*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠١٨١٩ ١٦:٤٦ - 1397/05/04   خطوط اصلی سیاست خارجی: روحیه انقلابی، گسترش روابط و دیپلماسی هوشمندانه ارسال به دوست نسخه چاپي


خطوط اصلی سیاست خارجی: روحیه انقلابی، گسترش روابط و دیپلماسی هوشمندانه

خطوط اصلی سیاست خارجی: روحیه انقلابی، گسترش روابط و دیپلماسی هوشمندانه


وزیر و مسئولان وزارت امور خارجه و سفرا و رؤسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور، 30 تیر با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار، تأمین و حفظ منافع ملی به‌معنای حقیقی را هدف اصلی سیاست خارجی خواندند و با بیان بایدها و نبایدهای دیپلماسی در نظام اسلامی...

وزیر و مسئولان وزارت امور خارجه و سفرا و رؤسای نمایندگیهای ایران در خارج از کشور، 30 تیر با حضرت آیتالله خامنهای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.

به گزارش پایگاه اطلاعرسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیتالله خامنهای رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار، تأمین و حفظ منافع ملی بهمعنای حقیقی را هدف اصلی سیاست خارجی خواندند و با بیان بایدها و نبایدهای دیپلماسی در نظام اسلامی، افزودند: میتوان با روحیه صحیح انقلابی و دیپلماسی هوشمندانه و هدفمند، روابط خارجی را گسترش داد و عناصر قدرت نظام را به پشتوانهای برای دستاوردهای سیاسی و دیپلماسی تبدیل کرد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به شرایط کنونی و جبهه گستردهای که بر ضد اسلام و جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته، تلاش دیپلماسی را در بردارنده اجر الهی و افتخاری تاریخی و ملی در دفاع از حقانیت ملت ایران دانستند و گفتند: در چالشها، انسان غیرتمند، صبور و خردمند، بر حجم تلاشها و کیفیت کار میافزاید؛ بنابراین باید روحیه تازهسازی فعالیتها در دستگاه دیپلماسی گسترش یابد.

حضرت آیتالله خامنهای تصریح کردند: حفظ سلامت دینی و طهارت روحی و معنوی خود و خانواده و پایبندی رفتاری و گفتاری به مسایل شرعی، از مهمترین وظایف مسئولان و کارکنان وزارت امور خارجه بهویژه سفرا و اعضای نمایندگیهای ایران در خارج است.

ایشان با تأکید بر اینکه دستگاه دیپلماسی بخش اصلی سیاست خارجی کشور و نمای بیرونی نظام جمهوری اسلامی است، خاطرنشان کردند: وزارت امور خارجه و بهویژه سفرا باید عمیقاً به ارزشهای اسلام و انقلاب پایبند باشند و رفتار و گفتار آنان، منعکسکننده این ارزشها باشد.

رهبر انقلاب اسلامی شرط لازم برای نمایندگان دیپلماسی را برخورداری از روحیه قوی و مستحکم، امید به آینده و بهرهمندی از احساس حقانیت برشمردند و با اشاره به موضوع مهم منافع ملی، گفتند: هدف اصلی و واقعی دیپلماسی، حفظ منافع ملی است و تعامل یا تقابل، تنها روشهایی برای تأمین منافع ملی هستند.

حضرت آیتالله خامنهای سخنان رئیسجمهور را در سفر اخیر به اروپا مبنی بر اینکه «اگر نفت ایران صادر نشود، نفت هیچ کشوری در منطقه صادر نخواهد شد»، سخنانی مهم و حاکی از سیاست و رویکرد نظام برشمردند و افزودند: وظیفه وزارت امور خارجه پیگیری جدی اینگونه مواضع رئیسجمهور است.

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه به موضوع «دیپلماسی ایدئولوژیک» اشاره و خاطرنشان کردند: برخی به غلط، سخن از لزوم جدایی دیپلماسی از ایدئولوژی به میان میآوردند؛ در حالیکه دیپلماسی ایدئولوژیک هیچ اشکالی ندارد و القای تقابل میان ایدئولوژی و منافع ملی، صحیح و منطقی نیست.

حضرت آیتالله خامنهای با تأکید بر اینکه هدف از تشکیل جمهوری اسلامی حفظ منافع ملی، استقلال، آزادی، عدالت اجتماعی، قدرت و امنیت ملی است، افزودند: ایدئولوژی به دنبال تأمین و حفظ منافع ملی است و هویت یک ملت محسوب میشود.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به وجود ایدئولوژی در رفتار و سیاستهای دولتهای غربی، گفتند: ارتباط خردمندانه، هوشمندانه، هدفمند و منطقی با جهان برخاسته از نگاه اسلامی نظام و کاملاً منطبق با دیپلماسی ایدئولوژیک است.

ایشان تحقق و بروز روحیه انقلابی را در تعاملات و رویکردهای دیپلماتیک ضروری دانستند و افزودند: دیپلمات ایرانی باید به انقلاب افتخار کند و در تعاملات کاری او، «عزت، احساس اقتدار و اعتماد به نفس» بهروشنی مشاهده شود که البته این رفتار و منش انقلابی با بیان حرفهای نامعقول و ایجاد هیاهو کاملاً متفاوت است.

حضرت آیتالله خامنهای در تبیین ضرورت برخورداری سفیران و دیپلماتهای ایرانی از احساس حقانیت، به موضوع جنگ روانی بیوقفه دشمنان اشاره کردند و افزودند: باید با احساس حقانیت و با آگاهی و تسلط در مباحث چالشی، پاسخهای قاطع و منطقی به اتهامات بیگانگان داد.

ایشان، متهم کردن دائم ایران به یک مسئله منفی را دستور کار اصلی جنگ روانی مستمر دشمنان خواندند و افزودند: برای تحقق این هدف، «ایرانهراسی، ایرانستیزی، ایرانگریزی، اتهام نقض دموکراسی، نبود آزادی و نقض حقوق بشر» مدام در تبلیغات بیگانگان تکرار میشود.

حضرت آیتالله خامنهای با اشاره به جنایات اروپاییها و غربیها در مستعمرات گذشته، محدود بودن دموکراسی در غرب به مقررات و یا نظر مراکز خاص، وجود دیکتاتوری حزبی در آمریکا و برخی کشورهای اروپایی و نیز جنایات فعلی غربیها از جمله همدستی با سعودیها در کشتار مردم یمن، افزودند: غربیها مظهر نقض حقوق بشر هستند؛ اما با وقاحتِ تمام، ایران را متهم میکنند؛ بهگونهای که گاه انسان از شدت وقاحت آنها حیرت میکند.

رهبر انقلاب اسلامی تصور حل مشکلات کشور با مذاکره یا رابطه با آمریکا را خطایی واضح خواندند و افزودند: آمریکا با اصل نظام اسلامی مشکل اساسی و مبنایی دارد؛ ضمن اینکه کشورهای فراوانی در آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین هستند که با آمریکا رابطه دارند؛ اما همچنان با مشکلات فراوان دست به گریبانند.

حضرت آیتالله خامنهای در تبیین دشمنی عمیق آمریکا با جمهوری اسلامی، خاطرنشان کردند: آمریکاییها به دنبال بازگشت به موقعیت و جایگاه خود در ایران قبلاز انقلاب هستند و به کمتر از این هم راضی نخواهند شد.

ایشان مخالفت آمریکا با «توان هستهای و قدرت غنیسازی بالا و نیز حضور ایران در منطقه» را ناشی از خصومت عمیق آنها با عناصر اقتدار نظام اسلامی برشمردند و افزودند: حضور منطقهای جزء عناصر قدرت و امنیت ایران است و عقبه راهبردی کشور محسوب میشود؛ به همین علت دشمنان با آن مخالفند.

رهبر انقلاب با اشاره به بیان مکرر غیرقابل اعتماد بودن آمریکا از زبان مسئولان کشور، افزودند: بنده از قدیم این نکته را خاطرنشان میکردم که روی حرف و حتی امضای آمریکاییها نمیتوان حساب کرد؛ بنابراین مذاکره با آمریکا هیچ فایدهای ندارد.

ایشان فعال کردن ظرفیتهای استفادهنشده یا کم استفادهشده در کشور را مهم دانستند و افزودند: مذاکرات با اروپاییها قطع نشود؛ اما نباید معطل بسته اروپایی ماند؛ بلکه باید کارهای فراوان لازم در داخل کشور را دنبال کرد.

رهبر انقلاب اسلامی، گسترش ارتباطات چندجانبه و بهویژه دو جانبه و توجه خاص به تشکلهای منطقهای را ضروری خواندند و افزودند: سفرا و نمایندگان ایران در خارج باید به ظرفیتها و تواناییهای ملت و کشور کاملاً واقف باشند.

حضرت آیتالله خامنهای با اشاره به اذعان اخیر مقامات آمریکایی درباره استعداد ملت ایران، افزودند: از چندین سال قبل تأکید میکردم که استعداد ایرانی از متوسط استعداد دنیا بالاتر است و این واقعیت یک ظرفیت مهم داخلی است؛ همچنانکه ایمان، شجاعت، ایثار و افتخار ملت به ارزشها، از دیگر عناصر تواناییهای ایران است.

ایشان ارتباط با دانشمندان، رجال سیاسی غیردولتی و فعالان اقتصادی دیگر کشورها را جزء روشهای رایج دیپلماسی در جهان برشمردند و افزودند: با این روشها میتوان گستره فعالیتهای دستگاه سیاست خارجی را زیاد کرد.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین قدرت میدانی را پشتوانه دیپلماسی خواندند و افزودند: مهم این است که هرگونه عنصر اقتدار بهنوعی دستاورد سیاسی و اقتصادی تبدیل شود.

بر اساس این گزارش پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، وزیر امور خارجه با اشاره به رویکردهای دستگاه دیپلماسی بهویژه در ارتباط با همسایگان و تمرکز بر دیپلماسی اقتصادی، گفت: تلاش کردهایم با خودباوری به استقبال چالشها برویم و از منافع ملی با صلابت دفاع کنیم.

وی با بیان اینکه با همین رویکرد و با حمایتها و هدایتهای رهبر انقلاب اسلامی توانستیم پروژه ایرانهراسی صهیونیستها را شکست دهیم، خاطرنشان کرد: ترامپ و نتانیاهو تلاش میکنند، با نمایشهای سخیف، پروژه ایرانهراسی را تکرار کنند؛ اما امروز حتی در میان متحدان خود نیز تنها و منزوی هستند.

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه همواره به کشورهای دیگر از جمله متحدین آمریکا اعلام کردهایم که مقابله با زورگویی این کشور باید از تعهدات سیاسی فراتر رفته و به اقدامات عملی زماندار منجر شود، افزود: ما شرایط سختتری را تجربه کردهایم و اطمینان دارم، در پرتو همدلی و وفاق ملی میتوانیم بر مشکلات فائق شویم و شرایط پیشرو را با عنایت الهی و با هدایتهای رهبری و حمایت مردم بهخوبی و با افتخار و سربلندی و با کمترین آسیب مدیریت کنیم.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج