*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٤٨٩٥ ١٢:٣٩ - 1397/10/17   ولایت فقیه، حجت خدا برماستآیت‌الله مصباح یزدی ارسال به دوست نسخه چاپي


ولایت فقیه، حجت خدا برماستآیت‌الله مصباح یزدی

ولایت فقیه، حجت خدا برماست


عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: با شعار و به راه انداختن سر و صدا، قرار نیست مشکل حل شود، بلکه گاهی سبب ایجاد وقفه در کار می‌شود. باید از مسایل فکری، فرهنگی، منش و رفتار خودمان گرفته تا مبارزات سیاسی و شهادت، تنها به‌دنبال شناخت وظیفه و عمل به آن باشیم. به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه، آیت‌الله مصباح یزدی، در دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین حیدری امام جمعه موقت اهواز و جمعی از طلاب مدرسه الغدیر این شهر با اشاره به لزوم ارزیابی انقلاب در آستانه چهل سالگی اظهار داشت: کمابیش تحولاتی مانند انقلاب و کودتا در دنیا رخ می‌دهد؛ اما انقلاب اسلامی تفاوتی اساسی با سایر انقلاب‌ها دارد؛ سایر انقلاب‌ها غالباً بر اساس انگیزه‌های مادی انجام می‌شود، اما انگیزه ارزشی و اعتقادی سبب تحقق انقلاب اسلامی شد، هرچند در کنار این هدف اصلی، امور مادی نیز مورد توجه بودند، اما نه به‌عنوان هدف اصلی..


آیتالله مصباح یزدی الگوی انقلاب اسلامی را انقلاب رسولالله در صدر اسلام دانست و افزود: باید انقلاب مورد ارزیابی قرار گرفته و آفات و مشکلات و ضعفهای آن شناسایی شود تا بتوان برای جبران آن قدم برداشت. همانگونه که انقلاب پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم به مرحله ایدهآل مدنظر پیامبر نرسید و اهداف بهصورت کامل تحقق پیدا نکرد و بعد از رحلت ایجاد بهصورت علنی انحرافات ایجاد شد، تضمینی برای مصون ماندن این انقلاب از انحرافات نیز وجود ندارد.


وی با اشاره به اینکه جوانان باید تاریخ انقلاب و اهداف آن را بشناسند تا بتوانند آن را تحلیل کنند، افزود: اصل و اساس فرهنگ، همان باورها و ارزشها و یا به عبارت بهتر، دین است و این همان هدف اصلی انقلاب بود. انقلاب ما، انقلابی فرهنگی بود و باید ببینیم این انقلاب تا چه حدی در این زمینه موفق بوده است. از اینرو معیار در ارزیابی انقلاب، دین است. لذا باید مراقب باشیم تا شیطانصفتان موجب فراموشی این معیار در ارزیابی انقلاب نشوند یا در این معیار با تأویلها، مغالطهها و تفسیر غلط از ارزشها و باورهای دینی، انحراف ایجاد نکنند.

 عضو جامعه مدرسین با بیان اینکه باید کسانی که بهدنبال حق هستند را با منطق و دلیل، با خود همراه کنیم و در مقابل شیاطین و خناسان، قدرت مقاومت داشته باشیم، افزود: باید ببینیم آیا در این 40 سال، این کار را انجام دادهایم یا خیر؟ حقیقت این است که این ملت، در برخی از ساحتها، کارهای بسیار خوبی انجام دادهاند و موفقیتهایی حاصل شده که امید آن نبوده است. بهعنوان نمونه اگر روزی به این مردم پا برهنه میگفتند که چند دهه آینده، از نظر نظامی به جایی میرسید که آمریکا از شما بترسد، کسی باور نمیکرد و یا حتی مورد تمسخر قرار میگرفت؛ اما امروز قدرت نظامی ایران به اندازهای است که در منطقه، رقابت بین ایران و آمریکاست. البته در برخی جاها کمکاریها و ضعفهای نیز وجود دارد.


 استاد اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه اگر باور داریم که اصل در انقلاب اسلامی، احیای دین است، باید در این مسیر کار کنیم، افزود: شاید عدهای باشند که بگویند زمانی شاه، حاکم بوده است و ما زندان رفته و شکنجه شدهایم؛ خب حالا که ورق برگشته، ما باید از فضا استفاده کنیم و این حق ماست!


آیتالله مصباح یزدی ادامه داد: هرچند حکومت در زمینه تأمین نیازهای مادی مردم وظیفه دارد و باید به این وظیفه عمل کند، اما برای مثال اگر قرار باشد تا یک مشکل اقتصادی ایجاد میشود و قیمت اجناس بالا رود، مؤمنان فریاد وااسلاما سر دهند، نمیتوانند مانند بدریون انتظار نصرت الهی را داشته باشند. صرفنظر از قصور یا تقصیر دولتها در امر معیشت مردم، ما باید روحیه تحمل سختیها را داشته باشیم و همیشه بهدنبال انجام وظیفه باشیم. هر کجا خداوند دستور حرکت داده، حرکت کرده و هر کجا دستور توقف داده است، توقف کنیم. اما از کجا بفهمیم خدا از ما چه میخواهد؟ ولی فقیه، حجت خدا بر ماست که باید تابع دستورات وی باشیم؛ اگر چنین شدیم، بدانیم که نصرت الهی نیز نزدیک خواهد بود.

 استاد اخلاق حوزه علمیه خطاب به طلاب اظهار داشت: اما وظیفهای که بهصورت ویژه متوجه طلاب و روحانیت است این است که حتی بر اساس تقسیم کار در جامعه، باید در زمینه ترویج دین و ارزشهای الهی در جامعه تلاش کنیم. این کار همان هدف اصلی انقلاب است. پس باید بهتر درس بخوانیم، بهتر شبهات را بررسی کنیم و جوابهای قانعکنندهای برای اقشار و سنین مختلف مردم داشته باشیم تا بتوانیم دین خدا را ترویج کنیم.


 ایشان با اشاره به اینکه متأسفانه گاهی دین در موارد فردی خلاصه میشود، خاطرنشان کرد: بخش اصلی دین، مسایل اجتماعی است؛ اما چرا تنها به چند آیه قرآن که متکفل بیان مسایل فردی است، اکتفا کردهایم؟ آیا آیات دیگر قرآن برای ما نازل نشده است؟! عمده بحثهای امروز حوزه، طهارت و صلات است؛ مگر چند آیه قرآن کریم در مورد شکیات نماز و نجاسات و مطهرات داریم؟ چرا بهگونهای رفتار میکنیم که گویا دین منحصر در همینهاست! آیا عمر انبیا و ائمه علیهم السلام به همینها گذشت؟


وی با اشاره به خاطراتی اظهار داشت: امروز در دورترین نقاط عالم کسانی هستند که تمام امیدشان به انقلاب خمینی قدس سره است که دین را در دنیا احیا کرد؛ اما آیا ما چه اندازه نیرو داریم که بتوانند این وظیفه سنگین را به دوش بکشند! ما سرگرم چه هستیم؟ شب و روزمان به چه میگذرد؟ فردا جواب خداوند و شهدا را چه خواهیم داد؟!

آیتالله مصباح با اشاره به آیهای از قرآن کریم اظهار داشت: وظیفه ما این است که حداقل برای کسانی که آمادگی دارند و دنبال حق هستند، راه را باز کنیم.


رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی قدس سره، افزود: باید با فکر و مشورت، به انجام وظیفه بپردازیم؛ با شعار و به راه انداختن سر و صدا، قرار نیست مشکل حل شود، بلکه گاهی سبب ایجاد وقفه در کار میشود. باید از مسایل فکری، فرهنگی، منش و رفتار خودمان گرفته تا مبارزات سیاسی و شهادت، تنها بهدنبال شناخت وظیفه و عمل به آن باشیم.


ایشان با اشاره به اینکه باید زمانشناس باشیم، اظهار داشت: هسته اولیه همین حزبالله که امروز در دنیا مورد توجه است، چند طلبه بودند که در ایران علیه صدام میجنگیدند و وقتی خدمت امام قدس سره رسیدند، امام قدس سره به آنها فرمود در همان لبنان، پایگاه ایجاد کنید! همین چند طلبه به لبنان رفتند و با تعداد کمی از شیعیان کار را شروع کردند و امروز به جایی رسیدند که نهتنها قدرت بزرگی در لبنان هستند بلکه سیاستهای منطقه را تعیین میکنند؛ اگر حزبالله در سوریه نبود، چه بسا وضع منطقه به گونه دیگری بود.


خروج