*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


افق خانواده, افق خانواده شماره خبر: ٤٠١٨٤١ ١٩:١٦ - 1397/05/04   درمان بیماری زوال عقل با امواج مافوق صوت ارسال به دوست نسخه چاپي


درمان بیماری زوال عقل با امواج مافوق صوت

درمان بیماری زوال عقل با امواج مافوق صوت


محققان می‌گویند به پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در زمینه درمان بیماری زوال عقل و فراموشی در موش‌ها با استفاده از امواج مافوق صوت دست یافته‌اند. به گزارش نیواطلس، بیماری زوال عقل به دلایل مختلفی رخ می‌دهد که عامل یکی از آنها اختلال در جریان خون‌رسانی به مغز است که ممکن است در اثر سکته‌های مغزی کوچک و مختصر رخ دهد...

محققان میگویند به پیشرفتهای قابل ملاحظهای در زمینه درمان بیماری زوال عقل و فراموشی در موشها با استفاده از امواج مافوق صوت دست یافتهاند.

به گزارش نیواطلس، بیماری زوال عقل به دلایل مختلفی رخ میدهد که عامل یکی از آنها اختلال در جریان خونرسانی به مغز است که ممکن است در اثر سکتههای مغزی کوچک و مختصر رخ دهد.

بهمنظور درمان این نوع از بیماری فراموشی و زوال عقل میتوان از امواج مافوق صوت استفاده کرد. این امواج میتوانند برای باز کردن رگهای خونی و کمک به انتقال خون به مغز و همینطور بازسازی سلولها به کار روند.

پژوهشگران دانشگاه توهوکو بررسیهای خود در این زمینه را با استفاده از دو گروه از موشها انجام دادهاند. جریان خون به مغز یک گروه از این موشها با استفاده از عمل جراحی سر کاهش یافت و نتایج فراموشی ناشی از زوال عقل در بدن این موشها شبیهسازی شد. در گروه دیگر شرایط آلزایمر با استفاده از دستکاری ژنتیک ایجاد شد.

سپس دانشمندان از پالسهای کم شدت صوتی برای بهینهسازی شرایط مغز هر دو گروه از موشها استفاده کردند و تکرار روزانه این کار در سه جلسه ۲۰ دقیقهای در روز باعث شد علائم بهبودی در موشهای گروههای اول و دوم به ترتیب بعد از ۵ روز و سه ماه پدیدار شود. محققان امیدوارند با تکمیل این روش درمانی روزی شاهد استفاده از آن در انسانها باشند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج