*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق شماره خبر: ٣٩٨٤٥٣ ١٠:٥٤ - 1396/12/14   واژه حجاب اجباری آغازی برای اسلام زداییآیة‌الله‌العظمی مکارم شیرازی ارسال به دوست نسخه چاپي


واژه حجاب اجباری آغازی برای اسلام زداییآیة‌الله‌العظمی مکارم شیرازی

واژه حجاب اجباری آغازی برای اسلام زدایی


بی‌حجابی توطئه دشمنان برای اسلام‌زدایی از جامعه هر گونه هنجارشکنی در ملأ عام پیگرد قانونی دارد. بی‌حجابی در صحنه اجتماع، فعالیتی عمومی است و باید نهی از منکر انجام داد؛ اما این‌که بگوییم این شخص آزاد است و بی‌حجابی جزو زندگی خصوصی او می‌باشد، سخن درستی نیست؛ بی‌حجابی همانند رشوه‌خواری است که باید در مقابل آن ایستاد. به گزارش خبرگزاری حوزه، حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی، 9 اسفند در درس خارج اصول در مسجد اعظم قم، به موضوع حاشیه‌های اخیر درباره مسئله حجاب پرداختند و گفتند: اخیراً در برخی از رسانه‌های داخلی و خارجی بر مسئله بی‌حجابی سرمایه‌گذاری کرده و می‌گویند: «چرا حجاب باید اجباری باشد؟ در اسلام چیزی به‌نام اجبار نیست و حجاب هم نباید اجباری باشد» که باید در جواب این شبهه گفت: این افراد کلمه «اجبار» را به غلط در این مسئله استفاده می‌کنند...

بیحجابی توطئه دشمنان برای اسلامزدایی از جامعه هر گونه هنجارشکنی در ملأ عام پیگرد قانونی دارد.

 

بیحجابی در صحنه اجتماع، فعالیتی عمومی است و باید نهی از منکر انجام داد؛ اما اینکه بگوییم این شخص آزاد است و بیحجابی جزو زندگی خصوصی او میباشد، سخن درستی نیست؛ بیحجابی همانند رشوهخواری است که باید در مقابل آن ایستاد.

به گزارش خبرگزاری حوزه، حضرت آیتالله مکارم شیرازی، 9 اسفند در درس خارج اصول در مسجد اعظم قم، به موضوع حاشیههای اخیر درباره مسئله حجاب پرداختند و گفتند: اخیراً در برخی از رسانههای داخلی و خارجی بر مسئله بیحجابی سرمایهگذاری کرده و میگویند: «چرا حجاب باید اجباری باشد؟ در اسلام چیزی بهنام اجبار نیست و حجاب هم نباید اجباری باشد» که باید در جواب این شبهه گفت: این افراد کلمه «اجبار» را به غلط در این مسئله استفاده میکنند.

این مرجع تقلید با بیان اینکه اعمالی همچون شرب خمر، مواد مخدر، رشوهخواری، دزدی، اعمال خلاف عفت و بیحجابی در اسلام جزو گناهان بوده و ممنوع است، ابراز داشتند: وقتی شخصی در خانه خود مرتکب این قبیل اعمال حرام میشود، ما مأمور به ورود در زندگی خصوصی افراد نبوده و نمیتوانیم تجسس کنیم؛ اما وقتی افراد در ملأ عام از این کارهای خلاف انجام میدهند، هم حکومت مأمور به نهی از منکر است؛ هم آحاد مردم این وظیفه را دارند.

ایشان خاطرنشان ساختند: بیحجابی در صحنه اجتماع، فعالیتی عمومی است و باید در مقابل وقوع آن، نهی از منکر انجام داد؛ اما این که بگوییم این شخص آزاد است و بیحجابی جزو زندگی خصوصی او میباشد، سخن درستی نیست؛ بلکه بیحجابی همانند رشوهخواری است که باید در مقابل آن ایستاد.

معظمله تصریح کردند: آیه «لا اکراه فی الدین ...» به معنای آزادی نیست؛ به این معنا نیست که هیچ خط قرمزی وجود نداشته و همه میتوانند هر کاری انجام دهند؛ اگر این آیه به معنای آزادی باشد، پس چرا جلوی ارتکاب به دزدی را میگیرند؟ چرا با رشوهخواری برخورد میکنند؟ بنابراین باید در مقابل اینگونه اعمال نهی از منکر کرد. البته نهی از منکر به معنای خشونت نیست؛ بلکه باید با زبان نرم و خوش به این کار پرداخت.

حضرت آیتالله مکارم شیرازی با اشاره به اظهار نظر برخی مبنی بر اینکه ماشین حریم خصوصی است و میتوان در داخل ماشین بیحجاب بود، در پاسخ به شبهسازان گفتند: اگر این ماشین در پارکینک منزل شماست، حریم خصوصی است و کسی نمیتواند حرفی بزند؛ اما ماشینی که از منزل بیرون آمده و همه چیز در آن پیداست، دیگر حریم خصوصی نیست؛ خصوصی آن است که از دید مردم پنهان باشد.

این مرجع تقلید ابراز داشتند: عدهای ناآگاهانه و عدهای آگاهانه برای تضعیف نظام جمهوری اسلامی در حال مجاز کردن محرمات بوده و این نکته در تفکر آنان است که اگر بتوانیم قبح این محرمات را از بین ببریم، اصل نظام را نیز میتوانیم زیر سؤال ببریم، لذا باید مراقب بود و از تکرار این مغلطهبازیها خودداری کرد.

ایشان با اشاره به ایجاد شبهه برخی مبنی بر اینکه مهمتر از مسئله حجاب، مشکلاتی است که باید به سراغ آن گرفتاریها برویم، بیان داشتند: این سخن مانند آن است که شخصی در کنار چشم درد، سرما هم خورده باشد و پزشک به او بگوید فقط به فکر چشمان خود باش و فکری به حال سرماخوردگی خود نکن؛ بیان این مسئله که باید سراغ مباحث مهمتر از مسئله حجاب برویم، مغالطه است و همانطوری که باید تمام بیماریها را علاج کرد، باید در مقابل تمام محرمات حساس بود و نهی از منکر داشت.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج