*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٣٩٨٤ ١١:٠٧ - 1397/09/06     ضرورت حل اختلافات علمی با مذاکره و بحث علمیتأکید مراجع عظام و علما در دیدار علمای اهل‌سنت کردستان  ارسال به دوست نسخه چاپي


  ضرورت حل اختلافات علمی با مذاکره و بحث علمیتأکید مراجع عظام و علما در دیدار علمای اهل‌سنت کردستان

ضرورت حل اختلافات علمی با مذاکره و بحث علمی


شیعه و سنی عقاید یکدیگر را از خودشان سؤال کنند نه از دشمنان به گزارش خبرگزاری حوزه، حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار جمعی از علمای اهل‌سنت کردستان با گرامی‌داشت هفته وحدت اظهار داشتند: مشترکات ما بیش‌از همه چیز باید مدنظر قرار بگیرد و اختلافات مسایلی نیست که قابلیت مطرح شدن را داشته باشند...

 


شیعه و سنی عقاید یکدیگر را از خودشان سؤال کنند نه از دشمنان

به گزارش خبرگزاری حوزه، حضرت آیتالله مکارم شیرازی در دیدار جمعی از علمای اهلسنت کردستان با گرامیداشت هفته وحدت اظهار داشتند: مشترکات ما بیشاز همه چیز باید مدنظر قرار بگیرد و اختلافات مسایلی نیست که قابلیت مطرح شدن را داشته باشند.

ایشان با بیان اینکه ما نباید اجازه دهیم دشمن در میان ما اختلاف ایجاد کند، افزودند: باید به مقدسات یکدیگر احترام بگذاریم و عقاید یکدیگر را از خود بپرسیم نه از دشمنان. اگر میخواهید بدانید شیعه چه میگوید باید از شیعه بپرسید و شیعیان هم باید عقاید اهلسنت را از شما بپرسند؛ چراکه دیگران میخواهند با اخبار دروغ اختلاف زیاد شود.

استاد خارج فقه حوزه علمیه در ادامه با اشاره به فتنهافکنی دشمنان بین شیعه و سنی گفتند: اینکه شبکههای خارجی بسیار زیادی برای تفرقهافکنی راهاندازی شدهاند، معلوم است نقشهای پشت پرده وجود دارد.

حضرت آیتالله مکارم شیرازی یادآور شدند: در مراسم اربعین حسینی دیدیم که برادران شیعه و سنی در کنار هم به زیارت اباعبدالله الحسین علیه السلام رفتند. مادامی که ما در کنار هم باشیم هیچ تهدید و تحریمی مشکلساز نخواهد شد، هفته وحدت نیز در این زمینه، هفتهای بسیار مهم است و امیدوارم که در سایه لطف خداوند متعال همیشه موفق باشید.

 نباید اختلافات علمی به اختلافات عملی منجر شود

حضرت آیتالله جوادی آملی نیز در این دیدار با تأکید بر اینکه هرگز نباید اختلافات علمی به اختلافات عملی منجر شود، تصریح کردند: اختلاف دو نوع است؛ یک اختلاف ممدوح و محمود داریم که به تقویت میانجامد و یک اختلاف مذموم داریم که جامعه را به تضعیف میکشاند.

معظمله ابراز داشتند: هیچ اختلافی، قدرت آن را ندارد که کشور را از پا درآورد مگر اختلافی که اتحاد کشور را نشانه رفته باشد، بیان ذلک این است که در هر اختلاف دو طرف وجود دارد که هر کدام از این دو طرف، خود با دو عنصر درگیر هستند؛ از یک طرف در جهت تضعیف طرف مقابل میکوشند و او را تضعیف میکنند و از طرف دیگر به همان میزان از قدرت خود آنها کاسته میشود، این نوع درگیری و استهلاک، کشور را از پا درخواهد آورد.

ایشان ادامه دادند: هم پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و هم حضرت امیر علیه السلام فرمودند اختلاف مانند تیغ تیزی است که دین را از ریشه میزند در نتیجه باید بر مبنای مسلمات که مشترک میان همه مسلمانان است اختلافات علمی را با مذاکره، گفتوگو، نقد و بحث علمی حل کرد؛ این شیوه، یا افکار را بههم نزدیک میکند یا به نزدیک شدن متفکرین بههم منجر میشود.

 اگر دست به یکدیگر دهیم هیچ دشمنی نمیتواند ما را از مسیر منحرف سازد

حضرت آیتالله علوی گرگانی هم در این دیدار با اشاره به هفته وحدت و ایام ولادت پیامبر گرامی اسلام و حضرت امام جعفرصادق علیه السلام، گفتند: مسئولیت علما بسیار سنگین است، چون مسئولیتی الهی است. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم هم میفرمایند: عوام امت من اصلاح نمیشوند مگر خواص امت اصلاح شوند. خواص را هم فرمودند علما و امرا هستند.

معظمله بیان داشتند: باید بدانیم اگر دست به یکدیگر بدهیم هیچ دشمنی نمیتواند ما را از مسیری که داریم منحرف سازد.

ایشان بیان کردند: دشمن میخواهد ما را بهجان هم بیاندازد و لذا باید در مقابل دشمن مشترک با هم متحد و یکصدا باشیم و بدانیم دشمن، مرگ همه ما را میخواهد.

 راهاندازی شورای افتای اهلسنت در کردستان

حجتالاسلام والمسلمین سیدمحمد حسینی شاهرودی نماینده ولیفقیه در استان کردستان هم در این دیدارها با تأکید بر اینکه زندگی مسالمتآمیز شیعه و سنی کردستان در کنار هم مثالزدنی است، گفت: حتی نمایندگان کشور اندونزی که به کردستان سفر کردند اظهار داشتند که ارتباط بین شیعه و سنی خلاف تصور ماست.

نماینده ولیفقیه در کردستان با اشاره به مشکلات این شهر بیان کرد: نظام خدمات خوبی در این منطقه داشته اما کردستان به لحاظ عقبماندگیهایی که از گذشته و قبلاز انقلاب اسلامی داشته است آنچنان نتوانسته توسعه پیدا کند و لازم است توجه بیشتری به این منطقه شود.

وی در خصوص راهاندازی شورای افتا در استان کردستان گفت: ما در هر شهر یک شورای روحانیت ایجاد کردیم که در شهرهای کوچک ۵ نفر، در شهرهای بزرگ ۷ نفر و شورای استان نیز متشکل از ۱۵ نفر میباشد که آنچه مربوط به مسایل اختلافی است در این شورا بررسی میشود و نظری که داده میشود مورد احترام همه شافعیها است.

حجتالاسلام والمسلمین حسینی شاهرودی کردستان را مرکز تخصصی مذهب شافعی خواند و افزود: سایت شافعینیوز به ۵ زبان دنیا در حال فعالیت است و ما حتی کشورهایی همچون اندونزی و مالزی را با حدود ۲۰۰ میلیون شافعی تغذیه میکنیم.

وی افزود: علمای کردستان قبل و بعداز انقلاب همراه با نظام جمهوری اسلامی بودند که وجود ۵۲ شهید روحانی اهلسنت موید این مطلب است.

در ادامه این دیدار ماموستا فائق رستمی نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری نیز بیان داشت: در رابطه با علامات وحدت شیعه و سنی در استان باید عرض کنم که حجتالاسلام والمسلمین حسینی شاهرودی واقعا در این مسیر زحمت میکشد و کنگره بزرگ امام شافعی را برگزار کرده که در تاریخ برای ما بینظیر بوده است.

وی در پایان گفت: از علایق مردم کردستان به نظام و انقلاب اسلامی هم باید عرض کنم که این مردم در آخرین انتخابات خبرگان رهبری حضوری 85 درصدی داشتهاند.

 

 

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج