله شهید سید محمد باقر صدر و شیخ محمد امین زین الدین به بحرین مراجعت نمود و در این مجلس حضور داشت در تمام مدت حضورش در دفاع از عملی نمودن دستورات اسلامی از هیچ چیز فروگذار نکرد.

در سال 1972 میلادی، در تاسیس و ایجاد (جمعیت توعیه اسلامی) شرکت نمود ، هدف از ایجاد این جمعیت ، جلوگیری از نشر و اشاعیه افکار مارکسیستی در میان جوانان در آن برهه از زمان بود تا زمانی که حکام بحرین فعالیت این جمعیت را ممنوع اعلام کردند (1984)، ایشان ریاست ان را به عهده داشتند.

در سال 1973 میلادی از بارزترین شخصیتهای دینی و فعال مجلس ملی بشمار میآمدند، که به تحقق عملی دین مبین در جامعه معتقد بودند و صیانت جامعه را مرهون تطبیق دستورات اسلام میدانستند تا اینکه این مجلس از طرف دولت بحرین در سال 1975 میلادی منحل گشت.

آیت الله شیخ عیسی احمد قاسم زندگی خود را وقف حراست از دین نمود ، همواره به تدریس و تبلیغ و نشر آگاهیهای دینی از طریق امامت نماز جمعه و جماعت در مساجد بحرین و شرکت در مجالس دینی و سیاسی و احیای مناسبتهای اسلامی پرداخت تا اینکه سنبل پدر روحانی و مربی فاضل ، قشر نخبه ی شیعیان بحرین قرار گرفت. ایشان ید طولایی در جهت مصون ماندن جوانان از به دام افتادن درافکار مارکسیستی و سرمایهگذاری غرب آن زمان که جوامع اسلامی ما را در مینوردید، داشتند.

همواره افکار دینی را به سبک روز و بسیار جذاب مطرح نموده بخصوص قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و بعد از آن که مواضع ایشان در جهت تایید و الهام گیری از این انقلاب و پیروی از نظرات بنیانگذار جمهوری اسلامی امام خمینی رحمه الله علیه بود.

در سال 1994 آن هنگام که در بحرین مردم برای دفاع از مطالبات مشروع تحرکات خود را آغاز کردند ، ایشان از دور رهنمودهای لازم را به مردم می دادند به طوری که سخنان و بیانات ایشان در سختترین و شدیدترین لحظات اثر چشم گیری در دادن روحیه به مبارزان داشت. پس از بهبود جو سیاسی در سال 2001 به بحرین بازگشتند و به اشاره مرجعیت رشید و استقبال بی نظیر مردم زمام رهبری را به عهده گرفتند و تا کنون توانایی خود را در هدایت قشرهای مختلف مردم به اثبات رساندهاند.

حضرت آیت الله شیخ عیسی احمد قاسم در سال 2004 به تاسیس مجلس علمایی اسلامی در بحرین پرداختند این مجلس مسائل زیادی را دنبال میکند مانند هدایت صحیح شیعیان در جو فساد و انحراف که از هر طرف جوانان را هدف قرار داده ، از لحاظ فکری ، عقیدتی ، دینی و تربیتی و در به وجود آمدن نسلی نو ، قوی از نقطه نظر دفاع از عقاید صحیح شیعه و برخودار از اخلاق و تربیت عالی دینی. ایشان در دور اول، ریاست این مجلس را بعهده داشتند و ریاست دوم مجلس زیر سایه راهنماییهای ایشان فعالیت میکند.


 


خروج