*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخلاق در حوزه, اخلاق در حوزه شماره خبر: ٤٠٢٦٧٥ ١٥:٣٥ - 1397/06/21   امر به معروف و نهی از منکر/// آیت‌الله صالحی مازندرانی رحمه الله علیهدرس اخلاق شماره 567 ارسال به دوست نسخه چاپي


امر به معروف و نهی از منکر/// آیت‌الله صالحی مازندرانی رحمه الله علیهدرس اخلاق شماره 567

امر به معروف و نهی از منکر/// آیت‌الله صالحی مازندرانی رحمه الله علیه


امر به معروف و نهی از منکر، باب وسیعی است و بحث در اطراف و ابعادش نیازمند توضیحاتی است. معروف در فرهنگ دین، آن چیزی است که فرهنگ قرآن و حدیث آن را به رسمیت می‌شناسد، و برای آن ارزش و اعتبار قائل است. در مقابل، منکر از نکره و به معنای ناشناخته شده است؛ یعنی عملی است که حوزه وحی، آن را به رسمیت نمی‌شناسد...


 

امر به معروف و نهی از منکر، باب وسیعی است و بحث در اطراف و ابعادش نیازمند توضیحاتی است. معروف در فرهنگ دین، آن چیزی است که فرهنگ قرآن و حدیث آن را به رسمیت میشناسد، و برای آن ارزش و اعتبار قائل است. در مقابل، منکر از نکره و به معنای ناشناخته شده است؛ یعنی عملی است که حوزه وحی، آن را به رسمیت نمیشناسد.

چه کسانی صلاحیت امر به معروف و نهی از منکر را دارند

امر به معروف و نهی از منکر، معنایش این است که باید در جامعه اسلامی، فرد یا افراد با صلاحیتی باشند که مثلاً بگویند: فلان کار را باید انجام بدهید و صلاحیت نهی و منع از منکر را هم داشته باشند.

در مسئله امر به معروف و نهی از منکر، یک ظرافتی هست که آن ظرافت گاهی ممکن است رعایت نشود. اینطور نیست که هر کسی، به هر کیفیت و به هر نحوی که دلش میخواهد، دور از اذن وحی و دور از آن برگه ترخیصی که وحی به او میدهد، عمل کند. یک ظرافت خاصی دارد، مراتب و درجات و شیوههای مختلف دارد.

امام خمینی قدس سره در تحریرالوسیله دارند که آمر و ناهی باید کسی باشد که لیاقت و صلاحیتش بالا باشد، رشد اخلاقی، فرهنگی و اسلامیاش آنقدر بالا باشد که جایگاه آمر و ناهی را بتواند اشغال کند؛ یعنی بتواند به طرف بگوید: آقا! این کار را بکن یا اینکار را نکن. اگر کسی باشد که اصلاً خودش از این معروف خبر ندارد، یا اگر دارد، خودش هم تارک معروف است، حالا چنین شخصی بخواهد از همان ابتدا با قوه قهریه وارد بشود، این که امر به معروف و نهی از منکر نیست!!

کسی که در این جایگاه قرار میگیرد، آنقدر باید بالا باشد که اولاً طرف با دیدن سیما و چهره او و روش و برخورد او متنبه بشود. نمیخواهم بگویم که واجب است اینطور باشد، اما خیلی بجاست که اینگونه باشد؛ یعنی ردای تقوا روی دوش خودش باشد تا دیگران را زیر پوشش تقوای خودش ببرد و به او مصونیت بدهد.

مراتب امر به معروف

حالا شخصی بخواهد این کار را انجام بدهد، اولین مرحلهاش قول و تذکر دادن نیست، پرخاش نیست، زبان و کلام نیست؛ اولین بار مسئله نگاه است. در شرح مقدس، اول مسئله نگاه مطرح است، درجه نگاه هم فرق میکند و لذا گفته شد که امر به معروف و نهی از منکر، خیلی ظریف و بسیار زیبا و حساس و پرصحبت است. حالا نگاه چطور باشد، قهرآلود باشد یا نه؟ اگر قهرآلود است چند درجه دارد؟ متوجه میشوید که این مسئله، به یک معنا روانشناسی میخواهد!

به یک معنا جامعهشناسی میخواهد، به یک معنا طبابت و نگاه درمانی و گفتار درمانی هست.

حالا اگر نگاه با تمام درجاتش، مؤثر نشد، نوبت زبان است، بعد هم قول و گفتار هست. گفتار هم درجاتی دارد؛ درجه اول خیلی نرم و ملایم و دوستانه است.

شأن روحانی در امر به معروف

در امر به معروف و نهی از منکر، شأن عالم و روحانی، شأن طبیب است. ملاحظه بفرمایید که پزشک با جسم بیمار چه میکند و چگونه با او مواجه میشود؟ او بهعنوان یک معالج و درمانگر دلسوز، به بالین مریض میرود و تمام تلاشش این است که بیمار را از بیماری نجات بدهد. طبیب بیماریهای روحی، هم شبیه طبیب جسم است و لذا معمولاً باید طبیبانه با بدکاران مواجه بشویم. اگر به این نحو و با رعایت ظرافتها، به سمت امر به معروف و نهی از منکر برویم، معتقدم که بسیار مؤثر خواهد بود.

بنابراین اگر امر به معروف و نهی از منکر طبیبانه پیاده و اجرا بشود، بسیار باشکوه و پربرکت خواهد شد.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج