*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخلاق در حوزه, اخلاق در حوزه شماره خبر: ٤٠٢٣٦٩ ١٥:٤٥ - 1397/06/10   درس اخلاق شماره 565 ارسال به دوست نسخه چاپي


درس اخلاق شماره 565

تلاش برای خودسازی /// آیت‌الله فاضل بابلی رحمه الله علیه


باید خود را بسازیم و برای خودسازی باید خیلی کار بشود. اگر مشکلی در اقتصاد و مسایل کشور وجود دارد مشکلات دسته دوم و سوم هستند، اما مشکل اصلی برای انسان، مشکلات روحی و اخلاقی است. تهذیب، تزکیه و تربیت که باشد، علم هم می‌آید. علم دادنی است، اما تربیت گرفتنی است...


باید خود را بسازیم و برای خودسازی باید خیلی کار بشود. اگر مشکلی در اقتصاد و مسایل کشور وجود دارد مشکلات دسته دوم و سوم هستند، اما مشکل اصلی برای انسان، مشکلات روحی و اخلاقی است. تهذیب، تزکیه و تربیت که باشد، علم هم میآید. علم دادنی است، اما تربیت گرفتنی است.

رسول مکرم اسلامی صلی الله علیه و آله و سلم در سفارشات خود به جناب ابوذر میفرمایند: ای ابوذر! انسان تنبل و کمکار به هدف نمیرسد، هر کارهای هم که باشد، هر امیدی هم که داشته باشد، امیدش کاذب و سراب است که خودش را با آن امیدها گول میزند؛ به قول شاعر:

بیرنج گنج میسر نمیشود مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد

مگر میشود که بدون عبادت و تحصیل، به ثواب و مقام آنهایی که تلاش کردند، برسیم؟! پیامبر گرامی اسلام میخواهد اینها را به یاد ما بیاورد؛ هرچند که ما بدانیم، ولی یادآوری مهم است. البته برای کمال، حرص هم نباید داشت، حرص افراط است و تنبلی تفریط. وظیفه ما این است که کار و تلاش صورت دهیم، اما بقیه را به خداوند بسپاریم و به او توکل کنیم.

خیرات از ناحیه اوست: حالا اگر شخصی با کار و تلاش و با عمل به دستورات الهی درس خواند و تجربهای بهدست آورد و به جایی رسید، مبادا بگوید که من با زرنگی خودم این خیر را اعم از علم، مال، پست و چیزهای دیگر بهدست آوردم. به یاد داشته باشیم که اینها عطایای خداوند است و لذا خداوند را فراموش نکنیم که آیه شریفه میفرماید: «و ما تسقط من ورقة الا یعلمها»؛ و به قول شاعر:

اگر تیغ عالم بجنبد ز جای نبرد رگی تا نخواهد خدای

این سفارش پیامبر اسلام به اباذر، برای همه مردم و در همه اعصار کاربرد دارد که فرمودند: نعمت خدا بیش از آن است که بتوان حقش را اداء کرد. این فرمایش در حقیقت برگرفته از این آیه شریف است که میفرماید: «و إن تعدّوا نعمة الله لا تحصوها إن الله لغفور رحیم»؛ (نحل/18) اگر نعمتهای خدا را شمارش کنید، آنها را نمیتوانید بشمارید.

این فرمایش برای همه کس قابل درک است. یکی از نعمتهای خداوند به بندگان، توفیق شکرگزاری است و لذا خود شکر گفتن، دوباره شکر میخواهد. حالا که بهطور کمال و تمام نمیتوانیم حق نعمتهای الهی را بهجا آوریم، حداقل گناه نکنیم. ما چه بخواهیم و چه نخواهیم، شب و روز در حال سپری شدن هست و آنچه که باقی میماند اعمال ماست و لذا باید در حسن رفتار و خودسازی سعی و تلاش نماییم که «إنّ الله لا یضیع أجر المحسنین».

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج