*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


بین الملل, بین الملل, بین‌الملل شماره خبر: ٤٠٤٨٦٧ ١٠:٥٧ - 1397/10/17    در اجرای هرچه بیشتر شریعت اسلامی در جامعه گام برداریمعضو جامعه مدرسین در همایش «شریعت اسلامی و قانون‌گذاری»  بر اساس نیاز روز  ارسال به دوست نسخه چاپي


 در اجرای هرچه بیشتر شریعت اسلامی در جامعه گام برداریمعضو جامعه مدرسین در همایش «شریعت اسلامی و قانون‌گذاری» بر اساس نیاز روز

در اجرای هرچه بیشتر شریعت اسلامی در جامعه گام برداریم


عضو خبرگان رهبری تقنین شریعت را موجب پویایی بیشتر در زندگی و اجتماع دانست و با انتقاد از عملکرد برخی گروه‌های تکفیری در اجرای شریعت، گفت: ما اولی‌تر از همه به اجرای شریعت اسلامی هستیم و باید بر اساس نیاز روز جامعه در اجرای هرچه بیشتر شریعت اسلامی در جامعه گام برداریم...


به گزارش خبرگزاری حوزه از تهران، استاد عباس کعبی، 10دی در همایش مشترک بینالمللی ایران و پاکستان که با موضوع «شریعت اسلامی و قانونگذاری» و با حضور جمعی از علمای ایران و پاکستان در دانشگاه مذاهب اسلامی تهران برگزار شد، اظهار داشت: ایران و پاکستان از نظر اجرای شریعت، اشتراکاتی دارند و استقلال پاکستان بهخاطر اجرای اسلام بود، اما بین دو کشور تفاوتهایی در اجرای قوانین هم وجود دارد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه شریعت مجموعه کاملی است که انسان را در اجرای قوانین کمک میکند، افزود: بر خلاف قانون که به دستور مجلس مؤسسان نوشته میشود، قانون، اجراکننده شریعت است و قانون و شریعت باید با هم تطابق داشته باشند.


عضو خبرگان رهبری در ادامه به تبیین نظام شرعی و نظام وضعی پرداخت و تصریح کرد: برخی فتاوای امروز تقنین شریعت را مردود میدانند، حال آنکه تقنین شریعت موجب پویایی بیشتر در زندگی و اجتماع میشود.

وی خطاب به میهمانان پاکستانی، خاطرنشان کرد: ما در ایران، شریعت را به قانون تبدیل کردیم و قانون اساسی ایران بهدست مجتهدین ما نوشته شده است.

استاد حوزه علمیه قم با انتقاد از عملکرد برخی گروههای تکفیری در اجرای شریعت، ابراز داشت: ما اولیتر از همه به اجرای شریعت اسلامی هستیم و باید بر اساس نیاز روز جامعه در اجرای هرچه بیشتر شریعت اسلامی در جامعه گام برداریم.

حجتالاسلام والمسلمین محمدحسین مختاری رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی نیز در این همایش با بیان اینکه در جمهوری اسلامی ایران قوانین برخاسته از کتاب و سنت است، تصریح کرد: شریعت پیوستگی وثیقی با قوانین جاری کشور دارد و بندبند قانون اساسی ما برگرفته از آموزههای وحیانی است.

دکتر ایاز قبله رئیس شورای ایدئولوژیک پاکستان هم در این همایش با بیان اینکه پاکستان در زمینه اجرای شریعت، بهخاطر شرایط خاص و پیشینه سیاسی و اجتماعی آن، تفاوتهایی با ایران دارد، افزود: در قوانین پاکستان آمده که همه مذاهب باید به رسمیت شناخته شوند، قوانین ما مطابق قرآن و سنت است و دقیقاً چیزی معادل شورای نگهبان ایران را با تفاوتهایی در پاکستان داریم.


خروج