*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گروه خبری: افق خانواده, افق خانواده  | تاریخ:1397/04/13 | ساعت:١٠:٤١ | شماره خبر:٤٠١٣٣٠ |  


    تاثیر مخرب استرس دوران کودکی روی مغز در نوجوانی

تاثیر مخرب استرس دوران کودکی روی مغز در نوجوانی

 مطالعات جدید محققان نشان می‌دهد داشتن استرس در اوایل دوران کودکی منجر به بلوغ سریع‌تر مناطق خاص مغز در نوجوانی می‌شود. به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، این مطالعه توسط محققان "دانشگاه رادبود انجام شده است. در این مطالعه 37 فرد به مدت تقریباً 20 سال تحت نظارت قرار گرفته‌اند. طی این 20 سال محققان میزان بازی این افراد و میزان تعامل آن‌ها با والدین، دوستان و هم کلاسی‌هایشان را مورد بررسی قرار داده‌اند... 

  


مطالعات جدید محققان نشان میدهد داشتن استرس در اوایل دوران کودکی منجر به بلوغ سریعتر مناطق خاص مغز در نوجوانی میشود.

به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، این مطالعه توسط محققان "دانشگاه رادبود انجام شده است. در این مطالعه 37 فرد به مدت تقریباً 20 سال تحت نظارت قرار گرفتهاند.

طی این 20 سال محققان میزان بازی این افراد و میزان تعامل آنها با والدین، دوستان و هم کلاسیهایشان را مورد بررسی قرار دادهاند.

این کودکان تحت اسکن ام.آر.آی قرار گرفتند و اطلاعات این اسکن محققان دانشگاه رادبود را قادر ساخت تا دریابند چگونه استرس در مراحل مختلف زندگی بر رشد مغز این کودکان تأثیر میگذارد.

محققان تأثیر استرس بر بلوغ مغزی را مورد بررسی قرار دادند. در طول نوجوانی، مغز ما یک فرآیند طبیعی را تجربه میکند که در آن ارتباطات پیشتر ساخته شده بین سلولهای مغزی پاک میشود و امکان ایجاد شبکههای مفید و کارآمدتر را فراهم میآورد.

محققان دو نوع از عوامل استرس زا - منفی و تأثیرات مخرب آنها بر روی دو مرحله از زندگی را بررسی کردند: دوران کودکی (0-5 سال) و نوجوانی (14-17 سال). آنها این سطوح استرس را به بلوغ "قشر پیش پیشانی، "آمیگدال"و "هیپوکامپ"مرتبط دانستند. این مناطق مغز نقش مهمی در عملکرد اجتماعی و عاطفی ایفا میکنند و نسبت به استرس حساس هستند.

استرس ناشی از تجربیات منفی در دوران کودکی، مانند بیماری یا طلاق، به بلوغ سریع قشر پیش پیشانی و آمیگدال در نوجوانی مرتبط است.

با این حال، استرس ناشی از یک محیط اجتماعی منفی در دوران نوجوانی، مانند عزت نفس پایین در مدرسه، به بلوغ آرام ناحیه هیپوکامپ مغز و قسمت دیگری از قشر پیش پیشانی منجر میشود.

"آنا تایبروسکا" یکی از محققان این مطالعه گفت: این واقعیت که استرس در دوران کودکی سبب افزایش سرعت بلوغ در دوران نوجوانی میشود، با تئوریهای زیستشناسی تکاملی سازگار است.

با این حال، این کار مانع از سازگاری مغز به محیط فعلی میشود. به عبارت دیگر، مغز خیلی زود بالغ میشود.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

شنبه ٢٦ آبان ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام