*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


بین الملل, بین الملل, بین‌الملل شماره خبر: ٤٠٥٣٦٩ ١٠:٠٩ - 1397/11/14   چهل سال است آمریکا نتوانسته  مقابل جمهوری اسلامی کاری کنددبیر کل حزب‌الله لبنان در گفت‌وگویی با شبکه المیادین ارسال به دوست نسخه چاپي


چهل سال است آمریکا نتوانسته  مقابل جمهوری اسلامی کاری کنددبیر کل حزب‌الله لبنان در گفت‌وگویی با شبکه المیادین

چهل سال است آمریکا نتوانسته مقابل جمهوری اسلامی کاری کند


حجت الاسلام سید حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله لبنان، پس از چند ماه سکوت، سرانجام در مصاحبه‌ای زنده با شبکه المیادین که شنبه‌شب از این شبکه پخش شد، سکوت خود را شکست و با پاسخ به سوالات این شبکه، درباره مسائل مختلف منطقه سخن گفت،بخشهایی از این گفت گو را در ادامه می خوانید...

 


من به حکام، مردم و دولتها و اسرائیلیها در منطقه میگویم که آمریکاییها هر آنچه توانستهاند انجام دادهاند. شما ببینید که دارند با طالبان توافق میکنند که از افغانستان خارج شوند و در مقابل طالبان اجازه ندهد که القاعده و دیگران بازگردند. ببینید دارند طوری رفتار میکنند که گویی طالبان حاکم آینده است. آمریکاییها نه برای خاطر محمد بن سلمان و نه برای خاطر محمد بن زاید و نه حتی برای خاطر نتانیاهو توانایی این را ندارند که جنگی جدید در منطقه راه بیندازند. ترامپ میخواهد همه را یک جا جمع کند تا مقابل ایران بگذارد تا آن را با جنگ ساقط کند. اما نمیتوانند. الان چهل سال است که آمریکا و کل دیکتاتورهای عالم مقابل جمهوری اسلامی مبارک ایران ایستادهاند اما بگویید چه توانستهاند بکنند؟


از دو روز پیش یک هیأت اقتصادی سوری و اماراتی دیدار کردند. بعدا روشن خواهد شد که شخصیتهای عربی بلندپایهای که حداقلش مقامات امنیتی بودند به دمشق رفتهاند.. این با دمشق است که آن را اعلام کند.


آمریکا هنوز چیزی به این کشورها نداده که آنان را اطمینان دهد. هر چند میگوید که سوریه را به ترکیه نداده است... من این نکته را اینطور پایان دهم که آمریکاییها در سوریه شکست خوردهاند و ناامید بزرگ نتانیاهوست.


المیادین پرسید، چند ماه پیش بشار اسد تشکر کرد و درود فرستاد به سران روسیه و ایران و حزبالله، این موضعی اخلاقی بود یا راهبردی؟ نصرالله گفت، هر دو. هم اخلاقی هم راهبردی. دمشق اعلام کرده است که کسانی که طی این سالها در کنار ارتش سوریه ایستادند و مانع تجزیه سوریه به دست تکفیریها شده به آنان وفادار خواهد بود... المیادین دوباره پرسید آیا این گزینهای راهبردی است؟ که نصرالله گفت، از قبل این اتحاد بوده است.. اما غرب همیشه خواستار تبعیت سوریه بوده اما سوریه این را رد کرده است.

نتانیاهو چرا نمیگوید که شکست خورده است. او روی سقوط دمشق و اسد حساب کرده بود. آیزنکوت اخیرا اذعان کرد و رسما اعتراف کرد که از گروههای مسلح حمایت تسلیحاتی کرده است. شما[ی اسرائیلی] در جنوب سوریه وارد جنگ شدهاید. شما جزئی از این جنگ شبهجهانی علیه سوریه بودید. هدفتان هم رفتن و شکست بشار اسد بود. خب کو؟ این هدف محقق شد؟ خیر.


امروز نتانیاهو آمده میگوید که ضمانت ما ارتش ماست. این شکست اول. شکست دوم این است که برای تجاوزهایتان به سوریه هدفی تعیین کردید. اهدافی لجستیک را زدید که موشکهای نقطهزن و سلاحهای پیشرفته به حزبالله نرسد. این را آیزنکوت گفته است که ما دویست حمله کردهایم. نتیجه چه شد؟ شما نتوانستید مانع رسیدن امکانات مورد نیاز به لبنان شوید، پس شکست خوردید.


هدف سوم که اعلام کردند این بود که ایران را از سوریه خارج کنند. رفتند و آمدند. به امریکا رفتند و از نفوذشان استفاده کردند که فشار آورند ایران را از سوریه خارج کنند اما نتیجه چه شد؟ شکست خوردند. اسرائیل همه امیدش در سوریه بر باد رفته و از سال 2011 همه تلاشهایش بینتیجه مانده است. نیروی سوریه قویتر شده و ارتش با تجربهتر شده و همه جراحتهایی که به سوریه وارد شده، مانع انجام وظیفه ملیاش نخواهد شد.


هدف خارج کردن ایران از سوریه همه در سطح سیاسی و همه در سطح نظامی شکست خورده است. خب. نتانیاهو در چنین وضعی کجا باید برود؟ آنچه اخیرا در آسمان سوریه رخ داده تحول بزرگی است.


 ممکن است برای مقابله با حملات اسرائیل تصمیم متفاوتی گرفته شود، نتانیاهو مراقب باشد

نصرالله خبر داد: در هر لحظهای ممکن است در سوریه و از جانب سران سوریه و محور مقاومت تصمیم دیگری برای مقابله با تجاوزهای اسرائیل گرفته شود. مثلا ممکن است از طرف ایران یا حزبالله.. یادتان میآید که در قنیطره وقتی حمله کردند، گفتند ما نمیدانستیم که فردی ایرانی [میان اهداف ما] بود... حتی از ایرانیها فکر میکنم که یکی بود... امروز فرق چیست؟ آن روز اولویت تمام کردن نبرد داخلی بود تا مشکل با اسرائیل. اما امروز این وضعیت تغییر کرده است. من از وضعیت داخلی میدانی و لجستیک و شرایط داخلی سوریه مطلع هستم. متغیر دوم این است که ارتش سوریه در وضعیت بسیار بهتری است. متغیر سوم پدافند قوی سوریه است. حتی عامل روسی که از زاویه منفی در این خصوص به او نگاه میشود، ممکن است از زاویه مثبت هم نگاه شود و همه حاشیهها را برای اسرائیل باز نکند. حتی در ایران هم تغییراتی هست. ایران بر خلاف تحریمها منسجم ایستاده است.. همه ارزیابیهایی که نزد ژنرالها و مراکز قابل اعتنای اسرائیل تغییر کرده. همه این متغیرها باید در نظر گرفته شود. خلاصه کلام اینکه پیامی که نتانیاهو باید آن را دریافت کند، این است که این متغیرها را در نظر بگیرد و در ارزیابی اشتباه نکند و منطقه را به جنگ نکشد.


خروج