*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠١٨٢٢ ١٦:٥٢ - 1397/05/04     وظیفه مجلس برنامه‌ریزی در حدود قواعد اسلامی است  نه استنباط احکام شرعی   پیام آیت‌الله‌العظمی سبحانی به رئیس مجلس درباره طرح تساوی دیه زن و مرد ارسال به دوست نسخه چاپي


  وظیفه مجلس برنامه‌ریزی در حدود قواعد اسلامی است  نه استنباط احکام شرعی   پیام آیت‌الله‌العظمی سبحانی به رئیس مجلس درباره طرح تساوی دیه زن و مرد

وظیفه مجلس برنامه‌ریزی در حدود قواعد اسلامی است نه استنباط احکام شرعی


حضرت آیت‌الله سبحانی در پیامی به دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نسبت به طرح برابری دیه زن و مرد واکنش نشان دادند و این طرح را مغایر احکام اسلامی توصیف کردند. به گزارش خبرگزاری ابنا، پیام این مرجع تقلید به این شرح است: حضور محترم جناب آقای دکتر علی لاریجانی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی...

 

 

حضرت آیتالله سبحانی در پیامی به دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نسبت به طرح برابری دیه زن و مرد واکنش نشان دادند و این طرح را مغایر احکام اسلامی توصیف کردند.

 به گزارش خبرگزاری ابنا، پیام این مرجع تقلید به این شرح است:

حضور محترم جناب آقای دکتر علی لاریجانی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

با اهدای سلام به حضرتعالی و کلیه نمایندگان متعهد در مجلس شورای اسلامی

تصدیع میدهد: در حالیکه کشور با مشکلات اقتصادی و سیاسی روبرو است، بهجای فکر در مسایل جاری، متأسفانه گزارشها حاکی است که رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی از آماده شدن طرح برای تساوی دیه زن و مرد خبر میدهد که بهزودی امضاهای این طرح جمعآوری شده و به هیئترئیسه تقدیم میشود.

یادآور میشود، این طرح از جهاتی غیرصحیح است:

اولاً: تساوی و عدم تساوی دیه زن و مرد از مسایل فقهی است که مرجع تصمیمگیری درباره آن، فقیهان عالیمقام و مراجع عظام میباشند که حکم شرعی را از مصادر اسلامی استنباط نموده و در اختیار دیگران قرار دهند، در حالیکه وظیفه مجلس استنباط احکام نیست بلکه برنامهریزی در حدود قواعد اسلامی است. بین استنباط حکم شرعی و برنامهریزی عملی در پرتو قوانین، تفاوت از زمین تا آسمان است، بنابراین چنین طرحی از وظایف مجلس بیرون میباشد.

ثانیاً: تساوی دیه زن و مرد بر خلاف حکم مسلم اسلامی است که همه فقهای اسلام اعم از شیعه و سنی بر آن اتفاق نظر دارند. بنابراین چنین طرحی بر خلاف اجماع مسلم و روایات متضافر است.

ثالثاً: کسانی که در فکر تساوی دیه زن و مرد هستند، از مفهوم دیه، تصور غیرصحیح دارند؛ آنان فکر میکنند که دیه در مقابل کالای از دست رفته است و چون زن و مرد هر دو کالای یکسانی هستند پس باید دیه آنها یکسان باشد.

در حالیکه دیه، در مقابل جبران خسارت اقتصادی است که بر خانواده وارد شده است، مسلماً در قتل مرد خسارت بیشتری متوجه بازماندگان میشود و در نظام اسلامی، مرد با تلاشهای شبانهروزی خود، باید لوازم زندگی خانواده را فراهم سازد و زن هم در مقابل آن تربیت اولاد و تنظیم نیازهای داخلی را بر عهده دارد، بنابراین بحث درباره ارزشگذاری برای کالای از دست رفته نیست، مقام انسانیت بالاتر از آن است که برای آن بشود، قیمتگذاری کرد.

رابعاً: این طرح با اصل چهارم قانون اساسی در تضاد میباشد، چگونه میخواهند این طرح را به مجلس بیاورند.

مشکل زنان ایران، مسئله دیه نیست بلکه فزونی ناهنجاریها در این قشر از قبیل بالا رفتن آمار طلاق، نفوذ اعتیاد در این قشر و... است.

در پایان از آن عزیز درخواست میشود که نامه اینجانب را برای نمایندگان قرائت بفرمایید تا موضع مجلس در برابر این طرح روشنتر شود.

قم حوزه علمیه/ جعفر سبحانی

20/4/1397 برابر 27 شوال 1439

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج