*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


بین الملل, بین الملل, اخبار افق, بین‌الملل, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٣٩٦٩ ١٠:١٦ - 1397/09/06    سی‌ودومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامیبا پیام دو مرجع تقلید و با حضور نمایندگانی از ۱۰۰ کشور جهان در تهران برگزار شد ارسال به دوست نسخه چاپي


 سی‌ودومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامیبا پیام دو مرجع تقلید و با حضور نمایندگانی از ۱۰۰ کشور جهان در تهران برگزار شد

سی‌ودومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی


برگزاری همایش وحدت اسلامی با محوریت «قدس» را که یکی از برنامه‌های بسیار ارزنده و پرارزش است، به همه شما عزیزان و دست‌اندرکاران تبریک عرض می‌کنم ‌و امیدوارم از آن به نفع وحدت مسلمین استفاده گردد. در آیات قرآن مجید و روایات اسلامی، مسئله وحدت در رأس مسایل اسلامی قرار گرفته و تنازع...

 


تا ریشههای اختلاف سوزانده نشود، شعار وحدت به جایی نمیرسد

به گزارش خبرگزاری حوزه، متن پیام حضرت آیتالله مکارم شیرازی به این کنفرانس به این شرح است:

بسماللهالرحمنالرحیم

السلام علیکم و رحمةالله و برکاته

برگزاری همایش وحدت اسلامی با محوریت «قدس» را که یکی از برنامههای بسیار ارزنده و پرارزش است، به همه شما عزیزان و دستاندرکاران تبریک عرض میکنم و امیدوارم از آن به نفع وحدت مسلمین استفاده گردد. در آیات قرآن مجید و روایات اسلامی، مسئله وحدت در رأس مسایل اسلامی قرار گرفته و تنازع، مساوی با فشل شدن و از میان رفتن روح جامعه دانسته شده است: «وأطیعوا الله ورسوله ولا تنازعوا فتفشلوا وتذهب ریحکم واصبروا إن الله مع الصابرین»

قرآن تنازع و اختلافات را همردیف عذابهای ویرانگر آسمانی و زمینی همچون صاعقهها، زلزلهها و آتشفشانها میداند: «قل هو القادر على أن یبعث علیکم عذاباً من فوقکم أو من تحت أرجلکم أو یلبسکم شیعًا ویذیق بعضکم بأس بعض انظر کیف نصرف الآیات لعلهم یفقهون»

و از سوی دیگر «قلوب شتی» را دلیل بر سبکمغزی و نادانی میشمرد؛ «لا یقاتلونکم جمیعًا إلا فی قرًى محصنة أو من وراء جدر بأسهم بینهم شدید تحسبهم جمیعًا وقلوبهم شتى ذلک بأنهم قوم لا یعقلون»

قرآن همچنین به تمامی مسلمانان مأموریت میدهد که اگر نزاعی بین دو گروه از برادران مسلمان رخ داد، هرچه زودتر آن را پایان دهند و تبدیل به دوستی و محبت کنند؛ « وإن طائفتان من المؤمنین اقتتلوا فأصلحوا بینهما فإن بغت إحداهما على الأخرى فقاتلوا التی تبغی حتى تفیء إلى أمر الله فإن فاءت فأصلحوا بینهما بالعدل وأقسطوا إن الله یحب المقسطین»

وعجیبتر اینکه تفرقه میام مسلمین را از آثار شرک میشمرد؛ «ولا تکونوا من المشرکین ٭ من الذین فرقوا دینهم وکانوا شیعاً کل حزب بما لدیهم فرحون» در اخبار اسلامی پاداش کسانی را که برای رفع اختلافات بکوشند، مانند مجاهد فی سبیل الله میشمرد.

با این فرهنگ فوقالعاده درخشان، آیا سزاوار است در میان مسلمین اختلافی باشد؟ اینکه گروهی نادان و بیخبر برخیزند و آتش جنگ فرقهای به راه بیندازند و خون مسلمانها را برزمین بریزند و خانهها و مساجد را ویران کنند، آیا این انحراف بزرگ به هیچ وجه از ناحیه عالمان آگاه و مسلمانان بیدار پذیرفته است؟

در اینجا لازم میدانم به چند نکته حائز اهمیت اشاره کنم:

1. تشکیل همایش وحدت بسیار خوب است؛ ولی تا ریشههای اختلاف سوزانده نشود، شعار وحدت به جایی نمیرسد: هرگاه پیروان مذاهب اختلافات را کنار بگذارند، میتوانند برادروار دست بهدست هم دهند و در مقابل دشمنان بایستند.

2. دشمنان ما دائماً از هر ابزاری بهخصوص دروغها و تهمتهای ناجوانمردانه استفاده میکنند. ما هرگز نباید اخبار مربوط به خود را از رسانههای دشمن بگیریم؛ بلکه باید آن را از منابع موثق دریافت داریم که در این صورت، بسیاری از بدبینیها را از بین خواهد برد.

لازم است، از یکدیگر فاصله نگیریم و جلسات مشترک میان علما و دانشمندان مذاهب، در طول سال تشکیل شود که دیدار حضوری بسیاری از مشکلات را برطرف میسازد.

بار دیگر از تشکیل این همایش باشکوه تشکر میکنم و همه شما را به خدای بزرگ میسپارم و برای وحدت کامل مسلمین دعا میکنم.

والسلام علیکم و رحمةالله و برکاته

کنفرانس وحدت برای تنویر افکار آزادیخواهان جهان، علیه جنایات در فلسطین و یمن تلاش کند

بر اساس این گزارش، متن پیام حضرت آیتالله نوری همدانی هم به کنفرانس وحدت اسلامی به این شرح است:

بسماللهالرحمنالرحیم

ضمن عرض تبریک بهمناسبت میلاد با سعادت نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم و امام صادق علیه السلام به همه برادران و خواهران و تقدیر و تشکر از دستاندرکاران کنفرانس وحدت اسلامی بهویژه دبیرکل محترم مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، امیدوارم این نشست مبارک در تقویت وحدت میان مسلمانان بیشاز پیش مؤثر و نقشآفرین باشد. بر همگان روشن است، وحدت اسلامی در دوران معاصر، با توجه به شرایط حاکم بر جهان و دنیای اسلام، بهعنوان یک ضرورت اجتنابناپذیر درآمده و با سرنوشت مسلمانان در عرصه اجتماعی - سیاسی گره خورده است.

تأکید بسیار قرآن بر مسایل بینشی است؛ زیرا بینش و نگرش صحیح برای تقویت انسجام اسلامی، نقش بسیار حساسی در آینده استراتژیک جوامع اسلامی دارد. بنابراین توحید، محور بینشی آیات قرآن قرار میگیرد تا همگان بر مبنای این اصل بنیادین، بتوانند در راستای تشکیل امت واحده اسلامی حرکت نمایند. در قرآن برای اتحاد امت اسلامی، آیین برادری بهعنوان گزاره مهم وحدتآفرین مطرح گردیده است. مراد از وحدت و اخوت اسلامی که در منابع و متون دینی بیان شده، آن وحدتی است که بشریت را به سوی خدای واحد و هدف واحد سوق دهد. قرآن با جمله کوتاه «إنما المؤمنون إخوه»، پیروان خود را به لطیفترین مهر و دوستی و زیباترین مساوات رهنمایی کرده است.

خداوند برای جلوگیری از تشتت در جامعه ایمانی و حفظ اصول وحدت، بر لزوم تمسک دستهجمعی مردم و مؤمنان به حبلالله تأکید میکند و آن را بهعنوان عامل تقوا مورد شناسایی قرار میدهد؛ زیرا اطاعت از فرمان الهی و نیز تمسک به حبلالله، مصداقی از تقوای الهی است و انسان، با آن می‌‌تواند خود و جامعه را از شر بسیاری از امور بازدارد:

«یا أیها الذین آمنوا اتقوا الله حق تقاته ولا تموتن إلا وأنتم مسلمون ٭ واعتصموا بحبلالله جمیعًا ولا تفرقوا واذکروا نعمت الله علیکم إذ کنتم أعداءً فألف بین قلوبکم فأصبحتم بنعمته إخوانًا وکنتم على شفا حفرة من النار فأنقذکم منها»

خداوند در این آیه، عوامل اصلی ایجاد وحدت در جامعه را ضمن گزارشی، تحلیل و تبیین میکند و بیان میدارد که این عوامل همانطور که در ساخت و تشکیل جامعه مدینه نقش داشته، در تداوم و بقای آن نیز نقش خواهد داشت. در این آیات، بر محوریت خداوند و توحید در همه امور تأکید میشود تا نشان داده شود که اصل کلیدی در وحدت و اتحاد امت اسلامی، توحید و پذیرش وحدانیت الهی است.

قرآن کریم در این آیه، واجب بودن وحدت را با حرام بودن تفرقه در کنار هم، بهصراحت بیان میکند. شاید این تأکید، برای جلوگیری از بهانهجوییهای مختلف و تمسک به انواع حیلهها و عذرها برای فرار از وحدت است. توجه به واقعیت موجود میان مسلمانان و تفرقه شدیدی که بیشاز ۱۴ قرن است، خسارتی چندین برابر خسارتهای ناشی از درگیری با مخالفان اسلام پدید آورده است، میتواند آن همه تأکید خداوند متعال را تفسیر کند.

ضرورت وجود همدلی و وحدت باطنی میان مسلمانان، از شاخصههای مهم در جوامع اسلامی میباشد. تلاش برای ترویج وحدت قلبی در تقریب مذاهب اسلامی، از مهمترین مؤلفههای نشر و گسترش وحدت در میان جوامع اسلامی میباشد.

گزاره وحدت درونی و باطنی، دارای منشأ قرآنی و برگرفته از کلام وحی است؛ پس باید با اعمال راهکارهای قرآن، در راستای تقویت این رفتار مهم اقدام نمود. از اینرو، باید گفت: وحدت پایدار و منطبق با رویکرد همدلی، منجر به شکلگیری وحدت باطنی و درونی خواهد گردید. در غیر این صورت، اتحاد زودگذر و بیاثر پدید خواهد آمد. قرآن کریم در نکوهش چنین اتحادی میفرماید: «تحسبهم جمیعًا وقلوبهم شتى ذلک بأنهم قوم لا یعقلون» تو آنها را با هم میپنداری؛ در حالیکه دلهایشان پراکنده است. این به خاطر آن است که گروه نابخردند».

راه رسیدن به همدلی این است که دلها از آلودگیها پاک باشد: «ونزعنا ما فی صدورهم من غل إخوانًا على سرر متقابلین» «ما غل را از سینههایشان برمیکنیم؛ در حالیکه با هم برادرند»، پس اگر این زنجیرها از دست و پای افراد و جوامع اسلامی باز شود، اخوت و برادری حاصل میشود. از این رو، حیات امت اسلامی با رویکرد اتحاد، همدلی، صمیمیت و احترام متقابل، نیازمند اتحاد قلبی و باطنی میان مذاهب اسلامی است و همدلی و اتحاد درونی، یک ارمغان الهی است: «وألف بین قلوبهم لو أنفقت ما فی الأرض جمیعًا ما ألفت بین قلوبهم ولکن الله ألف بینهم»

اهمیت گفتوگو در روابط انسانی، اجتماعی و فرهنگی غیرقابل انکار است. گفتوگو زیربنای وحدت اسلامی و مقدمهای برای رسیدن به اصول مشترک و حقیقت است. بدون شک، یکی از شرایط اتقان و حکمتی که قرآن به آن اشاره میکند، استناد به قرآن و دلیل عقلی و زبانی است که دیگران آن را میفهمند. چشماندازی که گفتوگوی میانفرهنگی آنرا دنبال مینماید، دستیابی به یک مبنای مشترک تقریبی براساس اشتراکات فکری و نظری مذاهب اسلامی و مسلمانان است که این نوع نگاه، به نزدیکی افکار و اندیشههای تقریبی جوامع اسلامی کمک خواهد کرد.

امسال که کنفرانس اسلامی با محوریت قدس کارش را آغاز کرده است، در حقیقت به یک مسئله حیاتی در جهان اسلام پرداخته است. بدیهی است، رژیم بیریشه و نامشروع اسرائیل ددمنشانه بر تجاوز و کشتار مردم مظلوم فلسطین بهویژه کودکان بیوقفه ادامه میدهد.

این رویداد تلخ و ضد بشری، در مقابل دید سازمانهای مدعی حقوق بشر رخ میدهد و حتی برخی از حکام بلاد اسلامی در شرایط حساس کنونی، به برقراری ارتباط با رژیم اشغالگر صهیونیست بهصورت علنی مبادرت میورزند. مسلماً مقابله با جنایات استکبار جهانی و رژیم صهیونیستی و نیز جنایات هولناکی که در کشور یمن نسبت به برادران و خواهران مسلمان ما اعمال میگردد، در گروی وحدت و انسجام و همدلی همه مسلمانان است و کنفرانس وحدت اسلامی میتواند، در آگاهیبخشی به آحاد جامعه اسلامی بهویژه نسل جوان و تنویر افکار آزادیخواهان جهان نسبت به حوادث دهشتناک فلسطین اشغالی و یمن و مسایل مهم سایر بلاد اسلامی تأثیرگذار باشد.

امید است دستآورد این هماندیشی و نشست مبارک، اتحاد و همزیستی مسالمتآمیز و نیز پدیداری رابطه همدلانه میان یکایک مسلمانان جهان در راستای شکلگیری امت واحد اسلامی باشد.

از خداوند متعال توفیقات همه شما مهمانان گرامی را مسئلت دارم.

والسلام علیکم ورحمةالله وبرکاته

عزت مسلمانان جهان، در به رسمیت شناختن آزادی مورد نظر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم است

به گزارش پایگاه اطلاعرسانی دفتر ریاست جمهوری، حجتالاسلام والمسلمین حسن روحانی در این همایش با تأکید بر اینکه وحدت دنیای اسلام یک موضوع تاکتیکی و مقطعی نیست؛ بلکه یک امر راهبردی است، اظهار داشت: با شعار نمیتوان به وحدت و اتحاد رسید و دشمن از شعار وحدت هراسی ندارد؛ بلکه باید در واقعیت و عمل متحد شویم و امروز راهی جز اتحاد و یگانگی وجود ندارد و بیتردید اگر متحد شویم، در برابر صهیونیستها و آمریکاییها به پیروزی خواهیم رسید.

رئیس‌‌جمهور اولین گام در اتحاد را در به رسمیت شناختن یکدیگر و تمام مذاهب اسلامی دانست و گفت: همه باید همدیگر را به رسمیت بشناسیم و لازم نیست، پیروان مذاهب اسلامی بهدنبال جذب سایر پیروان مذاهب اسلامی به مذهب خود باشند. باید همدیگر را برادر بدانیم.

وی خاطرنشان کرد: با زبان به رسمیت شناختن و در دل برادر نبودن، ما را به جایی نمیرساند و اگر فرد شیعه چنانچه در افغانستان و پاکستان جمعی کشته شدند، اگر بهدنبال آن باشد که افراد کشتهشده چه مذهبی داشتند، مشخص است که در مسیر وحدت، حرکت نمیکنیم. هیچ تفاوتی نباید بین شیعه و سنی قایل باشیم و حتی اگر خون یک بیگناه به ناحق ریخته شود، باید برای آن متأثر شویم و در مقابل آن بایستیم.

حجتالاسلام والمسلمین روحانی با تأکید بر اینکه نباید مذهب جای دین را تنگ کند، تصریح کرد: بهنام شیعه و سنی، نمیتوان بهدنبال تصرف مناطق اسلامی بود. باید توجه داشت که مذهب ذیل دین تعریف میشود و مذهب سرچشمه نیست؛ بلکه جویبار است و چشمه اسلام است و نمیشود بهنام جویبار، چشمه را خشک کرد که اگر خشک شود، بدون تردید جوبیار هم خشک میشود.

رئیسجمهور گفت: باید جایگاه اسلام را فراخ و گسترده بدانیم و نباید به سایر مذاهب اسلامی اهانت کنیم؛ باید حد و مرز دین و مذهب را بشناسیم.

حجتالاسلام والمسلمین روحانی با بیان اینکه مستکبران نمیخواهند مسلمانان، موحد و متحد باشند، اظهار داشت: ما مسلمانان اذعان داریم که هیچ معبودی جز خدای متعال نداشته و در برابر هیچکس تسلیم نمیشویم و توحید، معاد، نبوت و پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم، اساس دین اسلام است و اگر چه بین مذاهب اسلامی، اختلافنظر وجود دارد؛ اما اشتراکات فراوانی داریم که باید روی این اشتراکات پافشاری کرده و جوانان را روی مشترکات دینی خود سوق دهیم و این مسیری است که دشمن نمیخواهد ما در آن قرار بگیریم.

رئیسجمهور گفت: حتی اگر دشمن خارجی هم وجود نداشت، باز هم وظیفه داشتیم که روی برادری، وحدت و اخوت تأکید کنیم؛ وحدت دنیای اسلام یک موضوع تاکتیکی و مقطعی نیست و چنین نیست که چون امروز گرفتار هستیم و یک غده سرطانی بهنام رژیم صهیونیستی در منطقه وجود دارد، باید متحد شویم؛ حتی اگر رژیم صهیونیستی و آمریکا هم وجود نداشت، باز هم بایستی با یکدیگر اتحاد و همبستگی داشتیم.

حجتالاسلام والمسلمین روحانی افزود: اتحاد یک امر راهبردی است و برای منافع مادی نیست. اتحاد برای این نیست که مردم فلسطین به خانه خود بازگردند؛ حتی اگر فلسطینیان به خانه خود بازگردند و جنگ یمن نیز تمام شود، باز هم بایستی با یکدیگر متحد باشیم و اتحاد، وظیفه و اساس دین اسلام است.

رئیسجمهور تصریح کرد: اگر مسلمانان به پیام رسولالله صلی الله علیه و آله و سلم گوش فرا دهند و لبیک یا رسولالله را با گوش جان بشنوند و با زبان دل فریاد بزنند و در کنار پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم قرار بگیرند، سعادت دنیا و آخرت را بهدست خواهند آورد و در این صورت قدرت استقامت مسلمانان بیشاز سلاح دشمنان خواهد بود.

حجتالاسلام والمسلمین روحانی تصریح کرد: ما با همه توان حاضریم از منافع مردم عربستان در برابر تروریستها و ابرقدرتها دفاع کنیم؛ همانطوری که به کمک مردم عراق، سوریه، افغانستان و یمن شتافتیم، شما را برادر خود میخوانیم.

از سخن ناروا و ناحقی که از ایرانهراسی در گوش شما کردهاند، نترسید و مطمئن باشید که از ایران گزندی به شما نمیرسد. باید از ابرقدرتها، جانیان و خائنان بترسید. ما برادر شما و در کنار شما هستیم.

وی با بیان اینکه بسیار رنجآور است که جنایتهایی در منطقه بهنام اسلام رخ میدهد و عده زیادی بهدست کسانی که ادعای اسلام و تشکیل دولت اسلامی دارند، کشته میشوند، خاطرنشان کرد: ایکاش حادثه استانبول رخ نمیداد و انسانی قطعه قطعه نمیشد و این باعث شرم برای ما مسلمانان است که شما مردم مظلوم یمن را هر روز بمباران میکنید.

حجتالاسلام والمسلمین روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه دین اسلام تنها دین احترام به مسلمانان نیست بلکه دین احترام به همه انسانها و ارزشهای والای انسانی است، گفت: امروز افتخار ما مسلمانان آن است که بتوانیم از خلق نیکوی پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و سیره بلند او و کلام والای او پیروی کنیم و آن را ادامه دهیم.

عزت و سربلندی مسلمانان در منطقه و جهان به آن است که «آزادی» که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم برای همه انسانها به ارمغان آورد، آن آزادی به رسمیت شناخته شود.

رئیسجمهور با بیان اینکه ما از جمع آنهایی که در برابر اسلام دست بهدست هم دادند و شمشیرهای خود را به رخ اسلام کشیدند، نمیترسیم و این روزهای سخت بر ایمان و تسلیم ما در برابر حق میافزاید، گفت: در شرایط امروز وظیفه بسیار سنگین و سختی بر دوش ما گذاشته شده است و اولین مسئله امید به آینده است و در این موضوع تردیدی وجود ندارد. اگر حتی ما نتوانیم پیروزی نهایی را ببینیم، قطعاً فرزندان ما آن را خواهند دید. این وعده الهی است و آنها نمیتوانند نور حق را خاموش و ظلمت را بر جامعه اسلامی برگردانند.

حجتالاسلام والمسلمین روحانی با بیان اینکه امروز دنیای اسلام تنهاست و باید مسلمانان دست بهدست هم بدهند، گفت: بیتردید با وحدت و یگانگی میتوانیم در مقابل آمریکا و رژیم صهیونیستی به پیروزی برسیم و در اتحاد جهان اسلام، بخشی از بار مسئولیت بر دوش اندیشمندان، فرهیختگان، علما و صاحبان قلم و بیان است. باید با سخن محکم و استوار، جوانان را به سمت حق و راه پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرا خواند و بدون تردید، اگر در راه خدا حرکت کنیم، خداوند، پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و فرشتگان ما را تنها نمیگذارند.

 اسرائیل منبع اصلی تروریسم در منطقه است

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیتالله تسخیری هم در این کنفرانس با بیان اینکه تروریسم عین اسرائیل است و اسرائیل عین تروریسم است، افزود: رژیم جعلی اسرائیل بهدست دشمنان شکل گرفت و هدف آنها این بود که به هر روشی در مقابل اسلام و تفکرات دینی اصیل بایستند.

رئیس شورایعالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار کرد: حمله به مسجدالاقصی و کشتار مردم فلسطین نمونهای از دستدرازیهای آنها به مقدسات اسلامی است؛ آنها میخواهند این مسئله را بهشکل عادی جلوه دهند و در پناه این مسئله به نابودی اسلام مشغول باشند.

مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام بیان کرد: فراموش نکردهایم که تکفیریها در کنار رژیم جعلی اسرائیل بودند و یک تیر هم به سمت صهیونیستها نزدند و در مقابل، اسرائیلیها هم به آنها سلاح و کمک دادند.

 کنفرانس وحدت محور حمایت از مقاومت در مقابل مستکبران است

آیتالله اراکی نیز در این کنفرانس با تبریک هفته وحدت و تشکر از مراجع تقلید و همه شرکتکنندگان در این گردهمآیی، اظهار کرد: از سراسر جهان، صدها شخصیت برجسته مسلمان گرد هم آمدهاند تا وحدت و یکپارچگی خود را در مسیر حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم، قرآن کریم و حمایت از مقاومت در مقابله با مستکبران نشان دهند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه لازم میدانم، از مقام معظم رهبری تشکر کنم که همواره مجمع تقریب و جریان تقریبی را مورد عنایت قرار دادهاند، افزود: حضرت امام قدس سره بنیانگذار وحدت در جهان اسلام هستند.

آیتالله اراکی اظهار کرد: این اجتماع بزرگ دارای پیامهایی است و پیام اصلی آن، استقامت وحدت جهان اسلام است. این گردهمایی نشان میدهد، پروژه تکفیریها در ایجاد تفرقه در جهان اسلام شکست خورده است و جهان اسلام در مسیر رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم و قرآن قرار گرفته است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پایان، گفت: شکست آمریکا در مقابل جبهه مقاومت، پیروزی جمهوری اسلامی در منطقه، اعلام شکست آمریکا در جهان و آغاز افول جنگافروزی این کشور و اعلام پشتیبانی از ملتهای مقاوم و قهرمان پیامنهای این کنفرانس است.

 بازار مشترک «علم و فناوری» در جهان اسلام راهاندازی شود

مدیر حوزههای علمیه کشور بر لزوم تشکیل بازار مشترک علم و فناوری در جهان اسلام تأکید کرد و گفت: ایران تنها کشوری است که درهای مراکز علمی و حوزه علمیه آن به روی مذاهب باز است و همه میتوانند آزادانه براساس مذاهب خود در ایران تحصیل کنند.

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیتالله اعرافی، 5 آذر در نشست «40 سال دستاورد در سایه مقاومت» که در کنار نشستهای سیودومین کنفرانس بینالمللی وحدت اسلامی، در تهران برگزار شد گفت: ایران اسلامی به رغم اینکه در این چهل سال، حتی یک روز هم از هدف هجوم همه جانبه مستکبران عالم آزاد نبوده است، ولی با کمال افتخار و سرافرازی میگوییم که با حفظ آرمانهای بزرگ و همچنین مقاومت در مسیر وحدت اسلامی و دفاع از مظلومان عالم، در همه شاخصههای رشد و تعالی، گامهای بلندی به جلو برداشتهایم.

عضو شورایعالی حوزههای علمیه کشور اسناد راهنمای حرکت علمی یکی از شاخصههای مهم برای پیشرفت کشور ما بوده است، زیرا این اسناد نشان دهنده مسیر پیشرفت ایران اسلامی است؛ امروز میتوانیم بگوییم که در نظام دانشگاهی ما، شورایعالی انقلاب فرهنگی دهها سند در افق و چشمانداز تطورات علمی تصویب کرده است و سیاستهای مهم علمی توسط مقام معظم رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام تبیین و ارائه شده است. وی افزود: حوزههای علمیه نیز امروز دارای اسناد علمی در عرصه قلمروهای دانشی هستند؛ در ایران هدفگذاری، نقطه گذاری و برنامهریزی بلندمدت و میانمدت داریم؛ این برنامهریزی در حوزه و دانشگاه صورت گرفته است.

مدیر حوزههای علمیه کشور ضمن اشاره به پیشرفتهای علمی کشور، هم در دانشگاهها و هم حوزهها، تصریح کرد: ایران تنها کشوری است که درهای مراکز علمی آن و حوزه علمیه به روی مذاهب باز است و همه میتوانند آزادانه براساس مذاهب خود در ایران تحصیل کنند؛ غلبه بر افراطهای مذهبی و رسیدن به تقریب را باید از همین مراکز آغاز کرد که خوشبختانه در این عرصه گامهای گستردهای برداشتهایم.

عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی در پایان تصریح کرد: نیازمند بازار مشترک علمی در جهان اسلام هستیم که بتواند دشمن را عقب براند و فلسطین را نجات دهد و جهان را در سایه توحید متحد کند.

 اجازه نمیدهیم معامله قرن عملی شود

همچنین اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس هم، در ارتباط تصویری با کنفرانس بینالمللی وحدت اسلامی در تهران، اظهار کرد: این اجلاس در شرایطی برگزار میشود که منطقه ما با دشواریهایی روبهرو است؛ اما این کنفرانس میتواند مژدههایی را هم به ما بدهد. این اجلاس به امت اسلام وحدت میبخشد و شرایط آن را فراهم میکند.

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس با اشاره به پیروزی اخیر ملت فلسطین در مقابل اسرائیل، ادامه داد: این کنفرانس بر هویت امت اسلام تأکید دارد و معتقد است که قدس عزت و سربلندی گذشته و آینده امت است. تهران پایتخت سرزمینی است که همراه و همسو با امت اسلام بهخصوص ملت فلسطین است. این اجلاس پایداری ملت فلسطین را تضمین میکند.

هنیه با بیان اینکه ایران خطوط قرمز آمریکاییها را رد میکند، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصول خودش عمل میکند. به شما اطمینان میدهدم که این نشست نیز نتایج امیدوارکنندهای خواهد داشت. فلسطین موطن و خاستگاه پیامبران است. میخواهم از اینجا به شما اعلام کنم که این سرزمین در معرض بدترین ظلم و ستمها قرار دارد و همه اصول ادیان آسمانی توسط دشمن صهیونیستی نقض میشود.

وی با تأکید بر اینکه باید از آیین پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم الگو گرفته و از کینهتوزی دوری کنیم، یادآور شد: همه مسلمانان باید متحد و مانع رخنه دشمن در پیکره جهان اسلام باشند. یگانه دشمن جهان اسلام رژیم صهیونیستی است که نسبت به مقدسات این سرزمین بیحرمتی میکند.

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس با محکوم کردن هرگونه عادیسازی روابط با اسرائیل، اظهار کرد: بهدنبال یک پیمان استراتژیک برای وحدت همه گروهها هستیم؛ چراکه مسئله فلسطین مسئله همه مسلمانان و آزادگان جهان است؛ اجازه نمیدهیم، معامله قرن عملی شود. ما گزینههای لازم علیه دشمن را در اختیار داریم که در رأس آن مقاومت در برابر هر قانونی است که بر ضد کشور ما تصویب شود.

هنیه در پایان عنوان کرد: بر لزوم یکسانسازی همه تلاشهای اسلامی و عربی برای حل مسئله فلسطین تأکید داریم و گزینه استراتژیک ما هم مقاومت در همه اشکال آن خواهد بود.

 نمیشود وحدت داشت ولی کنار مقاومت نبود

حجتالاسلام والمسلمین شیخ نعیم قاسم جانشین دبیرکل حزبالله نیز در این کنفرانس با بیان اینکه مسئله فلسطین بالاتر از اشغال قدس و اشغال افکار و ارزشهای معنوی است، اظهار کرد: بعضی حکام دنیای اسلام بهدنبال عادیسازی روابط با اسراییل هستند و هرسه جناح سازش، اسراییل و آمریکا دست بهدست هم دادهاند تا فلسطین را در اشغال نگه دارند. جانشین دبیرکل حزبالله لبنان با تأکید بر اینکه فلسطین مسئله محوری جهان اسلام و قدس هم مسئله محوری فلسطین است، افزود: وحدت یعنی اینکه کنار هم باشیم و برای آزادی سرزمین فلسطین و نیز برای مقابله با دسیسههای بینالمللی و منطقهای کنار هم بایستیم و از دیگران تبعیت نکنیم.

شیخ نعیم قاسم با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران نماد و پیشتاز تحول اسلامی است، نمیشود وحدت داشته باشیم؛ ولی کنار مقاومت نایستیم؛ وحدت امروز به برکت رهبری آیتاللهالعظمی خامنهای قوی است و ایشان راه درست را به ما نشان میدهد.

 هر ساعت، یک کودک یمنی از گرسنگی میمیرد

همچنین مولوی عبدالحمید امام جمعه مسجد مکی زاهدان هم در این کنفرانس گفت: امروز در شرایطی به سر میبریم که جهان اسلام با بحرانهای گوناگون روبهرو است و چالشهای گستردهای بر سر راه مسلمانان است که بدترین آنها افراطگرایی و تفرقه و اختلافات است. نباید فراموش کنیم که ما امت واحده هستیم و باید به این وحدت نیز التزام داشته باشیم.

امام جمعه مسجد مکی زاهدان بیان کرد: مشکل بزرگ جهان اسلام آن است که مشکلات، آسیبشناسی نمیشوند؛ بسیاری از کشورهای آباد با جنگ و گرسنگی مواجه میشوند؛ هر ساعت، یک کودک یمنی از گرسنگی میمیرد؛ کشور یمن یک کشور آباد بود؛ ولی چرا به این روز افتاده است. وی افزود: کنفرانس تقریب اختیارات قانونی خاصی ندارد؛ ولی میتوانیم از این تریبون به کشورها پیام دهیم که حقوق ادیان و مذاهب را حفظ کنند که اگر چنین شود؛ وحدت و همگرایی به تمام وجه ایجاد خواهد شد.

 مسئله فلسطین از مهمترین مسایل جهان اسلام است

آیتالله آصف محسنی رئیس شورای علمای افغانستان هم در این کنفرانس، گفت: پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم با سیره و رفتار خود مردم را جلب میکردند و حتی بسیاری از غیرمسلمانان بودند که با رفتار و کردار ایشان مسلمان شدند. وی افزود: مسئله فلسطین از مهمترین مسایل جهان اسلام است؛ امروز مشکل مردانگی برخی، بر عهده زنان و کودکان شجاع افتاده است که با سنگ و کلوخ از عقاید خود دفاع میکنند؛ باید فکری عاجل و عملی برای کمک به فلسطینیان داشته باشیم.

آیتالله آصف محسنی اظهار کرد: وقتی یمنیها را میبینیم، واقعاً خجالت میکشیم که چگونه اینگونه ساکت نشستهایم و کشته شدن مردم و کودکان را میبینیم؛ کسانی که یمنیها را به این روز انداختهاند و کسانی که نسبت به آنها بیتفاوت هستند، وجدان ندارند.

 مردم منطقه هیچگاه خیانت عادیسازی روابط با اسرائیل را قبول نمیکنند

حجتالاسلام والمسلمین شیخ همام حمودی رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق نیز در این کنفرانس، گفت: درست است که داعش از بین رفته است؛ ولی باید از این فرصت استفاده کنیم که این فکر تکفیری را از بین ببریم و با سخنان وحدتبخش بر دشمنان غلبه کنیم.

شیخ حمودی تصریح کرد: در اینجا یک سؤال پیش میآید که چه کسانی بهدنبال بر هم خوردن وحدت میان مسلمانان هستند؛ رژیم صهیونیستی میخواهد کشورهای منطقه متلاشی و تقسیم شوند تا آنها بر منطقه حاکم شوند.

وی با اشاره به راهپیمایی عظیم اربعین و تقویت روحیه اسلامی، افزود: علیرغم همه تلاشهایی که برای عادیسازی روابط با اسرائیل میشود، مردم کشورهای اسلامی هیچگاه این خیانت را قبول نمیکنند؛ امیدواریم که حرکت اسلامی با سرعت به سمت آزادسازی فلسطین پیش برود.

دکتر عبدالله بوغلام رئیس شورایعالی اسلامی الجزایر نیز در این کنفرانس، بر لزوم تلاش همگانی برای مقابله با اسراییل در قداستزدایی از قدس تأکید کرد.

گفتنی است، در سیودومین کنفرانس بینالمللی وحدت اسلامی، بیشاز 10 کمیسیون به بررسی موضوعات مختلف وحدتگرا طی سه روز پرداختند که سه کمیسیون مربوط به فلسطین است؛ همچنین کمیسیونهای نهادهای تقریب نهاد و کمیته علمای مقاومت، مساعی حمیده، بانوان تقریبی و نقش احزاب در کاهش اختلافات مذهبی، از دیگر کمیسیونهای برگزار شده میباشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج