*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٣٩٨٥ ١١:١٠ - 1397/09/06     تشریح وضعیت و مشکلات کتابخانه‌های حوزه‌های علمیهدر دیدار مراجع عظام عنوان شد ارسال به دوست نسخه چاپي


  تشریح وضعیت و مشکلات کتابخانه‌های حوزه‌های علمیهدر دیدار مراجع عظام عنوان شد

تشریح وضعیت و مشکلات کتابخانه‌های حوزه‌های علمیه


به مناسبت هفته کتاب و کتاب‌خوانی، جمعی از مسئولان امور کتابخانه‌ای حوزه‌های علمیه و کتابداران به همراه معاون پژوهش حوزه‌های علمیه، با آیات عظام مکارم شیرازی و جوادی آملی دیدار و گزارشی از وضعیت و مشکلات کتابخانه‌های حوزوی ارائه کردند. ضرورت وقف کتاب و کتابخانه به مراتب از وقف حسینیه‌ها بیشتر است حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی گفتند: متأسفانه هنوز عده‌ای بر این باور هستند که وقف حسینیه دارای اجر بالاتری از وقف کتابخانه است...


به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی، جمعی از مسئولان امور کتابخانهای حوزههای علمیه و کتابداران به همراه معاون پژوهش حوزههای علمیه، با آیات عظام مکارم شیرازی و جوادی آملی دیدار و گزارشی از وضعیت و مشکلات کتابخانههای حوزوی ارائه کردند.

ضرورت وقف کتاب و کتابخانه به مراتب از وقف حسینیهها بیشتر است

حضرت آیتالله مکارم شیرازی گفتند: متأسفانه هنوز عدهای بر این باور هستند که وقف حسینیه دارای اجر بالاتری از وقف کتابخانه است؛ اما این کتابخانهها هستند که اسلام را زنده نگه داشتهاند و سبب زنده ماندن شعائر الهی شدهاند.

به گزارش خبرگزاری حوزه، این مرجع تقلید، 29 آبان در دیدار با معاون پژوهش حوزههای علمیه و برخی از کتابداران و مسئولان امور کتابخانهای حوزههای علمیه، ضمن ابراز خرسندی از فعالیتهای کتابخانهای حوزه، ابراز داشتند: کار در عرصه کتاب و کتابخانه، کاری جهادی محسوب میشود که دارای آثار و برکات فراوانی است و ما باید در این عرصه بیشتر فعالیت داشته باشیم.

ایشان ابراز داشتند: متأسفانه در خیلی از جاها نیاز به کتاب و کتابخانه است؛ ولی کتابخانهای موجود نیست. کتابخانه بهتنهایی نیاز جامعه را برطرف نمیکند و روح کتاب و کتابخوانی باید در جامعه امروز زنده شود.

معظمله در پایان بیان کردند: متأسفانه هنوز عدهای بر این باور هستند که وقف حسینیه دارای اجر بالاتری از وقف کتابخانه است؛ اما این کتابخانهها هستند که اسلام را زنده نگه داشتهاند و سبب زنده ماندن شعائر الهی شدهاند.

 ترویج فرهنگ وقف کتاب و کتابخانه نیاز جامعه امروزی است

حجتالاسلام والمسلمین میرمعزی نیز در این دیدار اظهار داشت: در حوزههای علمیه سراسر کشور بهجز خراسان و اصفهان، 550 کتابخانه با 5 میلیون جلد کتاب وجود دارد.

وی بیان داشت: بهجز کتابخانه آیتالله العظمی مرعشی نجفی که زیر نظر حوزه اداره نمیشود، دو کتابخانه نمونه با شاخص بالا؛ یعنی کتابخانه آیتاللهالعظمی حائری قدس سره و کتابخانه آیتاللهالعظمی بروجردی قدس سره زیر نظر مدیریت حوزه اداره میشود.

معاون پژوهش حوزههای علمیه با بیان اینکه مرکز جمعآوری اسناد حوزه تاکنون فعالیتهای خوب و ارزندهای را ثبت کرده، خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت مسئله کتاب و کتابخوانی قطعاً حوزه علمیه نیاز به فرمانها و رهنمودهای مراجع عظام تقلید همچون حضرتعالی دارد و این جلسه هم بدین علت تشکیلشده است.

حجتالاسلام والمسلمین میرمعزی گفت: در حال حاضر در کتابخانههای حوزوی کمبودهای فراوانی مشهود است؛ ازاینرو درخواست داریم تا مراجع عظام تقلید، نسبت به مسئله وقف در راستای کتاب و کتابخوانی مسایلی را مطرح کنند.

 کتابخانههای تخصصی میراث فرهنگی کشور را حفظ کنند

حضرت آیتالله جوادی آملی گفتند: دشمنان در گذشته تنها نفت و گاز ما را به غارت نبردند؛ بلکه بسیاری از کتب و نسخ خطی ما نیز توسط آنها به غارت رفت. اکنون این وظیفه کتابخانههای تخصصی کشور است که میراث فرهنگی کشور را حفظ کنند.

به گزارش خبرگزاری حوزه، حضرت آیتالله جوادی آملی، 30 آبان در دیدار جمعی از اعضای مجمع کتابخانههای حوزوی و دانشگاهی استان قم، با اشاره به اهمیت کتاب، بیان داشتند: دین ما با کتاب آغاز شده است؛ اما همین دین به ما گفته مطالعه کتاب و عالم شدن قدم اول است و ماندن در قدم اول چیزی جز خسارت نیست. انسان نباید به مطالعه و جمعآوری کتب دیگران اکتفا کند؛ بلکه باید در گام بعدی، خود، نویسنده و تولیدکننده علم شود.

ایشان ادامه دادند: اساس کار باید این باشد که به دلالی علم بسنده نکنیم؛ بلکه خودمان تولیدکننده علم شویم؛ الآن اگر خروجی حوزه علمیه نجف را از ما بگیرند، دست ما خالی خواهد بود؛ از کتب اربعه تا رسائل و مکاسب را آنها نوشتند و ما نتوانستهایم در این مدت محققانی تربیت کنیم که آثاری را در آن سطح تولید کنند.

حضرت آیتالله جوادی آملی با اشاره به نقش کتاب و کتابخانهها در پرورش محققان و علما، اظهار داشتند: قسمت بیشتر عمر علما در کتابخانهها میگذشت و اکنون نیز باید تمام امکانات تحقیق و پژوهشی بهنحوی در کتابخانهها فراهم باشد که محققان بتوانند، بهراحتی به منابع اصلی مراجعه کنند و تحقیق و پژوهش خود را پیش ببرند.

ایشان با بیان این مطلب که کتابخانهها ذخیره و سرمایههای ملی کشور هستند، اذعان داشتند: دشمنان در گذشته تنها نفت و گاز ما را به غارت نبردند؛ بلکه بسیاری از کتب و نسخ خطی ما نیز توسط آنها به غارت رفت. اکنون این وظیفه کتابخانههای تخصصی کشور است که میراث فرهنگی کشور را حفظ کنند.

 فعالیتهای ۵۵۰کتابخانه در حوزه علمیه

رئیس اداره امور کتابخانههای معاونت پژوهش حوزههای علمیه با بیان اینکه حوزه علمیه دارای ۵۵۰ کتابخانه است گفت: سرانه مطالعه حوزیان بالا است؛ اما این آمار به نسبت جامعه است، نه، به نسبت علمای گذشته، زیرا علمای گذشته همه کارشان مطالعه بوده است.

حجتالاسلام غلامعلی رائیجی رئیس اداره امور کتابخانههای معاونت پژوهش حوزههای علمیه در گفتوگو با خبرگزاری حوزه با اشاره به فرارسیدن هفته کتاب و کتابخوانی بیان داشت: با توجه به مشکلات اقتصادی موجود در کشور، کتابخانهها دچار مشکلات فراوانی شدهاند و در این زمینه سعی داریم تا با برنامهریزی دقیق به ساماندهی خیران این زمینه در حوزه بپردازیم.

وی افزود: نیروی انسانی و هزینههای فراوان تهیه کتاب از عمده مشکلات نهاد کتابخانههاست، حوزههای علمی دارای 550 کتابخانه هستند که از این میان کمتر از 300 کتابدار بهصورت رسمی فعالیت دارند و بقیه کتابخانهها با استفاده ار نیروی جهادی اداره میشود.

حجتالاسلام رائیجی اظهار داشت: 270 مدرسه علمیه به کتابخانه با کتابدار و نرمافزار کتابداری مجهز شدهاند.

رئیس اداره امور کتابخانههای معاونت پژوهش حوزههای علمیه خاطرنشان کرد: نگاه ما به کتابدار اینگونه نیست که فقط فرد کتابدار نگهبان کتاب باشد بلکه کتابدار باید مروج فرهنگ کتاب و کتابخوانی باشد چراکه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی بسیار حائز اهمیت است. از کتابدار توقع رصد میزان مراجعه، بررسی کمبودها و کارشناسی نیازها داریم.

حجتالاسلام رائیجی گفت: کتابخانه، اصلیترین محل تولید علم و دانش است و اگر این نهاد مهم در حوزههای علمیه به روزرسانی نشود قطعاً به تولید علم و ماهیت حوزه ضربه خواهد رسید.

وی افزود: اگر ما بخواهیم چشمانداز علمی خود را در جهان تصور کنیم، باید نهادهای کتابخانهای هم بهصورت فیزیکی و هم دیجیتال تقویت شوند.

حجتالاسلام رائیجی تأکید کرد: همانطور که هفته کتاب و کتابخوانی وجود دارد باید هفته تقویت کتابخانهها نیز در کشور وجود داشته باشد و این مسئله یک عزم ملی را طلب میکند.

رئیس اداره امور کتابخانههای معاونت پژوهش حوزههای علمیه بیان داشت: سرانه مطالعه حوزویان بالا است؛ اما این آمار به نسبت جامعه است نه به نسبت علمای گذشته، زیرا علمای گذشته همه کارشان مطالعه بوده است. وی ادامه داد: امروزه ما در قم و در مناطقی که طلاب در آن مکانها ساکن هستند همچون شهرک پردیسان مشکل بزرگ فقدان کتابخانه حوزوی داریم.

حجتالاسلام رائیجی مطرح کرد: تاکنون 14 هزار میلیارد تومان از نهادهای مختلف دولتی و غیردولتی بودجه برای تهیه کتاب به مدارس علمیه جذب شده است که 12 هزار میلیارد تومان آن به مدارس اختصاص داده شده است.

رئیس اداره امور کتابخانههای معاونت پژوهش حوزههای علمیه ابراز داشت: در برخی مدارس علمیه به کتب ماندگار و نفیس که چاپ سنگی و یا نسخ خطی هستند ظلم میشود، البته نگهداری از این کتب دارای هزینه و زحمت بالایی است.

وی افزود: همانطور که میراث ماندگار باید از حیث مادی حفظ شوند، از حیث معنوی نیز باید حفظ شوند، نسخ خطی باید قبلاز فرسوده شدن و از بین رفتن یک نسخه دیجیتال داشته باشد.

حجتالاسلام رائیجی گفت: حوزههای علمیه بیشاز 100 کتابخانه فعال دارد و تاکنون 20 دوره آموزشی برای کتابداران برنامهریزی شده است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج