*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٤٠٦١ ١٢:٥٤ - 1397/09/12   گزارش تفصیلی و خواندنی  ‌دفتر برنامه‌ریزی و نظارت حوزه‌های علمیه از برنامه‌های جدید حوزهدر جمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه‌های علمیه مطرح شد ارسال به دوست نسخه چاپي


گزارش تفصیلی و خواندنی  ‌دفتر برنامه‌ریزی و نظارت حوزه‌های علمیه از برنامه‌های جدید حوزهدر جمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه‌های علمیه مطرح شد

گزارش تفصیلی و خواندنی ‌دفتر برنامه‌ریزی و نظارت حوزه‌های علمیه از برنامه‌های جدید حوزه


به گزارش خبرگزاری حوزه، حجت‌الاسلام والمسلمین رجایی در نشستی با نمایندگان طلاب که در دبیرخانه این مجمع برگزار شد، اظهار داشت: نمایندگان طلاب نقش بسیار مهمی برای حوزه داشته و بازوی خوبی برای تحولات و مدیران حوزه هستند؛ چراکه حلقه وصل طلاب و مسئولان حوزه می‌باشند...


به گزارش خبرگزاری حوزه، حجتالاسلام والمسلمین رجایی در نشستی با نمایندگان طلاب که در دبیرخانه این مجمع برگزار شد، اظهار داشت: نمایندگان طلاب نقش بسیار مهمی برای حوزه داشته و بازوی خوبی برای تحولات و مدیران حوزه هستند؛ چراکه حلقه وصل طلاب و مسئولان حوزه میباشند.

حجتالاسلام والمسلمین رجایی بیان داشت: حوزه انقلابی حوزهای است که پاسخگوی نیازهای نظام بوده و مدیران انقلابی را در مسئولیتهای نظام به کار بگیرد، پس این مجمع باید به روز و فعال باشد.

مسئول دفتر برنامهریزی و نظارت راهبردی حوزههای علمیه اظهار داشت: پساز مدیریت آیتالله اعرافی، انتظارات تحول در حوزه سرعت بیشتری به خود گرفته که نیازمند برنامهریزیهای بهتر و دقیقتری است که بر همین اساس پیش رفتهایم.

حجتالاسلام والمسلمین رجایی ابراز داشت: حوزه دارای سند چشماندازی است که از زمان مدیریت آیتالله مقتدایی کار آن انجام شده و پساز سرکار آمدن آیتالله اعرافی نیز مدنظر قرار گرفته و منشوری نیز برای حوزه و روحانیت تدوین شد.

وی خاطرنشان ساخت: نظامات جامع حوزه نیز از گذشته آغاز و در دوره ایشان تکمیل شد تا حوزههای علمیه بر اساس این نظامات، فعالیتهای خود را پیش ببرد.

مسئول دفتر برنامهریزی و نظارت راهبردی حوزه تصریح کرد: تدوین برنامه پنج ساله مرکز مدیریت حوزههای علمیه نیز از دیگر فعالیتها بوده که امروز این برنامه پنج ساله آماده و برای شورایعالی حوزه ارسال شده است.

حجتالاسلام والمسلمین رجایی بیان داشت: سند کارویژههای روحانیت نیز که عرصههای خدمت طلاب پساز دانش آموختگی را معین میکند، از سوی مرکز امور طلاب و دانشآموختگان تدوین شد در پایان راه قرار داشته و تقریبا تکمیل شده است.

وی اظهار داشت: سند آمایش حوزههای علمیه نیز از گذشته آغاز و پساز حضور آیتالله اعرافی بازسازی شده تا بر اساس این سند، تصمیمگیریهای مناسب صورت بپذیرد.

مسئول دفتر برنامهریزی و نظارت راهبردی حوزه ابراز داشت: ایجاد رشتههای تخصصی نیز در دستور کار حوزه قرار گرفته است، پساز تحقیقات کامل به این نتیجه رسیدیم که بیشاز ۲۰۰ رشته در حوزه و مراکز حوزوی در حال ارائه است و برای تدوین درختواره رشتههای تخصصی حوزه، کارها آغاز و امروز قریب به ۷۰ درصد کار پیش رفته است.

حجتالاسلام والمسلمین رجایی خاطرنشان ساخت: «نظام آموزشهای کاربردی و مهارتی»، «تدوین اسناد راهبردی استانها»، «تدوین برنامه جامع تربیتی طلاب»، «طرح هدایت علمی تربیتی»، «طرح هدفمندی خدمات» و «طرح بودجهریزی عملیاتی» از دیگر برنامهریزیهای راهبردی حوزه است که در حال انجام میباشد.

مسئول دفتر برنامهریزی و نظارت راهبردی حوزه بیان داشت: تصمیم جدی این است که حوزه تا دو سال آینده در تمام این عرصهها ورود جدی داشته تا طلاب در مدارس علمیه این برنامهها را لمس کنند و شاهد خروجیهای مناسب آن باشیم.

حجتالاسلام والمسلمین رجایی اظهار داشت: در دوره جدید مدیریت حوزه، دفتر اجتماعی سیاسی راهاندازی شده تا طلاب در مباحث اجتماعی و سیاسی، رشد بهتری داشته و شاهد پیشرفتها باشیم.

وی ابراز داشت: همچنین شورایعالی نهادهای حوزوی به ریاست آیتالله اعرافی نیز راهاندازی شده تا بتوانیم با همکاری، همیاری، تعامل و … بیشتر به دستاوردهای مهمی برای حوزههای علمیه کل کشور برسیم.

همچنین آقای شاکر، از همکاران دفتر برنامهریزی و نظارت حوزه و مسئول بخش آمار استانداری قم نیز در این نشست ابراز داشت: مطالعات آمایش واحدهای حوزوی در سه بخش «برآورد طلبه مورد نیاز»، «تبیین وضع موجود سازمان حوزههای علمیه» و «ترسیم و طراحی رسیدن به وضع مطلوب» فعالیتهای خود را آغاز و کارهایی در این راستا انجام شده است.

وی با بیان این مطلب که آمایش واحدهای حوزوی بر اساس کارویژههای روحانیت تعریف خواهد شد، خاطرنشان ساخت: طرح کارویژههای روحانیت در سه موضوع «عرصه حوزههای علمیه با ۷۶ کارویژه»، «نظام اسلامی با ۱۲۷ کارویژه» و «عرصه جامعه با ۶۰ کارویژه» انجام شده است.

شاکر به مصادیق کارویژههای روحانیت اشاره و تصریح کرد: «مساجد»، «آموزشگاههای آموزش و پرورش»، «دانشگاهها»، «بقاع متبرکه»، «حوزههای علمی»، «مراکز اداری، نظامی، اقتصادی و تفریحی»، «مناصب حکومتی»، «رسانه و فضای مجازی»، «خارج کشور» و... از جمله مصادیق بوده است.

شاکر بیان داشت: ما در افق ۱۴۱۴ حوزههای علمیه نیازمند ۷۷ هزار و ۸۰۰ روحانی فقط برای مساجد شیعه هستیم تا بتوانیم ۹۰ درصد مساجد شیعی کشور را پوشش دهیم. ما در این افق، نیازمند ۳۸ هزار روحانی برای مدارس آموزش و پرورش هستیم تا بتوانیم در متن مدارس ورود مناسب کرده باشیم.

مسئول بخش آمار استانداری قم ابراز داشت: برآورد طلبه در فضای مجازی این است که ما در فضای «کارشناس رسانه»، «نویسنده»، «تهیه کنندگی»، «مُدرس»، «مشاور و مبلغ برخط»، «مولدین محتوا» و «مدیریتی و اجرایی» نیازمند طلاب فاضل هستیم و باید برای افق ۱۴۱۴ برای این موضوعات متخصص تربیت کنیم.

شاکر خاطرنشان ساخت: «مبلغ مشاور تربیتی مددجویان»، «مبلغ گردشگری»، «مبلغ بالینی مراکز درمانی»، «مشاور متخصص تربیتی»، «مشاور عمومی تربیتی»، «مسئولین دفاتر اسناد رسمی و دفاتر ازدواج و طلاق» و... از دیگر عرصههایی است که روحانیت باید حضور قویتری در آن داشته و برنامهریزی کرد.

وی تصریح کرد: برای افق ۱۴۱۴ که کارویژههای مختلفی نیز برای آن تدوین شده، نیازمند ۳۰۰ هزار روحانی هستیم تا بتوانیم در این نیازها ورود داشته باشند.

مسئول بخش آمار استانداری قم بیان داشت: شبکهسازی از نیازهای امروز روحانیت است که در این شبکهها میتوان با همیاری، همکاری، انتقال تجارب و… به دستاوردهای مناسب رسید.

شاکر اظهار داشت: ورودیهای آموزش عالی کشور، سالانه یک میلیون و پنجاه هزار نفر است که حوزههای علمیه اعم از قم، مشهد و اصفهان، سالانه ۹ هزار و ۵۰۰ نفر جذب داشته و در نتیجه، سهم حوزه از کل، یک درصد است.

مسئول بخش آمار استانداری قم به شاخصهای کلان حوزه برای تحقق اهداف ۱۴۱۴ اشاره کرد و گفت: «وضع موجود متوسط سالانه پذیرش حوزه ۹۵۰۰ نفر و وضع مطلوب آن ۱۲۵۰۰ نفر»، «وضع موجود طلاب در حال تحصیل، ۷۵ هزار نفر و وضع مطلوب آن ۹۵ هزار نفر» و «وضع موجود کل طلاب دانش آموخته، ۷۰ هزار نفر و وضع مطلوب در افق ۱۴۱۴، سیصد هزار نفر» است.

نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم نیز در این نشست، پیشنهادات و نقطه نظراتی داشتند که از جمله آن: «حضور نمایندگان طلاب در جلسات استانی مدیر حوزههای علمیه»، «آموزش فضای مجازی به طلاب و فضلا»، «هدایت سیاسی طلاب»، «تحقق برنامهای حوزه در کف حوزه و مدارس علمیه»، «گزینش و جذب مناسب طلاب»، «ارائه گزارشی از دستاوردها و پیشرفتهای حوزه در چهل سالگی انقلاب»، «احداث مدارس علمیه در شهرک پردیسان»، «تمرکززدایی بودجهای از قم و رسیدن بودجه بیشتر به شهرستانها»، «ایجاد مجموعههای ورزشی برای حوزه»، «رسیدگی بیشتر به وضعیت اخلاقی و علمی طلاب»، «تغییر و تحولات بیشتر در سطح مدیران مدارس علمیه قم»، «جدیت در اجرای برنامههای تحولی حوزه»، «در نظر گرفتن ظرفیت شهرستانها از سوی مرکز مدیریت حوزههای علمیه»، «تمرکززدایی محوریت فقه و اصول از رشتههای تخصصی حوزه»، «برنامهریزی مناسب برای دانش آموختگان حوزه»، «پیگیری وضعیت معیشتی، علمی و... طلاب و فضلا»، «فعالسازی آمایش در استانها»، «استفاده از نیروهای اجرایی و توانمند در بدنه حوزه»، «برنامهریزی مناسب برای حضور طلاب در شهرستانها»، «جلوگیری از موازی کاریها در حوزه» و... از جمله نظرات و پیشنهادات نمایندگان بوده است.

 

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج