*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٣٩٩٠ ١١:٢٠ - 1397/09/06   تأکید آیت‌الله‌العظمی مظاهری در پیامی به جشنواره علامه حلی اصفهان ارسال به دوست نسخه چاپي


تأکید آیت‌الله‌العظمی مظاهری در پیامی به جشنواره علامه حلی اصفهان

از رعایت اخلاق و انصاف تا سنجش اولویت‌ها و اهتمام به پژوهش‌های کاربردی


حضرت آیت‌الله مظاهری در پیام خودشان به این جشنواره با بیان این‌که پژوهش و تحقیق در حوزه‌های علمیه همیشه همزاد تحصیل و تدریس بوده و یکی از لوازم ضروری پیشرفت علمی و فرهنگی حوزه‌ها به‌شمار می‌آمده، تصریح کردند: اساساً تحقیق در کنار آموزش و تبلیغ، یکی از سه رکن اساسی رسالت‌ها و وظایف حوزویان بوده و هم‌چنان باید بالنده و سرزنده در متن کار طلاب و فضلا مورد توجه قرار داشته باشد...

اختتامیه هشتمین جشنواره علامه حلی قدس سره اصفهان با پیام حضرت آیتالله مظاهری و با سخنرانی آیتالله حسینی بوشهری دبیر شورایعالی حوزههای علمیه کشور، یکم آذر در سالن اجتماعات مؤسسه تحقیقات و نشر معارف اهلبیت علیهم السلام اصفهان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری حوزه از اصفهان، حضرت آیتالله مظاهری در پیام خودشان به این جشنواره با بیان اینکه پژوهش و تحقیق در حوزههای علمیه همیشه همزاد تحصیل و تدریس بوده و یکی از لوازم ضروری پیشرفت علمی و فرهنگی حوزهها بهشمار میآمده، تصریح کردند: اساساً تحقیق در کنار آموزش و تبلیغ، یکی از سه رکن اساسی رسالتها و وظایف حوزویان بوده و همچنان باید بالنده و سرزنده در متن کار طلاب و فضلا مورد توجه قرار داشته باشد و بدانند که راه تولید علم و توسعه دانش در همه ابعاد آن، از پژوهش و تحقیق میگذرد. به منظور توسعه پژوهش و تحقیق، روحیه تحقیق و روشهای تخصصی آن باید از ابتدای تحصیلات حوزوی به طلاب جوان در هر رشته حوزوی آموزش داده شود تا بهتدریح بتوانند در این مسیر گام بردارند.

ایشان در بخش دیگری از این پیام، رعایت اولویتها و سنجش نیازهای جامعه و مراکز علمی در انتخاب موضوعات تحقیقی را از ضرورتها دانستند و یادآور شدند: نادیده گرفتن موضوعات درجه اول و پرداخت به موضوعات کمفایده، آسیب بزرگی است که همواره ممکن است در امر تحقیق پدید آید؛ لذا مسئولان امور تحقیق و پژوهش در حوزهها در این زمینه برنامههای دقیقتری را برنامهریزی کنند.

این مرجع تقلید در ادامه پیام آوردهاند: تحقیقات بنیادی و نظری نباید جا را برای تحقیقات کاربردی تنگ کند. باید حلقههای مفقوده بین پژوهشگران و نهادهای مصرفکننده شناسایی شود و پژوهشها بهنوعی جهت پیدا کند که در ساحتهای اصلی تفسیر، فقه، فلسفه و الهیات و اخلاق خلأ ایجاد نشود؛ بلکه جنبههای علمی و کاربردی داشته باشد.

حضرت آیتالله مظاهری با تأکید بر لزوم توجه به پژوهشهای جمعی، تصریح کردند: با گسترش علم و مسایل علمی، عملاً بر سهم و نقش مؤسسات تحقیق و پژوهش افزوده میشود؛ لذا پژوهشها باید از شخصمحوری به سوی جمعمحوری حرکت کند تا زاد و ولد علمی و فرهنگی گسترش یابد.

ایشان روحیه سطحینگری و شتابزدگی را با تحقیق و پژوهش واقعی سازگار ندانستند و افزودند: تحقیق علمی راستین با نگرش و تفکر عمیق تولید میشود و ازاین جهت باید بنیه علمی و تحصیلی پژوهشگران همواره تقویت شود.

معظمله در بخش پایانی این پیام، رعایت اخلاق و آداب پژوهش را امری ضروری دانستند و یادآور شدند: در تحقیق از قلمروی اخلاق و انصاف نباید خارج شد و در ورطه منفیبافی، حیرتپراکنی و تخریب مسلمات افتاد و خلاصه از افراط و تفریط، از جمود و تعصب و خودباختگی و سخن بیمبنا گفتن همواره باید پرهیز کرد.

 بینش سیاسی مناسب با فضای جامعه، نیاز طلاب برای فعالیتهای تبلیغی

آیتالله حسینی بوشهری نیز در این مراسم، گفت: شایسته است امروز این فرصت در اختیار را چند برابر کرده و به تحقیق و پژوهش پرداخته شود. امروز عرصههای مختلف پژوهشی و تحقیق و درهای دانشگاهها و مراکز علمی به روی حوزویان باز است و در عرصه بینالملل از ما سخن ناب و نو میطلبند.

وی با اشاره به اینکه «رسیدن به کمال اخلاقی و مطلوب» رسالت طلاب است، یادآور شد: رسالت دیگر نیز «داشتن بینش سیاسی مناسب با فضای جامعه» است؛ طلبه امروز باید بداند کجا و در چه فضایی از جهان زندگی میکند و چه مسئولیتی دارد؛ طلبهای که بینش لازم را نداشته باشد و خود را منزوی از جامعه فرض کند، هیچگاه نمیتواند مسئولیت سترگ جهانی خود را درک کند.

آیتالله حسینی بوشهری در تبیین رسالت دیگر حوزویان در عصر کنونی، گفت: رسالت دیگر حوزویان بحث «تبلیغ» است؛ ارائه و منتشر ساختن آنچه آموخته و تحقیق و پژوهش کرده، رسالت مهم حوزویان است.

عضو هیئترئیسه مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر اینکه برای انجام رسالتهای حوزویان، باید انگیزهها را بالا ببریم و هر برنامه جاذبهداری برای طلاب طراحی کرده و ارائه دهیم، اظهار کرد: اساتید باید توجه داشته باشند که طلاب باید درد دل و پرسش علمی خود را با آنان مطرح کنند؛ طلبهای که با اساتید خود رشد کند و با اخلاق آنان مأنوس شود، پیشرفت میکند.

آیتالله حسینی بوشهری گام بعدی را کشف استعدادها در حوزههای علمیه عنوان کرد و گفت: پساز اینکه استعداد کشف شد و هدفگذاری انجام گرفت و انگیزه هم ایجاد شد، راه و مسیر را برای طلبه مشخص کنیم.

دبیر شورایعالی حوزههای علمیه کشور تصریح کرد: پژوهش نباید میهمان ناخوانده ساعات آموزش در حوزه علمیه باشد؛ متأسفانه آموزشهای ما در حوزه پژوهشمحور نیست.

آیتالله حسینی بوشهری در ادامه به آسیبهایی که در امر پژوهش وجود دارد اشاره کرد و افزود: اینکه آموزشهای ما یک مسیری میرود و پژوهشها مسیر دیگری را طی میکند و همچنین عدم آگاهی از روش صحیح تحقیق از آسیبهایی است که باید در جهت زدودن آنها مهارتهای حوزوی تقویت شود.

وی نیازسنجی و ملاک قراردادن این نیازها در تحقیق را از ضروریات این امر دانست و گفت: ما امروز نیاز به تولید علم داریم نه تکرار مکررات؛ نوگرایی در طلاب کم دیده میشود. برخی خیال میکنند، از هر نویی باید گریخت.

دبیر شورایعالی حوزههای علمیه کشور با تأکید بر ضرورت شناسایی ظرفیتها، نیروها و استعدادها و بسترسازی پژوهشی، گفت: تقویت فرهنگ پژوهش در حوزههای علمیه، برنامهریزی دقیق در عرصه پژوهش، برگزاری کارگاههای پژوهشی، حمایت بایسته و شایسته از محقق و پژوهشگر، هماهنگی بین آموزش و پژوهش در برنامههای کوتاهمدت و میانمدت، از جمله راهکارهای توسعه فرهنگ پژوهش در حوزه است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج