*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


افق خانواده, افق خانواده شماره خبر: ٤٠١٤١٤ ١٥:٤٢ - 1397/04/14   می‌خوام خجالتی نباشم! ارسال به دوست نسخه چاپي


می‌خوام خجالتی نباشم!

می‌خوام خجالتی نباشم!


«من خجالتی هستم». می‌دونی گفتن همین جمله، قدم بزرگی برای مقابله با خجالتی بودنه؟ این جمله یعنی تو خودت رو خوب می‌شناسی و می‌تونی قدم بعدی رو برداری. قدم بعدی هم اینه که بدونی تکرار مداوم این جمله، کمکی بهت نمی‌کنه و حتی باعث می‌شه خجالتی بودن رو بپذیری. قدم‌های بعدی رو با هم مرور و تمرین می‌کنیم...

«من خجالتی هستم». میدونی گفتن همین جمله، قدم بزرگی برای مقابله با خجالتی بودنه؟ این جمله یعنی تو خودت رو خوب میشناسی و میتونی قدم بعدی رو برداری. قدم بعدی هم اینه که بدونی تکرار مداوم این جمله، کمکی بهت نمیکنه و حتی باعث میشه خجالتی بودن رو بپذیری. قدمهای بعدی رو با هم مرور و تمرین میکنیم:

با موقعیتهای کوچک و بدون تهدید شروع کن

صحبت کردن و اظهارنظر توی جمع کار راحتی نیست؛ کنفرانس دادن هم از اون کارهاییه که خیلیها رو مضطرب میکنه. همه ما کمابیش توی چنین موقعیتهایی قرار میگیریم. بعضیهامون خیلی زود بر خجالت و استرسمون غلبه میکنیم و بعضیهامون هم مغلوب خجالت میشیم. قرارگرفتن توی موقعیتهای کوچکِ کمخطر، کمک بزرگیه. این موقعیتها میتونه شامل فروشگاهها یا جاهای دیگهای بشه که برای مدت کوتاهی با دیگران برخورد  داری. این برخوردهای اجتماعی میتونه در حد ساعت پرسیدن و صحبت درباره آبوهوا و کمک کردن به دیگران باشه.

مهارتهای مکالمهای رو تمرین کن

برای صحبت با آدمهایی که ملاقات میکنی، چندتا موضوع رو در ذهنت آماده داشتهباش؛ مثل اتفاقی، خبر یا نظری درباره رویدادهای اطرافت. حتی میتونی قبل از اینکه در چنین موقعیتی قرار بگیری، به یکسری موضوع فکر کنی و دربارهشون اطلاعات به دست بیاری.

یادت باشه دیگران کمتر از آنچه فکر میکنیم به ما اهمیت میدن!

خیلی وقتها خجالت ما بهخاطر اینه که مدام خودمون رو از نگاه دیگران میبینیم و تصور میکنیم اونها دائم درحال ارزیابی ما هستن. اما واقعیت اینه که دیگران خیلی کمتر از چیزی که ما فکر میکنیم و نگرانش هستیم به رفتارهای ما توجه میکنند.

توقعات واقعبینانه داشتهباش

بسیاری از آدمهای خجالتی، خودشون رو به معیارهای غیرممکن و دستنیافتنی مقید میکنن و وقتی به چیزی که میخوان، نمیرسن، خودشون رو به شدت سرزنش میکنن. لازمه بدونی آدمها باهم فرق دارن؛ بعضیها توی یک جمع غریبه خیلی زود با دیگران صمیمی میشن و بعضیها به زمان زیادتری برای برقراری ارتباط نیاز دارن. توی موقعیتهای اجتماعی لازمه که با تمرینهایی که گفتیم، به خودت کمک کنی رفتار متفاوتی داشتهباشی؛ ولی دیگه از خودت توقع نداشته باش که در نقش یک مجلس گرمکن حاضر بشی!

قبول کن که گاهی پذیرفته نشدن عادیه!

گاهی خجالتی بودن و کنارهگرفتن از دیگران، بهخاطر ترس از نادیدهگرفته شدنه. هرچند وقت یکبار، همه آدمها، چه خجالتی باشن چه نباشن، نوعی از پس زده شدن و پذیرفته نشدن از جانب دیگران رو تجربه میکنن. همه از تو خوششون نمیاد و این طبیعیه. بیشتر وقتها پس زدن هیچ ربطی به شخصی که طرد شده نداره. هدف تو انجام تلاشهای عادی برای ارتباط با جامعه است و باید بدونی که بعضی از این تلاشها جواب میده و بعضی هم نه.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج