*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


بین الملل, بین الملل, بین‌الملل شماره خبر: ٤٠٥٤٩١ ١٨:٢٥ - 1397/11/16   چهاردهمین همایش بین‌المللی علمای جهان اسلامبا حضور ۵۰۰ نفر از علمای جهان اسلام و هیئتی از حوزه علمیه قم در سوریه برگزار شد ارسال به دوست نسخه چاپي


چهاردهمین همایش بین‌المللی علمای جهان اسلامبا حضور ۵۰۰ نفر از علمای جهان اسلام و هیئتی از حوزه علمیه قم در سوریه برگزار شد

چهاردهمین همایش بین‌المللی علمای جهان اسلام


چهاردهمین همایش علمای جهان اسلام با محور «نقش‌ علما در اصالت‌بخشی مفهوم وطن و حفظ وطن‌ها»، با سخنرانی آیت‌الله اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذهب اسلامی و دکتر «عبدالستار السید» وزیر اوقاف و امور دینی سوریه و با حضور ۵۰۰ تن از علمای جهان اسلام، ۱۰ و 11بهمن در دمشق برگزار شد...


هیئتی از حوزه علمیه قم و سازمانهای فرهنگی ایران، متشکل از آقایان و حججاسلام زمانی مسئولدفتر امور اجتماعی سیاسی حوزههای علمیه، نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب، حسینی کوهساری رئیس مرکز ارتباطات و بینالملل حوزههای علمیه، محیالدین مکارم شیرازی به نمایندگی از آیتالله‌‌العظمی مکارم شیرازی، خامهیار معاون سازمان فرهنگ و ارتباط اسلامی، دقاق نماینده رهبر شیعیان بحرین در ایران، خوشخو معاون بینالملل دبیرخانه جهانی مقابله با جریان افراطی و تکفیری، مسلمی نماینده مجمع جهانی تقریب مذاهب، علمایی از مجمع جهانی تقریب مذاهب و... از مدعوین و سخنرانان در این همایش بودند.

محورهای این همایش مبتنی بر «مفهوم وطن در اندیشه اسلامی»، «مبانی و ریشههاى فقهی شهروندی»، «هویت ذاتی و وابستگی عقیدتی و ملی»، «نقش تکفیریها و صهیونستها در تخریب و منحرف نمودن مفهوم شهروندی تا نابودی سرزمینها» و «محور مقاومت و شهروندی» بود.

یکی از نکات قابل توجه این همایش، حضور پررنگ علمای حامی مقاومت بود؛ از سوی دیگر برگزاری این همایش از سطح امنیت موجود در دمشق پساز خروج گروههای تروریستی از خاک این کشور حکایت دارد. این همایش بینالمللی پساز شکستهای مفتضحانه رژیم صهیونیستی در جنگ 48ساعته با غزه و شکست محور حامی آمریکا در منطقه، پیام مشخص و واضحی به جهان مبنی بر قدرت مقاومت و پیشروی آن داشت. تمرکز سخرانان چهاردهمین گردهمایی اندیشمندان و علمای جهان اسلام در دمشق بر بحث مقاومت و تأکید بر ضرورت مقابله با رژیم صهیونیستی با توجه به تهدیدات اخیر رژیم صهیونیستی بود.


 سوریه باعث عزت مؤمنان و خواری دشمنان شده است

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیتالله اراکی در چهاردهمین همایش بینالمللی «علمای اسلامی» با بیان این که ما در دمشق، پایتخت عزت و مقاومت که پایتخت درگیری با صهونیستهاست، گرد هم آمدهایم، اظهار داشت: سوریه امروز باعث عزت مؤمنان و خواری دشمنان شده است و تمام کسانی که بهدنبال عزت اسلام هستند در اینجا حضور دارند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذهب اسلامی با اشاره به حمایتهای جمهوری اسلامی از جریان مقاومت اسلامی و پرچمداری جریان مقاومت توسط کشورمان خاطرنشان کرد: ایران، سوریه، لبنان، یمن و بسیاری از کشورها مقاومت اسلامی را پیش میبرند.


 علمای اسلام نقش تاریخی خود در احیای ارزشهای اسلامی را باور داشته باشند

حجتالاسلام والمسلمین طباطبایی اشکذری نیز در این همایش با بیان این که امروز باید علمای اسلام نقش تاریخی خود در احیای ارزشهای اسلامی را باور داشته و آن را جدی بگیرند، اظهار داشت: امروز ملت سوریه پساز گذراندن دوران سخت جنگ و هجمه جهانی در مرحلهای خطیر بازگشت قرار دارند و ملت بزرگ سوریه با همراهی علما، کار بزرگی در برابر دشمنان خونخوار اسلام انجام دادهاند که همه اینها ثمره خون شهدای اسلام و تمسک بر سبیل استقامت و مقاومت است.

نماینده رهبر معظم انقلاب در سوریه با اشاره به توطئههای صهیونیستی و آمریکایی علیه امت اسلام تأکید کرد: امروز به همت فرزندان اسلام تلاشهای دلاری استکباری شکست خورده است. علمای جهان اسلام به خوبی اشراف داشتند که مهمترین هدف تفکر صهیونیستی از ایجاد فتنههای فراوان، پدید آوردن تفرقه میان صفوف مسلمانان است.

وی ابراز داشت: امروز تقریب مذاهب اسلامی از اهمیت بسیار ویژهای برخودار است و سیاستهای بشار اسد و مرحوم حافظ اسد، تقریب مذاهب و ایستادگی و مقاومت در برابر صهیونیستها و اشغالگران بوده است و در این راستا مردم سوریه همواره از وی حمایت کردهاند و امروز شاهد آزادسازی مناطق از سوریه هستیم تا جایی که آمریکا نیز عقبنشینی خود را آغاز کرده است.


 بیانیه پایانی چهاردهمین گردهمایی علمای جهان اسلام

چهاردهمین نشست علمایی سوریه بعداز برگزاری نشستهای علمی تخصصی، با قرائت بیانیه پایانی به کار خود پایان داد. در این بیانیه با اشاره به نقش ویژه علما‌‌ در مواجهه وطنها با فتنهها و خونریزیها و مسئولیت علما در حفظ میراث و خون شهدا، به ۱۳بند بهعنوان وظیفه ایشان در تقویت ملتها و وطنها اشاره گردیده است.

در بخشی از این بیانیه تأکید شده که برای ادامه راه مقاومت و پیروزی و همچنین در راستای تقویت همبستگی سازنده میهن، لازم است دانشمندان و علمای غیور جهت حراست از میراث پیروزی و خون شهدا ایستادگی واحدی را همراه با قهرمانان میدان نبرد داشته باشند و با آنها بال دومی را جهت پیروزی فکری و فرهنگی تشکیل دهند. هرچند که در گذشته بازی گرفتن افکار عمومی جامعه در راستای ایجاد فتنه تکفیری توسط مستکبران، پیکره واحد امت و میهن را پاره پاره نمود و هویت حقیقی جوامع را لکهدار کرد و نیز فکرهای مسموم را تزریق کرد و از این راه باعث نفرت و ضدیت بین باورها در جامعه و خدشهدار شدن هویت میهن شد، لکن فکر صحیح و منطق درست برگرفته از اسلام اصیل همچنان در کمین دشمنان و عامل خنثی کردن تلاش آنهاست.

این بیانیه پایان خاطرنشان کرده که در راستای چالشهای فکری و همزمان بودن آن با پیروزیهای درخشان در سوریه که با رهبری حکیمانه جناب آقای دکتر بشار اسد و ارتش قهرمان و پشتیبانی همپیمانان سوریه (جمهوری اسلامی ایران، حزبالله و روسیه) دفتر حضرت امام خامنهای در سوریه با همکاری وزرات اوقاف سوری و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در دمشق و هیئت علمای پیروان اهلبیت علیهم السلام در سوریه و اتحاد علمای بلاد شام و نمایندگیجامعة المصطفی در سوریه و هیئتهای مهمان از ایران، عراق، لبنان و سوریه دعوت بهعمل آورده است، در چهاردهمین گردهمایی علمای اسلام در سوریه با عنوان «نقش علما در اصالتبخشی مفهوم و معنای وطن و حمایت از میهنها» دعوت به عمل آورده است.


خروج