*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


بین الملل, بین الملل, مصاحبه, بین‌الملل, مصاحبه شماره خبر: ٤٠٥٤٩٠ ١٨:٢٣ - 1397/11/16   آلمانی‌ها شیعه را جریانی اهل منطق عقلانیت و صلح‌طلب می‌دانندمدیر مرکز اسلامی برلین در گفت‌و‌گو با حوزه ارسال به دوست نسخه چاپي


آلمانی‌ها شیعه را جریانی اهل منطق عقلانیت و صلح‌طلب می‌دانندمدیر مرکز اسلامی برلین در گفت‌و‌گو با حوزه

آلمانی‌ها شیعه را جریانی اهل منطق عقلانیت و صلح‌طلب می‌دانند


حجت‌الاسلام والمسلمین نیک‌نژاد گفت: با وجود خروجی‌هایی هم‌چون داعش؛ حنای وهابیت دیگر نزد شهروندان آلمانی رنگی ندارد و از سوی دیگر برنامه «امام حسین‌ علیه السلام کیست؟» با استقبال پر شوری مواجه شده است...

حجتالاسلام والمسلمین نیک نژاد، امام و مدیر مرکز اسلامی برلین در گفتوگو با سرویس بینالملل خبرگزاری حوزه ، خاطرنشان ساخت: خوشبختانه اکثر قریب به اتفاق مسلمانان و مسیحیان و دستگاههای مسئول در آلمان، جریان افراطگرایی (وهابیت) را شناخته و تحت تأثیر افکار غلط و انحرافی آنها قرار نمیگیرند و شیعه را جریانی اهل منطق، عقلانیت، گفتوگو، صلحطلب، عدالتخواه و پیشرفته میدانند. ادامه گفتوگو تقدیم خوانندگان ارجمند میشود:


مرکز اسلامی برلین در چه سالی تاسیس شد و عمده فعالیتهای آن چیست؟

مرکز اسلامی برلین در سال ۱۳۸۲شمسی به درخواست برادران و خواهران ایمانی ساکن برلین (پایتخت آلمان) و پشتیبانی مرجعیت شیعه به منظور تبیین و نشر معارف اسلامی تأسیس گردید.

برگزاری مراسمهای مذهبی مثل اقامه نماز جماعت، بهپا داشتن مراسم در تمام مناسبتها و اعیاد، ارائه مشاورههای مذهبی برای حل و فصل مشکلات خانوادهها، ارائه خدمات اجتماعی همچون ازدواج و طلاق و... از جمله فعالیتهای مرکز به شمار میروند.

از دیگر فعالیتهای این مرکز میتوان به ایجاد ارتباط و تعامل و گفتوگو با سایر مراکز اسلامی بهمنظور وحدت و پرهیز از اختلاف، اعم از شیعه و سنی، برگزاری جلسات گفتوگو با اصحاب کلیسا و کشیشهای مسیحی و تأکید بر ارزشهای مشترک، حضور فعال در فضای مجازی و نشر معارف اسلامی و پاسخ به سؤالات و شبهات و اطلاعرسانی، ایجاد حلقههای معرفتی (بوستانهای معرفت) ویژه جوانان، برگزاری برنامههای ویژه نونهالان و نوجوانان، به پا داشتن اردوهای آموزشی فرهنگی و تفریحی برای جوانان و نوجوانان، مسابقات قرآنی و محافل انس با قرآن از جمله ختم، ترجمه وتفسیر، بهویژه در ماه مبارک رمضان اشاره کرد.

جلسه ویژه اخلاق در خانواده و تربیت از نگاه اسلام ویژه بانوان، برگزاری مسابقات فرهنگی در مناسبتها و اهدای جوایز به برگزیدگان و برندهها، دیدار و سرکشی به بیماران در بیمارستانها و منازل و آسایشگاهها، چاپ و ارسال پیام تبریک به مناسبتهای گوناگون مانند اعیاد و میلاد حضرت عیسی مسیح علیه السلام برای همسایگان مسیحی و اصحاب کلیسا و پلیس، و دعوت از آنها برای شرکت در برنامههای مرکز که معمولاً اجابت نیز میشود، و برنامه ویژه «امام حسین علیه السلام کیست؟» در روز عاشورا در ایستگاههای مترو، اتوبوس و میادین پررفت و آمد شهر، با ارائه جزوه و اهدای گل رز قرمز به معرفی امام حسین علیه السلام پرداخته میشود که با استقبال پر شوری مواجه میشود.


آیا وهابیت توانسته است فعالیت تخریبی خود را در آلمان نیز پی بگیرد؟

وهابیت بعد از حوادثی که در سال 2016 رخ داد، دیگر فعالیتهای علنی نداشته است و فعالیت آنها غیرعلنی بوده است؛ چراکه خوشبختانه از طرف سیستمهای امنیتی به شدت تحت نظرهستند. البته خروجی آنها که داعش و افراطی گری بود، ضرباتی را به چهره عقلانی اسلام عزیز وارد کرد، اما دیگر حنایشان در برابر آلمانیها رنگ خود را باخته است.

خوشبختانه اکثر قریب به اتفاق مسلمانان و مسیحیان و دستگاههای مسئول، جریان افراطگرایی (وهابیت) را شناخته و تحت تأثیر افکار غلط و انحراف آنها قرار نمیگیرند و شیعه را جریانی اهل منطق، عقلانیت، گفتوگو، صلحطلب، عدالتخواه و پیشرفته میدانند.

همانگونه که گفتید، دولت و دستگاههای مسئول، جریان افراطی را شناختهاند، آیا آنها همه مسلمانان را به این دید مینگرند؟

شرایط کشورها با هم متفاوت است، حتی شهرها و ایالتها هم شرایط و قوانین متفاوتی دارند. اوایل مردم و حتی خیلی از دستگاههای مسئول نگاه خوبی به جامعه مسلمانان نداشتند ولی بعد مشخص شد که گروههای افراطی حسابشان از سایر مسلمانان جداست و الآن بهتر شده و کمتر دیده میشود که بهخاطر اسلام و مسلمان بودن افراد مشکلی پیش بیاید. همه افرادی که در آلمان زندگی میکنند، چه مسیحی، چه یهودی چه مسلمان و چه مهاجر و غیر مهاجر، باید در چارچوب مقررات و قوانین آن کشور رفتار کنند؛ چراکه آلمان کشوری است که همواره به نظم و قانون و مقررات شهره است و اگر کسی کار خلاف قانونی را انجام ندهد، هیچوقت مشکل پیدا نمیکند.

قوانین آنها هم معمولاً مغایرتی با انجام تکالیف دینی مسلمانان ندارد و کمتر شنیده میشود که افراد بهخاطر انجام وظایف دینی و مذهبی در مراکز و مساجد با مشکل مواجه شوند که میشود با گفتوگو همان موارد را هم مرتفع کرد.

البته بدیهی است که هر کشوری، قوانین و مقررات خاص خودش را دارد و نباید انتظار داشت که همه چیز باب میل ما باشد. ما بهعنوان مهاجرین مسلمان، پذیرفتهایم که در چارچوب قوانین میتوانیم اعمال و مناسک دینی و مذهبی خود را بدون ایجاد مشکل و مزاحمت برای دیگران آزادانه انجام دهیم.


مرکز اسلامی برلین به منظور رواج اندیشه مهدوی و انتظار، چه کارهایی را در دستور کار خود دارد؟

خوشبختانه موضوع انتظار منجی و نجاتبخش، موضوع مشترکی است بین ما و مسیحیان که در این راستا جلسات و کارگاههایی با همین عنوان در نیمه شعبان تشکیل میشود و در آن صاحبنظران و سخنرانان، مطالب خودشان را در خصوص انتظار، منجی و مهدویت ارائه داده و آنگاه در قالب پرسش و پاسخ ابعاد موضوع را بررسی میکنند.


 


خروج