*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گروه خبری: افق خانواده, افق خانواده  | تاریخ:1397/04/14 | ساعت:١٥:٤٥ | شماره خبر:٤٠١٤١٦ |  


    من یار مهربانم من «دسته یک» هستم

من «دسته یک» هستم

 از جنگ یک تصویر باشکوه ولیکن دوری در جلو چشم همه بود، باشکوه و با عظمت. اما مثل تابلویی که در بالا گذاشته باشند و آدم از دور بخواهد به آن نگاه کند. این کتاب‌ها آمدند این ریزه‌کاری‌ تابلو را کشانده‌اند جلو و حالا انسان می‌تواند آن‌ ها را از نزدیک ببیند. این"دسته یک" را ببینید! به هیچ وسیله‌ای نمی‌شد آن ریزه کاری‌های زیبای آن تابلوی با عظمت را به کسی نشان داد جز در چنین کتابی و با چنین مصاحبه‌هایی؛ با همین خصوصیاتی که انجام گرفته. انصافا خیلی خوب سلیقه به خرج داده و خیلی خوب کار کرده‌اند»... 

  


 

«از جنگ یک تصویر باشکوه ولیکن دوری در جلو چشم همه بود، باشکوه و با عظمت. اما مثل تابلویی که در بالا گذاشته باشند و آدم از دور بخواهد به آن نگاه کند. این کتابها آمدند این ریزهکاری تابلو را کشاندهاند جلو و حالا انسان میتواند آن ها را از نزدیک ببیند. این"دسته یک" را ببینید! به هیچ وسیلهای نمیشد آن ریزه کاریهای زیبای آن تابلوی با عظمت را به کسی نشان داد جز در چنین کتابی و با چنین مصاحبههایی؛ با همین خصوصیاتی که انجام گرفته. انصافا خیلی خوب سلیقه به خرج داده و خیلی خوب کار کردهاند».

این توصیف زیبای رهبر فرزانه انقلاب درباره من است که خاطرات شب عملیات رزمندگان دسته یک گردانی از لشگر 27 محمد رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم را در امتداد نگاه کتاب دوستان قرار دادهام.

من سه بخش و شانزده فصل دارم و چنان که اصغر کاظمی(گردآورندهام) میگوید ناظر بر اتفاقاتی است که در یکی از شبهای سرد بهمن ماه سال 1364 (عملیات والفجر 8) در جاده فاو-ام القصر عراق روی داده.

در مقدمه ام میخوانید که:

تو خیره سری کار نادیده هیچ

ندانی تو آیین رزم و بسیج

در حقیقت با این شعر فردوسی، تاریخ بسیج مردمی به 800 سال پیش بر میگردد. بسیج واژه بسیار قدیمی و باستانی ایرانی است و امام؟ق؟ هم واژه بسیج را بارها استفاده و از این واژه به بزرگی یاد کردند. با عنایتی که داشتند یک معنای دیگری به بسیج مردمی دادند. سعی ما هم این بود که معنی و مصداقی از آن را در این کتاب ارائه بدهیم. بسیجیان نیروهای مردمی بودند که داوطلبانه و بدون هیچ چشمداشتی پا به میدان گذاشتند و بعد از جنگ هم بیادعا به دنبال کار و زندگی خود رفتند.

٭ ٭ ٭

"...دسته یک، افرادی را شامل میشد که بسیار منظم، بسیار فداکار و بسیار ایثارگر بودند و فضای معنوی خاصی بین آنها حاکم بود. از قضا من و یکی دو نفر دیگر جزو این افراد قرار گرفتیم، اما به اندازه آنها تلاشگر و فداکار نبودیم و شیطنتهایی داشتیم. یک بار وقتی مشغول خواندن مناجات شعبانیه بودم، مسئول دسته گفت تو که اینها را هم بلدی، از شیطنتهایت کم کن که فضای معنوی اینجا به هم نریزد!

به او گفتم: این که شما اینقدر ایثارگر و معنوی هستید به این دلیل است که یقین پیدا کردهاید، یک کاری کن من یقین پیدا کنم و دیگر دست از شیطنت و شوخی برمیدارم!

پرسید: چطور یقین پیدا میکنی؟

گفتم: تو در عملیات بعدی شهید میشوی، به خواب من بیا و من آنوقت یقین پیدا میکنم!

او مخالفتی نکرد و رفت. در عملیات بعدی اولین نفری که به شهادت رسید، همان مسئول دسته بود که فرماندهای مومن و بااخلاص بود. بعد از آن به خوابم آمد و من بعد از آن دیگر در تمام عملیاتها هیچ ترسی به دل نداشتم و به یقینی رسیده بودم که از او خواسته بودم مرا به آن برساند..."

بیژن شهرامی

 

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

سه شنبه ٢٩ آبان ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام