*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخلاق در حوزه, اخلاق در حوزه شماره خبر: ٤٠١٣٦٩ ١٤:٥٨ - 1397/04/13   قبح عالم بی‌عمل /// آیت‌الله فاضل بابلی رحمه الله علیهدرس اخلاق شماره 560 ارسال به دوست نسخه چاپي


قبح عالم بی‌عمل /// آیت‌الله فاضل بابلی رحمه الله علیهدرس اخلاق شماره 560

قبح عالم بی‌عمل /// آیت‌الله فاضل بابلی رحمه الله علیه


از فرمایشات گهربار حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم به جناب اباذر این بود که فرمودند: مبغوض‌ترین، منفورترین و دورترین افراد از رحمت الهی در روز قیامت، عالمانی هستند که به دانش‌شان عمل نمی‌کنند، با این‌که حق را می‌دانند، ولی عمل نمی‌کنند. قرآن کریم، آداب سخنش خیلی مودبانه است و با این حال قرآن، در دو جا گروهی از انسان‌ها را به خر و سگ تشبیه می‌کند که در هر دو موردش، عالم بی‌عمل را سرزنش می‌کند...


 

از فرمایشات گهربار حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم به جناب اباذر این بود که فرمودند: مبغوضترین، منفورترین و دورترین افراد از رحمت الهی در روز قیامت، عالمانی هستند که به دانششان عمل نمیکنند، با اینکه حق را میدانند، ولی عمل نمیکنند.

قرآن کریم، آداب سخنش خیلی مودبانه است و با این حال قرآن، در دو جا گروهی از انسانها را به خر و سگ تشبیه میکند که در هر دو موردش، عالم بیعمل را سرزنش میکند.

یکجا که میفرماید: «مثل الذین حمّلوا التوراة ثمّ لم یحملوها کمثل الحمار یحمل اسفارا»؛ (جمعه/5) و در جای دیگر فرمود: «فمثله کمثل الکلب»؛ (اعراف/176) بنابراین قرآن میخواهد به ما هشدار دهد، همانطور که علم شیرین است و برای صاحب علم مکانت و شرافت میآورد؛ عمل نکردن به آن هم بدنامی در نزد خداوند و خلقش را در پی خواهد داشت.

زیان دیدهترین انسانها

رسول مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم همچنین به جناب اباذر میفرماید: ای اباذر! عده‌‌ای از بهشتیان به برخی از اهل دوزخ میگویند: شما اینجا چه میکنید؟ ما به وسیله شما بهشتی شدیم! مثلاً میگویند: ما با استفاده و عمل کردن به سخنان شما که پای منبرتان مینشستیم، بهشتی شدیم، ما دست پرورده شما هستیم، حال چه شده که شما خودتان در دوزخ هستید!! آنها پاسخ میدهند: ما آنچه که به دیگران میگفتیم را قبول داشتیم، اما عمل نمیکردیم! آیه دارد: «قل هل ننبّئکم بالاخسرین اعمالاً الذین ضلّ سعیهم فی الحیاة الدنیا و هم یحسبون أنهم یحسنون صنعا»؛ (کهف/104) آیا شما را از زیانکارترین مردم آگاه گردانم؟ آنان کسانیاند که کوشششان در زندگی دنیا به هدر رفته و با خود میپنداشتند که کار خوب انجام میدهند!!

توصیهای به طلاب

برادران اگر کسی درس بخواند، برای اینکه موقعیت اجتماعی پیدا کند،مجلس برود، استاندار بشود و اسمش در رادیو و مجلات مطرح شود، یا قصدش این باشد که به جای حجتالاسلام به او آیتالله صدا بزنند، چنین فردی بوی بهشت را استشمام نمیکند و این در حالی است که در روایت داریم که بوی بهشت، از مسافت 500 سال نوری به مشام میرسد. در روایت وارد شده که «من طلب علما لیصرف به وجوه الناس الیه لم یجد ریح الجنّة»؛ بنابراین شما طلبهها و دانشپژوهان، علم را برای خدا و برای عمل کردن بخواهید، علم را برای علم و فهیمدن بخواهید و خود را در مسیر تحصیل از اهداف دنیایی و مادی خالی کنید.

اگر مسئلهای را نمیدانید در پاسخ بگویید نمیدانم! این روحیه باعث میشود تا مردم به شما اعتماد کنند و بر عزت شما افزوده شود، حالا چه میخواهی دانشگاهی باشی و یا حوزوی، فرقی ندارد. اگر چیزی را که نمیدانی و پاسخ بدهی، این خیانت است. زرنگ باش، اما زرنگی نکن. شیطان را بشناس، اما شیطانی نکن. زرنگی را برای خودت بهکار نبر، بلکه برای دین، مردم و خدا بهکار ببر!

در آخر هم شما را به تقوا تقوا تقوا سفارش میکنم که کلید سعادت بشر در دنیا و عقبا همین است.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج