*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٣٩٨٨ ١١:١٦ - 1397/09/06     از دشواری مدیریت حوزه تا ضرورت استعدادسنجی و تربیت مبلغان بین‌المللآیت‌الله‌العظمی سبحانی در دیدار اعضای شورای‌عالی حوزه عنوان کردند ارسال به دوست نسخه چاپي


  از دشواری مدیریت حوزه تا ضرورت استعدادسنجی و تربیت مبلغان بین‌المللآیت‌الله‌العظمی سبحانی در دیدار اعضای شورای‌عالی حوزه عنوان کردند

از دشواری مدیریت حوزه تا ضرورت استعدادسنجی و تربیت مبلغان بین‌الملل


حضرت آیت‌الله سبحانی گفتند: ما نباید کسانی را که دارای استعداد خطابه و صدای خوب هستند، درگیر کفایه و مکاسب کنیم؛ البته باید یک دوره فقه و اصول خوانده شود؛ ولی نباید مبلغان و خطبا وقت خود را در مبانی اجتهاد بگذرانند؛ زیرا جامعه به این گروه نیز نیازمند است. به گزارش خبرگزاری حوزه، این مرجع تقلید، 27 آبان در دیدار اعضای شورای‌عالی حوزه‌های علمیه که در مؤسسه امام صادق علیه السلام برگزار شد...

 


حضرت آیتالله سبحانی گفتند: ما نباید کسانی را که دارای استعداد خطابه و صدای خوب هستند، درگیر کفایه و مکاسب کنیم؛ البته باید یک دوره فقه و اصول خوانده شود؛ ولی نباید مبلغان و خطبا وقت خود را در مبانی اجتهاد بگذرانند؛ زیرا جامعه به این گروه نیز نیازمند است.

به گزارش خبرگزاری حوزه، این مرجع تقلید، 27 آبان در دیدار اعضای شورایعالی حوزههای علمیه که در مؤسسه امام صادق علیه السلام برگزار شد، کمبود خطیب قوی را یکی از مشکلات حوزههای علمیه در کشور عنوان و تصریح کردند: در سالهای گذشته منبریهای قوی همچون واعظ شهیر مرحوم فلسفی وظیفه هدایتگری و موعظه داشتند و در این راه تجربههای فراوانی به دست آورده بودند؛ ولی امروزه از وضعیت برخی استانها باخبرم که با کمبود منبری مواجه هستند.

 معظمله با بیان اینکه حوزویان باید در دو بخش اجتهاد که کیان شیعه محسوب میشود و تبلیغ و منبر در جامعه حضور داشته باشند، تأکید کردند: 70 سال قبل یا بیشتر در مدرسه فیضیه شاهد این بودم که طلاب در حجرههای خود آموزش و تمرین منبر داشتند و در جمع طلاب منبر میرفتند تا متوجه اشکالات خود شوند.

حضرت آیتالله سبحانی با اشاره به اهمیت مسئله استعداد سنجی در حوزههای علمیه، بیان کردند: خدای تعالی هرکس را با استعدادی خلق کرده است و باید در حوزه استعدادسنجی شود.

ایشان مطرح کردند: نباید کسانی را که دارای استعداد خطابه و صدای خوب هستند، درگیر کفایه و مکاسب کنیم؛ البته باید یک دوره فقه و اصول خوانده شود؛ ولی نباید مبلغان و خطبا وقت خود را در مبانی اجتهاد بگذرانند؛ زیرا جامعه به منبری نیز نیازمند است.

معظمله با تأکید بر اینکه اساتید حوزه علمیه قم باید همانند علمای گذشته باعلاقه تدریس کنند و به مراحل بالا برسند، ابراز کردند: حفظ سنتهای حوزوی یکی از مهمترین مسایل است.

این مرجع تقلید تصریح کردند: حوزه باید برای اخلاق اجتماعی و عملی طلاب برنامه داشته باشد و زی طلبگی را در بین طلاب نهادینه کند تا خدایناکرده در موارد نادری خلاف عرف صورت نگیرد.

حضرت آیتالله سبحانی در ادامه با اشاره به اهمیت تربیت مبلغان بینالمللی، خاطرنشان کردند: سعودیها با پول نفت در حال تربیت مبلغ هستند؛ امروز در کشور هند به مبلغان، زبان عربی آموزش میدهند و آنها خطبههای عربی را بهتر از عربزبانان بیان میکنند.

ایشان گفتند: معتقدم حوزه علمیه قم به فراخور نیاز و استعداد، حداقل به 10 درصد طلاب زبان عربی آموزش دهد تا بتوانند تبلیغ عربی داشته باشند و در مجامع بینالمللی با مذاهب دیگر به عربی و بدون مترجم به تبادل نظر بپردازند.

 معظمله در پایان بیان داشتند: شورایعالی و مدیریت حوزههای علمیه فعالیت خوبی داشتهاند و باید از آنها تقدیر کرد؛ زیرا مدیریت حوزه دارای دشواری فراوانی است.

لازم به ذکر است، در ابتدای این دیدار آیتالله سیدهاشم حسینی بوشهری، دبیر شورایعالی و آیتالله اعرافی مدیر حوزههای علمیه گزارشی از فعالیتها و افق پیش روی حوزه ارائه نمودند.

و در ادامه نیز دیگر اعضای شورایعالی حوزه به بحث و تبادل نظر در مباحث جاری حوزه پرداختند.

 

 

 

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج