*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠١٨٢٤ ١٦:٥٥ - 1397/05/04   با حفظ استقلال حوزه و مرجعیت، حامی نظام اسلامی هستیمآیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی در دیدار اساتید حوزه  ارسال به دوست نسخه چاپي


با حفظ استقلال حوزه و مرجعیت، حامی نظام اسلامی هستیمآیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی در دیدار اساتید حوزه

با حفظ استقلال حوزه و مرجعیت، حامی نظام اسلامی هستیم


ما به کسانی که دست نیاز به‌سوی دولت دراز کردند و کمک از دولت می‌گیرند، هشدار دادیم که این کار را نکنید، بگذارید حوزه علمیه مستقل باشد. صرفه‌جویی کنیم، برنامه‌ها را محدود کنیم، ولی دست نیاز به‌سوی دولت دراز نکنیم. به گزارش خبرگزاری حوزه، حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی، 26تیر در دیدار جمع کثیری از اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم که برای تقدیر از مواضع ایشان نسبت به کنوانسیون اف.ای.تی.اف آمده بودند، ضمن تشکر از بیاناتی که اساتید حوزه علمیه داشتند، خطاب به آن‌ها اظهار داشتند: در مقابل خواسته‌های نامشروع غربی‌ها تسلیم نشوید. ما یک وظیفه‌ای داشتیم و آن‌را انجام دادیم...

ما به کسانی که دست نیاز بهسوی دولت دراز کردند و کمک از دولت میگیرند، هشدار دادیم که این کار را نکنید، بگذارید حوزه علمیه مستقل باشد. صرفهجویی کنیم، برنامهها را محدود کنیم، ولی دست نیاز بهسوی دولت دراز نکنیم.

به گزارش خبرگزاری حوزه، حضرت آیتالله مکارم شیرازی، 26تیر در دیدار جمع کثیری از اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم که برای تقدیر از مواضع ایشان نسبت به کنوانسیون اف.ای.تی.اف آمده بودند، ضمن تشکر از بیاناتی که اساتید حوزه علمیه داشتند، خطاب به آنها اظهار داشتند: در مقابل خواستههای نامشروع غربیها تسلیم نشوید. ما یک وظیفهای داشتیم و آنرا انجام دادیم.

این مرجع تقلید به مسئله استقلال حوزههای علمیه تشیع و رابطه آن با حکومت اسلامی پرداختند و گفتند: مسئله استقلال روحانیت شیعه از مسایل مهمی است که ما باید آنرا حفظ کنیم. روحانیت شیعه، مستقل است و وابسته به حکومتها نیست. ما بر اساس تعالیم ائمه هدی علیهم السلام، توانستهایم روحانیت شیعه را مستقل از حکومتها قرار بدهیم، بهطوری که حتی در حکومت اسلامی ما حامی حکومت اسلامی هستیم نه وابسته به آن.

معظمله افزودند: اگر امام خمینی قدس سره قیام کرد بهدلیل استقلال روحانیت بود. اگر روحانیت استقلالی نداشت، امام نمیتوانست قیام کند و این برنامه را بهراه بیندازد. هنگامیکه رئیس شورایعالی حوزه علمیه بودم، یکی از کارهای مهم تنظیم اساسنامه برای حوزه علمیه بود و ماده مهم اساسنامه، استقلال حوزه علمیه است که امام راحل قدس سره آن را به رسمیت میشناخت و رهبری معظم انقلاب نیز به رسمیت میشناسد. ایشان میگوید من در حوزه علمیه بهعنوان یک مرجع تقلید دخالت میکنم، یعنی مقام معظم رهبری احترام حوزه علمیه را بهعنوان یک تشکیلات مستقل حفظ میکند.

این مرجع تقلید با اشاره به ضرورت حفظ استقلال حوزههای علمیه از دولتها ابراز داشتند: ما به کسانی که دست نیاز بهسوی دولت دراز کردند و کمک از دولت میگیرند هشدار دادیم که این کار را نکنید، بگذارید حوزه علمیه مستقل باشد. صرفهجویی کنیم، برنامهها را محدود کنیم ولی دست نیاز بهسوی دولت دراز نکنیم.

حضرت آیتالله مکارم شیرازی خاطرنشان کردند: اگر بنده درباره کنوانسیون اف.ای.تی.اف سخنی میگویم و فتوایی میدهم، بهدلیل استقلال ما از دولت است و ما میتوانیم تمام حرفهای خودمان را بزنیم، بدون اینکه هیچ نیازی به آنها داشته باشیم.

معظمله، عدم شفافیت در تعیین مصادیق تروریست، رصد حسابهای بانکی و... را از معایب کنوانسیون اف.ای.تی.اف دانستند و در ادامه به اهداف و زیادخواهیهای دشمنان و استعمارگران اشاره کردند و گفتند: هدفنهایی آنها این است که میگویند قدرتی به نام ایران در منطقه نباید در مقابل ما باشد که بتواند سرنوشت داعش را در عراق، در سوریه و در جاهای دیگر تعیین بکند. اینها میگویند، بودن چنین قدرتی در منطقه، منافع ما را تهدید میکند. بنابراین حرف اصلی آنها این است که قدرتی در مقابل آنها نداشته و تسلیم باشیم؛ اگر کنوانسیون FATF را بپذیریم، نوبت حقوق بشر و سپس نوبت به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی است، و در آخر اینکه ما باید برای همه چیز از آنها اجازه بگیریم.

این مرجع تقلید به پیامدهای پذیرش کنوانسیون اف.ای.تی.اف از طرف ایران پرداختند و خاطرنشان کردند: آنها با تحمیل این کنوانسیون میخواهند تمام حسابهای بانکی و مراکز نظامی ما را بررسی و بازدید کنند؛ در هر صورت این کنوانسیون یکطرفه و به نفع دشمنان است و اگر ماده و شرطی بر آن بیفزاییم آن هم تشریفاتی است که از نظر آنها قابل قبول نیست. پذیرش چنین کنوانسیونی ذلت و خطرناک است چون هم مصداق را آنها تعیین کنند و هم آنها تصمیم بگیرند و ما قبول کنیم و ما تصمیم بگیریم آنها قبول نکنند. بنابراین اگر ما ایراد و اشکالی به این کنوانسیون داریم، دلایل روشن و شفاف دارد.

ایشان در پایان با بیان اینکه دشمنان میخواهند گام به گام انقلاب اسلامی ایران را از بین ببرند، و تحمیل این کنوانسیون یک گام برای رسیدن به این مقصد شوم است، افزودند: ما چارهای جز قوی بودن نداریم، زیرا دشمنان منطق ندارند، یکسالونیم طول کشید تا برجام را تصویب کردند، امروز میگویند ما میخواهیم نباشد و از شورای حقوق بشر چون مخالف رژیم صهیونیستی است، خارج میشوند. یعنی تمام عهدنامهها و پیمانها از نظر آنها یکطرفه قابل نقض است. میگویند بنشینیم مذاکره کنیم و دوباره تصویب کنیم، چه اعتمادی به شما وجود دارد که دوباره زیر عهد خود نزنید. واقعا دنیایی است که زور بر آن حاکم است. نام تمدن و حقوق بشر بازیچه است و در چنین دنیایی باید زورمند و قوی بود.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج