*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٤٠٥٠ ١٢:١٥ - 1397/09/12    حماس یک جنبش رهایی‌بخش ملی استاسماعیل هینه  در پیامی اعتراضی به سازمان ملل اعلام کرد  ارسال به دوست نسخه چاپي


 حماس یک جنبش رهایی‌بخش ملی استاسماعیل هینه در پیامی اعتراضی به سازمان ملل اعلام کرد

حماس یک جنبش رهایی‌بخش ملی است


اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس با صدور پیامی به «ماریا فرناندا اسپینوزا» رئیس مجمع عمومی سازمان ملل نسبت به تلاش‌های بی‌وقفه و مذبوحانه آمریکا در زمینه ارائه هرگونه حمایت مالی و معنوی از رژیم صهیونیستی ابراز خشم و تأکید کرد...


اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس با صدور پیامی به «ماریا فرناندا اسپینوزا» رئیس مجمع عمومی سازمان ملل نسبت به تلاشهای بیوقفه و مذبوحانه آمریکا در زمینه ارائه هرگونه حمایت مالی و معنوی از رژیم صهیونیستی ابراز خشم و تأکید کرد:

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز اطلاعرسانی فلسطین، در این پیام آمده است: تازهترین تلاشهای آمریکا در زمینه حمایت از رژیم اشغالگر قدس تصمیم نماینده آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل برای ارائه پیشنویس قطعنامهای در جهت محکومیت مقاومت فلسطین و حق ملت فلسطین در زمینه دفاع از خویش در برابر تجاوزات نژادپرستانه و بیوقفه و بیشاز ۷ دهه دشمن صهیونیستی است. اقدامات آمریکا به این حد محدود نمیشود، بلکه بعد دیگری نیز پیدا کرده است که آنهم تلاش دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ برای کاهش تعداد مصوبات و قطعنامههای سازمان ملل در خصوص مسئله فلسطین است.

رئیس دفتر سیاسی حماس در بخش دیگر این پیام آورده است اقدام رژیم صهیونیستی به اشغال خاک فلسطین، محروم کردن ملت آن از حقوق اساسی خود، کوچاندن اجباری این ملت از سرزمین خود، تداوم شهرکسازی، یک اقدام تروریستی است و دلیل اصلی تداوم خشونت در سراسر منطقه بهشمار میرود.

وی در این پیام تصریح کرد که بر اساس قوانین بینالمللی حق ملت فلسطین در دفاع از خویشتن و مقاومت آن در برابر اشغالگران صهیونیست با بهرهگیری از تمامی ابزارها و شیوهها از جمله مقاومت مسلحانه حقی مشروع و قانونی است.

هنیه تأکید کرد که جنبش مقاومت اسلامی حماس یک جنبش رهاییبخش ملی فلسطینی است که سعی دارد از ملت خود تا زمان نیل به حقوق اساسی خود دفاع کند و این اقدام در چارچوب دفاع قانونی و دفع تجاوز از ملت فلسطین صورت میگیرد.

وی یادآور شد که ماده ۵۱ منشور سازمان ملل که پایه و اساس مشروعیت مبارزات انفرادی و گروهی ملت فلسطین در راستای نیل به استقلال و تعیین سرنوشت خود است، بر این حق صراحت دارد و بر آن تأکید میورزد.

رئیس دفتر سیاسی حماس تلاش جدی برای به شکست کشاندن تحرکات آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل برای محکوم کردن مقاومت را خواستار شد. از مجامع جهانی باید با بهرهگیری از تمامی ابزارها و شیوههای قانونی در راستای برچیدن اشغالگری و کمک به ملت فلسطین بهمنظور تحقق اهداف و آرمانهایش در زمینه نیل به استقلال و آزادی و همچنین پایان بخشیدن به رنج و گرفتاریهای مردم نوار غزه تلاش کنند.

تصویب ۶ قطعنامه ضد رژیم صهیونیستی

در همین رابطه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، 30 نوامبر برابر با 9 آذر ۶ قطعنامه در حمایت از فلسطین و علیه رژیم صهیونیستی به تصویب رساند. در یک قطعنامه از رژیم صهیونیستی خواسته شده، از بلندیهای جولان عقبنشینی کند.

به گزارش خبرگزاری فارس، نخستین قطعنامه که با ۱۵۶ رأی موافق، ۸ رأی مخالف (استرالیا، کانادا، رژیم صهیونیستی، جمهوری کریباتی، جزایر مارشال، ایالات فدرال میکرونزی، جمهوری نائورو و آمریکا) و ۱۲ رأی ممتنع تصویب شد، خواستار افزایش تلاشها برای سازش میان اسرائیل و فلسطین شده است. این قطعنامه از رژیم صهیونیستی خواسته به قوانین بینالمللی پایبند باشد و تمامی اقدامات خشونتآمیز را کاملاً متوقف کند.

دومین قطعنامه با عنوان «اورشلیم» (قدس اشغالی)، با ۱۴۸ رأی موافق، ۱۱ مخالف و ۱۴ ممتنع تصویب شد. اعضای مجمع با تصویب این قطعنامه مخالفت خود را با اقدامات رژیم صهیونیستی در تحمیل قوانین و قلمروی قضایی خود به شهر مقدس قدس اعلام کرده و هرگونه اقدام در این راستا را غیرقانونی و فاقد اعتبار خواندند. این قطعنامه بر ضرورت حفظ آرامش تأکید کرده و خواستار حفظ وضعیت فعلی در اماکن مقدس قدس شده است.

قطعنامه «جولان سوریه» که با ۹۹ رأی موافق، ۱۰ مخالف و ۶۶ رأی ممتنع تصویب شد، هم تصمیم رژیم صهیونیستی برای تحمیل قوانین و قلمروی قضایی خود به جولان اشغالی را فاقد اعتبار خوانده و از این رژیم میخواهد از این اراضی خارج شود.

همچنین اعضای مجمع عمومی، سه قطعنامه هم در خصوص مسائل مربوط به خود نظام سازمان ملل و اصلاح آنها بهمنظور تمرکز بیشتر بر حمایت از مردم فلسطین به تصویب رساندند.

اولین قطعنامه با عنوان «کمیته اجرای حقوق مسلم مردم فلسطین» از این کمیته سازمان ملل خواسته، تلاشهای خود را برای استیفای حق مردم فلسطین جهت تعیین سرنوشت خودشان ارتقا داده و از پایان دادن به اشغالگری رژیم صهیونیستی حمایت کند.

در قطعنامهای دیگر از اداره اطلاعرسانی عمومی دبیرخانه سازمان ملل خواسته شده، اقدام به انتشار اطلاعات مربوط به فعالیتهای سازمان ملل در خصوص مسئله فلسطین شده است. این قطعنامه همچنین خواستار افزایش اطلاعرسانی در خصوص حقوق مردم فلسطین شده است. مجمع عمومی در قطعنامه دیگری هم خواستار تداوم فعالیت «بخش حقوق فلسطین در دبیرخانه سازمان ملل متحد» در زمینه نظارت بر تحولات مربوط به مسئله فلسطین شده است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج