*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


افق خانواده شماره خبر: ٣٩٨٦٥٨ ٢١:٠٦ - 1396/12/20   جایگاه تشویق در تربیت فرزندان ارسال به دوست نسخه چاپي


جایگاه تشویق در تربیت فرزندان

جایگاه تشویق در تربیت فرزندان


تشویق و تحسین کودکان به خاطر انجام دادن کارهای خوبشان، از روش‌های بسیار مهم و اثرگذار در تربیت آنان است. بچه‌ها از تشویق شدن لذت می‌برند؛ زیرا این امر اعتماد به نفس آنان را بالا می‌برد و توان و انگیزه بیشتری به آن‌ها برای پرداختن به کارهای نیک می‌دهد. افزون بر آن، با تشویق، ناامیدی و نادیده انگاشتن توانائی‌های فردی از وجود فرزندان رخت می‌بندد و استعدادهای نهفته آنان شکوفا می‌شود. کودک در خلال تشویق و تأیید بجا، مشکلات و سختی‌های زندگی را بر خود همواره می‌کند و با تحمل و پشت سرگذاشتن آن‌ها به موفقیت‌های بیشتری می‌رسد...

تشویق و تحسین کودکان به خاطر انجام دادن کارهای خوبشان، از روشهای بسیار مهم و اثرگذار در تربیت آنان است. بچهها از تشویق شدن لذت میبرند؛ زیرا این امر اعتماد به نفس آنان را بالا میبرد و توان و انگیزه بیشتری به آنها برای پرداختن به کارهای نیک میدهد.

افزون بر آن، با تشویق، ناامیدی و نادیده انگاشتن توانائیهای فردی از وجود فرزندان رخت میبندد و استعدادهای نهفته آنان شکوفا میشود. کودک در خلال تشویق و تأیید بجا، مشکلات و سختیهای زندگی را بر خود همواره میکند و با تحمل و پشت سرگذاشتن آنها به موفقیتهای بیشتری میرسد.

حال در صورتی که احساس کند تلاش او برای انجام دادن کارهای نیک و پسندیده؛ هیچ پاداشی در پی ندارد و هیچ تحسین و تشویقی در انتظارش نیست، انگیزه و اعتماد به نفس خود را از دست میدهد و دچار ناامیدی و عقبگرد اخلاقی می شود. در این میان، باید به زمان و شیوه درست تشویق کردن نیز توجه جدی کرد تا این عامل مهم تربیتی، خاصیت خود را از دست ندهد و به سبب افراط و تفریط و نیز تبعیضآمیز بودن رفتار با فرزندان، اثر منفی بر جای نگذارد پیامبر گرامی اسلامصلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم فرمودند: «بدترینِ پدران، کسی است که در محبت و احسان به فرزند خویش، اندازه نگه ندارد و راه افراط را در پیش گیرد».

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج