*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠١٣٦٦ ١٤:٤٩ - 1397/04/13   نشست نقد و بررسی سریال سر دلبران با حضور عوامل مجموعهبه همت خبرگزاری حوزه برگزار شد ارسال به دوست نسخه چاپي


نشست نقد و بررسی سریال سر دلبران با حضور عوامل مجموعهبه همت خبرگزاری حوزه برگزار شد

نشست نقد و بررسی سریال سر دلبران با حضور عوامل مجموعه


نشست «نقد و بررسی سریال سر دلبران» با سخنرانی حجج‌اسلام حسینی کوهساری مسئول مرکز ارتباطات و بین‌الملل حوزه‌های علمیه، زمانی مدیر دفتر سیاسی و اجتماعی حوزه‌های علمیه و با حضور عوامل این سریال تلویزیونی و جمعی از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه، از سوی خبرگزاری حوزه و با مشارکت مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی، شبکه جهانی ولایت، مدرسه اسلامی هنر و دانشکده دین و رسانه، 9 تیر در ساختمان انجمن‌های علمی حوزه برگزار شد...

نشست «نقد و بررسی سریال سر دلبران» با سخنرانی حججاسلام حسینی کوهساری مسئول مرکز ارتباطات و بینالملل حوزههای علمیه، زمانی مدیر دفتر سیاسی و اجتماعی حوزههای علمیه و با حضور عوامل این سریال تلویزیونی و جمعی از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه، از سوی خبرگزاری حوزه و با مشارکت مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی، شبکه جهانی ولایت، مدرسه اسلامی هنر و دانشکده دین و رسانه، 9 تیر در ساختمان انجمنهای علمی حوزه برگزار شد.

تعامل میان حوزویان و هنرمندان و فیلمسازان تقویت شود

به گزارش خبرگزاری حوزه، حجتالاسلام والمسلمین حسینی کوهساری در این نشست، ضمن ابراز امیدواری نسبت به تقویت تعامل و ارتباط حوزویان و هنرمندان، تعامل دین و هنر پساز پیروزی انقلاب اسلامی را زمینهساز پیشرفتهای بسیار خوبی دانست و افزود: خوشبختانه امروز در صداوسیما و در عرصههای گوناگون سریالسازی و برنامهسازی، یک تعامل خوبی میان نهاد حوزه و هنرمندان و مسئولان فرهنگی و رسانهای شکل گرفته که به نظر ما البته هنوز تعامل مطلوبی نیست و باید بهتر از اینها شود؛ بهخصوص اینکه اگر افق فراروی انقلاب اسلامی را مورد توجه قرار دهیم و در عرصه بینالملل دقت کنیم، متوجه ضرورت این مسئله برای تبیین معارف اسلامی و صدور مفاهیم انقلاب اسلامی میشویم.

مسئول مرکز ارتباطات و بینالملل حوزههای علمیه خاطرنشان کرد: این بیان مهم مقام معظم رهبری که ما در پیچ تاریخی هستیم و در آستانه یک تمدنسازی نوین قرار داریم، نیازمند تحقق نقش هر دو نهاد دین و هنر در اینباره است و این مسئلهای بسیار مهم و راهبردی است که چه در سطوح نظر و تحلیل و چه در وادی برنامهریزی و عمل، تعامل گستردهای را میطلبد.

وی با بیان اینکه انشاالله این برنامهها و نشستها دریچه و افقی نوین برای طرح مباحث جدیتر در راستای تعامل و همافزایی و همفکری هر چه بیشتر دو نهاد دین و هنر و رسانه بگشاید، افزود: اهمیت موضوع فیلم و محوریت قصه که روایتگر زندگی و نقش یک روحانی امام جماعت در یک محله است، میطلبید که این نشست با حضور عوامل سریال و نیز صاحبنظران حوزوی برگزار شود که قطعاً برکاتی در زمینه تحلیل کار و بررسی نقاط ضعف و قوت آن به همراه دارد.

 حجتالاسلام والمسلمین حسینی کوهساری با اشاره به اینکه این سریال در واقع بهدنبال این بود که نقش برجسته طلبه و روحانی را در عرصه مناسبات اجتماعی به تصویر بکشد که البته کلیت این رویکرد در ادبیات دینی ما همواره مورد توجه ویژه بوده است، خاطرنشان کرد: حقیقت آن است که حوزه و روحانیت در عرصههای مختلف اجتماعی و فرهنگی حضوری مؤثر و نسبت به آسیبهای اجتماعی توجه و دغدغه دارد و در این سریال تا حدود زیادی به این مسئله توجه شده بود.

کمکاری در برقراری تعامل میان حوزویان و هنرمندان را باید جبران کنیم

حجتالاسلام والمسلمین زمانی نیز در این نشست، با بیان اینکه فیلم و سینما همواره یکی از ابزارهای مهم هنری در جامعه بشری بوده، گفت: اساساً هنر عنایت خدا و سرمایه الهی است که البته در تعریف هنر و مصادیق آن نظرات گوناگونی وجود دارد؛ اما در یک نگاه کلی انواع هنر از حیث جهتگیری، بر سه قسم است که شامل هنر الهی، هنر ضد الهی و هنر خنثی میشود و امروز در جامعه انسانی هر سه نوع هنر قابل مشاهده است.

مدیر دفتر سیاسی و اجتماعی حوزههای علمیه بیان داشت: انبیای الهی در بخش مربوط به هنر الهی، انواع هنرها را در خدمت اهداف مقدس خود درآوردند که بارزترین آنها قرآن کریم است که صدها مقاله و کتاب درباره بازشناسی هنرهای قرآن به رشته تحریر درآمده و بهویژه در دو سه دهه اخیر پایاننامههای مختلفی درباره ابعاد هنری قرآن نگاشته شده است.

این محقق و پژوهشگر حوزوی ادامه داد: در این راستا بیشک مسئولان و مدیران صداوسیما و سینماگران با تعامل جدی خود با حوزه و نهاد دین، میتوانند هر چه بیشتر و بهتر در مسیر تبیین و ترویج هنر قرآنی حرکت کنند.

وی به اهمیت نقش حوزه و روحانیت در عرصه هنر تأکید کرد و افزود: با تفاهمنامهای که میان رئیس صداوسیما و مدیر حوزههای علمیه منعقد شده، تلاش گردیده تا به بسیاری از این اهداف دست یابیم.

مدیر دفتر سیاسی و اجتماعی حوزههای علمیه اضافه کرد: یک رسالت مهم حوزویان در عرصه هنر، راهبری و جهتدهی محتوایی و ارزشی به مجموعه دستگاههای هنری کشور است؛ چه آنکه در این باره دینی به گردن روحانیت است و جامعه هنری این حق را به گردن حوزه دارد که مجموعه فضایل و اخلاق و معارف اسلامی را از او اخذ کرده و در کار هنری و رسانهایاش لحاظ کند.

وی گفت: رسالت مهم دیگر ناظر به ورود به عرصه تصدیگری برخی جاهایی است که جزء شأن و توان روحانیت است و در این چهار دهه در حوزههای علمیه، مراکز هنری و آموزشی تأسیس شده و فعال و اثرگذار بودهاند؛ ضمن آنکه در دوره اخیر نیز برخی معاونتهای حوزه در این راستا کارهای خوبی را شروع کردهاند.

مدیر دفتر سیاسی و اجتماعی حوزههای علمیه ادامه داد: همچنین ما برنامه سالانه هنرهای آسمانی را در حوزه داریم که از افراد موفق در این عرصهها تجلیل به عمل میآید؛ لذا بسیار خوب و لازم است که هنرمندان و فیلمسازان با مسئولان و نخبگان این جشنواره نیز ارتباط خوبی برقرار کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص چرایی و فلسفه ورود کسوت روحانیت به سریالها و فیلمها، گفت: در همین خصوص اختلاف نظری در اول انقلاب بود؛ به این معنا که برخی مخالف بودند که چهره روحانی در فیلمها وجود داشته باشد؛ چراکه میگفتند: این کار ممکن است، به قداست و شأن روحانیت آسیب وارد کند و البته برخی نیز موافق بودند؛ اما در کل اجماع بر این شد که زندگی و فعالیت روحانیت نیز در سریالها و فیلمهای سینمایی به تصویر کشیده شود.

حجتالاسلام والمسلمین زمانی در پایان به برخی نقاط قوت و ضعف مجموعه سر دلبران اشاره کرد.

نیازمند انتخاب مشاور مذهبی مناسب برای فیلمها هستیم

همچنین حجتالاسلام جعفری از منتقدان سینما و تلویزیون نیز در ادامه این نشست، اظهار داشت: امروز عقلانیت و تعامل در سریالهایی که یک روحانی در آن ایفای نقش میکند، بیشتر شده و شاهد پیشرفتهای خوبی هستیم.

وی ابراز داشت: انتخاب مشاور مذهبی مناسب برای فیلمها و سریالهایی که یک روحانی در آن ایفای نقش میکند، بسیار مهم است و باید شخصی آشنا با این فضا انتخاب شود.

شئون خانوادگی و اجتماعی روحانی در فیلم سر دلبران کمتر رعایت شده است

حجتالاسلام قهرمانی هم در این نشست، با بیان اینکه یکی از نقطه قوتهای فیلم سر دلبران ایجاد موج در جامعه بود، ابراز داشت: ما باید قبل از تکمیل فرآیند فیلمها، نشستهایی با تهیهکننده و کارگردان فیلم داشته باشیم تا بتوانیم از نکات ضعف آن کم کنیم.

این منتقد فیلم و سریال خاطرنشان ساخت: شئون خانوادگی، سیاسی، اجتماعی و... یک طلبه در این فیلم کمتر رعایت شده و میتوانست عملکرد بهتری داشته باشد.

گفتنی است، آقایان محمدحسین لطیفی کارگردان و محمدرضا شفیعی تهیهکننده این مجموعه تلویزیونی طی سخنانی در این نشست به ارائه گزارشی از سریال پرداختند.

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج