*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٤٠٨٠ ١٤:٠٠ - 1397/09/12   لزوم اطلاع‌رسانی فعالیت‌های بسیج در عرصه‌های مختلفدر دیدار مراجع عظام و علما با رئیس سازمان بسیج مستضعفین تأکید شد ارسال به دوست نسخه چاپي


لزوم اطلاع‌رسانی فعالیت‌های بسیج در عرصه‌های مختلفدر دیدار مراجع عظام و علما با رئیس سازمان بسیج مستضعفین تأکید شد

لزوم اطلاع‌رسانی فعالیت‌های بسیج در عرصه‌های مختلف


سردار سرتیپ پاسدار غیب‌پرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین و هیئت همراه، 7 آذر با سفر به شهر مقدس قم با حضرات آیات مکارم شیرازی، نوری همدانی، جوادی آملی، آیت‌الله‌ اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه دیدار کرد. ایشان در این دیدارها ضمن تقدیر از فعالیت و خدمات بسیج در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی، عمرانی و اقتصاد مقاومتی، بر لزوم اطلاع‌رسانی این فعالیت‌ها و هم‌چنین ضرورت فعالیت علمی و پژوهشی درباره فرهنگ بسیج تأکید کردند...

سردار سرتیپ پاسدار غیبپرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین و هیئت همراه، 7 آذر با سفر به شهر مقدس قم با حضرات آیات مکارم شیرازی، نوری همدانی، جوادی آملی، آیتالله اعرافی مدیر حوزههای علمیه دیدار کرد. ایشان در این دیدارها ضمن تقدیر از فعالیت و خدمات بسیج در عرصههای فرهنگی، اجتماعی، عمرانی و اقتصاد مقاومتی، بر لزوم اطلاعرسانی این فعالیتها و همچنین ضرورت فعالیت علمی و پژوهشی درباره فرهنگ بسیج تأکید کردند.

 فعالیتهای بسیجیان اطلاعرسانی شود

به گزارش خبرگزاری حوزه، حضرت آیتالله مکارم شیرازی در دیدار رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفتند: بسیج در زمان صلح دنبال خدمات انسانی به افراد نیازمند و خدمات فرهنگی است. در کشور از نظر اقتصادی و فرهنگی مشکلاتی است و وظیفه بسیج این است، در اندازه توان در هر دو رشته فعالیت کند.

حضرت آیتالله مکارم شیرازی گفتند: نکته مهم در این دو مسئله، هماهنگی، اتحاد، همفکری و آموزش به نیرویی بسیج برای اثرگذاری بهتر است.

 معظمله بیان داشتند: نکته مهم دیگر برای اثرگذاری بهتر بسیج، راهاندازی اتاق فکر برای فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی است. اتاق فکر میتواند باعث هماهنگی و انجام فعالیت بهتر شود.

 ایشان با بیان اینکه مسئولان بسیج نباید از حوزه علمیه که برای پیشبرد اهداف در کشور مؤثر است، غافل شوند، بر اطلاعرسانی خدمات فرهنگی و اجتماعی بسیج تأکید کردند و اظهار داشتند: اطلاعرسانی باعث میشود، مردم از فعالیتهای بسیج مطلع و دلگرم شوند؛ همچنانکه ما در بحث گرفتن وجوهات، اطلاعرسانی کردیم و گفتیم: وجوهات در کجاها مصرف میشود.

این مرجع تقلید با بیان اینکه یکی بودن و همسان بودن رفتار و عمل بسیجیان باعث میشود، دلهای زیادی جذب شوند، گفتند: اگر این کار انجام بگیرد، شاهد اثرگذاری بیشتر آن خواهیم بود.

 باید فضای مجازی از دست دشمنان نظام خارج شود

حضرت آیتالله نوری همدانی هم در دیدار سردار غیبپرور، با بیان اینکه امروز تنها با دشمن واحد روبهرو نیستیم، گفتند: فرهنگ، اقتصاد و... مسایلی هستند که باید بدان توجه داشت و لازم است، بسیج در این موضوعات ورود جدی و جهادی داشته باشد.

معظمله ابراز داشتند: بسیج امید همه مردم و حتی مستضعفان جهان است و باید در همه مسایل نقشآفرینی کند.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه یکی از جاهایی که دشمن توانست ورود پیدا کند، فضای مجازی است و باید از این فضا بهدرستی مراقبت و محافظت کرد تا تبدیل به چالش و خطر نشود، افزودند: لازم است، بسیج در این فضا وارد شود و آن را در دست بگیرد.

 تأسف از هزینه سرمایههای کشور در مسیر نادرست

حضرت آیتالله جوادی آملی نیز در این دیدار با اشاره به دوران درخشان دفاع مقدس و نقش مؤثر بسیج در آن دوران، اظهار داشتند: کشور در واقع ده سال درگیر جنگ بود؛ دو سال جنگ داخلی و هشت سال جنگ خارجی! ما در این ده سال در شرایطی مشابه شرایط شعب ابیطالب بودیم! معجزه در این ده سال کم نیست. ما جز معجزه چیزی ندیدم.

ایشان ادامه دادند: دفاع مقدس بهنوعی جنگ جهانی سوم بود؛ چراکه همه کشورهای جهان علیه یک کشور متحد شده بودند که بهلطف الهی و مجاهدتهای بسیج و دیگر نیروها از این دوران سربلند بیرون آمدیم.

معظمله خاطرنشان کردند: آ‌‌نچه را که نباید فراموش کرد، این است که «أشداء على الکفار» برای دشمنان و دوران جنگ است و برای اداره امور داخلی کشور«رحماء بینهم» لازم است؛ آنجا جای مشت بود و اینجا، جای مصافحه است؛ میدان جامعه و امور داخلی را نباید با میدان جنگ اشتباه گرفت.

حضرت آیتالله جوادی آملی تصریح داشتند: این گذشت، ادب و انسانیت است که جامعه را میسازد؛ اما اکنون با کوچکترین اختلاف نظری، درگیریهای شدید در خانوادهها و جامعه ایجاد میشود که اگر به «رحماء بینهم» توجه میشد، شاهد این مسایل نبودیم؛ ریشه این تعداد زیاد پرونده در دستگاه قضایی، آمار بالای طلاق، اعتیاد و بیکاری همین نکته است.

معظمله تأکید داشتند: وقتی موفق به اصلاح جامعه میشویم که آسیبشناسی عمیق داشته باشیم؛ لذا توجه به ریشه مشکلات موجود میتواند بسیار کارساز باشد.

ایشان با اشاره به بیانی از حضرت امیر علیه السلام ابراز داشتند: حضرت فرمود: «مثل المؤمنین إذا لقیا مثل‏ الیدین‏ تغسل‏ احدیهما الأخری»؛ اگر کسی دو دستش خاکی باشد، این شخص اگر یکی از دستهای خود را بهتنهایی زیر آب ببرد، پاک نمیشود. دو برادر مؤمن هر کدام مشکلی دارند و وقتی با هم دیدار و تعامل کردند، مثل آن است که دو تا دست را زیر شیر آب به هم کمک میکنند تا هر دو پاک شوند.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود به مشکلات اقتصادی در جامعه اشاره کردند و بیان داشتند: خدا در قرآن کریم با تأکید فراوان از ما خواسته است که زمین را آباد کنید و آقای خود باشید تا به بیگانه نیازمند نباشید و او نتواند هر روز شما را بهوسیله تحریم تهدید کند.

ایشان تصریح داشتند: کشور ما به لطف الهی همه امکانات را در اختیار دارد؛ ولی متأسفانه بعضاً سرمایههای کشور در مسیر نادرستی هدایت میشود؛ مانند این همه ساختمانهای خالی که در کشور ساخته و رها شده است و نتیجه این سوء مدیریتها، ایجاد بیکاری و نتیجه بیکاری، بالا رفتن آمار اعتیاد است.

معظمله تأکید داشتند: برای مقابله با معضلات اجتماعی، باید تولید را با مدیریت صحیح، در کشور توسعه داد. هیچ چیزی در مملکت کم نداریم و تنها لازم است، به آموزههای ائمه اطهار علیهم السلام توجه بیشتری شود. خود امام رضا علیه السلام فرمود: به دیدن هم بروید و حرفها و احادیث ما را بین خود نقل کنید؛ چراکه احادیث ما در بین شما ایجاد محبت و عاطفه میکند. در حقیقت فرمایشات ائمه علیهم السلام مانند آن ملات نرمی است که سنگهای سخت را روی هم استوار نگه میدارد و بنای جامعه را میسازد.

 لزوم کارعلمی و پژوهشی درباره فرهنگ بسیج

همچنین آیتالله اعرافی در این دیدار با اشاره به نقش مهم و ارزنده بسیج در پیادهسازی اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی، گفت: بسیج با رهنمودهای مقام معظم رهبری انشاءالله برای همیشه همان شجره طیبه خواهد ماند و بارورتر نیز خواهد شد.

مدیر حوزههای علمیه افزود: یکی از کارهای مهم و اساسی درباره بسیج این است که باید به بسیج بهعنوان یک مکتب و نظریه نگاه شود؛ اما متأسفانه علیرغم کارهای زیادی که در این زمینه انجام شده، هنوز درباره بسیج یک کار علمی و پژوهشی عمیق صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه بسیج در منظومه انقلاب اسلامی یک ستاره درخشان است، خاطرنشان ساخت: باید بسیج از نظر علمی یک بازشناسی دقیق شود و از دل آن الگوسازی و نظریهپردازیهای مهم و اصیل بیرون بیاید و این کار مهم توسط حوزه، دانشگاه و خود بسیج میسر است.

امام جمعه قم عنوان کرد: بسیج نباید تنها در یک قالب تجلی کند؛ بلکه باید در جلوههای مختلف خودش را نشان دهد و کارهای انجامشده در عرصههای گوناگون را عمق بخشد. وی پرداختن به مقولههای فرهنگ بسیجی را از اولویتهای مورد نیاز حوزه برشمرد و عنوان کرد: امیدواریم بتوانیم از روحیه بسیجی در بخشهای مختلف حوزه استفاده کنیم؛ به همین علت طرحها و برنامههای مختلفی را در دستور کار قرار دادهایم.

عضو شورایعالی حوزههای علمیه با بیان اینکه ورود جدی بسیج به عرصه اقتصاد مقاومتی راهگشای بسیاری از مشکلات و نابسامانیهای این عرصه است، تأکید کرد: روح بسیجی و انقلابی میتواند اقتصاد مقاومتی را زنده کند و اگر بسیج بتواند در این عرصه مهم که امروزه یکی از چالشهای جامعه ما میباشد، ورود جدی کند و با استفاده از علم و فناوری، اقتصاد مقاومتی را پیاده سازد، بسیاری از این مشکلات اقتصادی کشور تا حد زیادی حل خواهد شد.

آیتالله اعرافی با بیان اینکه بسیج روح انقلاب اسلامی است، گفت اگر روحیه بسیجی و انقلابی در مسئولان کشور نیز تقویت شود، بسیاری از مشکلات در عرصههای گوناگون حل خواهد شد.

مدیر حوزههای علمیه در پایان با بیان اینکه حوزه آمادگی دارد در عرصههای گوناگون به کمک بسیج بیاید، گفت: یکی از نکات مثبت و فعال بسیج همین گروههای جهادی میباشد که منشأ بسیاری از برکات برای نقاط محروم کشور شده است و حوزه علمیه آمادگی دارد که هرجا بسیج برای حل مشکلات معیشتی مردم قدمی برمیدارد، در کنار بسیج باشد و دوشادوش این نهاد مقدس، به حل مشکلات مادی و معنوی مردم بپردازد.

 ورود بسیج در فضای مجازی قدرتمندانه خواهد بود

سردار غیبپرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین هم در این دیدارها ضمن ارائه گزارشی از خدمات و فعالیتهای بسیج در رفع مشکلات و معضلات فرهنگی و اجتماعی، راهاندازی گروههای جهادی را برای خدمتگذاری بهتر به مردم دانست و اظهار داشت: این گروههای جهادی، نهادی مردمی است و از سوی خیرین اداره میشود و هیچ چشمداشتی از کسی ندارد؛ چون با هدف خدمتگزاری و رفع مشکلات در مسایل مختلف عمرانی و آبادانی و... راهاندازی شده است.

 

 

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج