*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق شماره خبر: ٣٩٨٤٥١ ١٠:٤٩ - 1396/12/14     مراقبت از حجاب جامعه وظیفه حاکم است آیت‌الله فاضل لنکرانی ارسال به دوست نسخه چاپي


  مراقبت از حجاب جامعه وظیفه حاکم است آیت‌الله فاضل لنکرانی

مراقبت از حجاب جامعه وظیفه حاکم است


رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم‌السلام گفت: فقه تشیع، نیازمند پژوهش‌های فراوان است تا حقیقت آن استخراج شود و دنیا را متحول کند؛ ما مدعی هستیم که فقه، موجب تحولات عظیم در جهان بشری خواهد شد. به گزارش خبرگزاری حوزه، آیت‎الله محمدجواد فاضل لنکرانی، 9 اسفند در مراسم تقدیر از پژوهشگران مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم‌السلام که در سالن همایش این مرکز برگزار شد، با اشاره به برخی مسایل و مشکلات جامعه و رسالت طلاب و حوزه‌های علمیه در این زمینه به موضوع حاشیه‌های اخیر درباره حجاب هم گریزی زد و اظهار داشت...

 

 

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم‌السلام گفت: فقه تشیع، نیازمند پژوهشهای فراوان است تا حقیقت آن استخراج شود و دنیا را متحول کند؛ ما مدعی هستیم که فقه، موجب تحولات عظیم در جهان بشری خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیتالله محمدجواد فاضل لنکرانی، 9 اسفند در مراسم تقدیر از پژوهشگران مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم‌السلام که در سالن همایش این مرکز برگزار شد، با اشاره به برخی مسایل و مشکلات جامعه و رسالت طلاب و حوزههای علمیه در این زمینه به موضوع حاشیههای اخیر درباره حجاب هم گریزی زد و اظهار داشت: اسلام هیچگاه نمیگوید که با شلاق و اجبار حجاب را الزامی کنید، ولی فضلایی که این مقدار را بیان میکنند، به این مسئله توجه ندارند که اسلام حاکم است و مسلمانان را به اجرای مسایل اسلامی مقید میکند؛ حاکم مؤظف است که بر حجاب زنان مراقبت کند.

وی خاطرنشان کرد: حوزویان در همه این عرصهها وظیفهمند هستند؛ امروز نمیتوانیم بگوییم که ما یک وظیفه معمولی داریم بلکه یک محقق چندبرابر دیگران وظیفه دارد و باید در همه عرصهها به وظیفه خود عمل کند.

آیتالله فاضل لنکرانی گفت: فقه تشیع، نیازمند پژوهشهای فراوان است تا حقیقت آن استخراج شود و دنیا را متحول کند؛ ما مدعی هستیم که فقه، موجب تحولات عظیم در جهان بشری خواهد شد.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم‌السلام با تأکید بر پژوهشهای ضروری در عرصه فقه، به برنامهها و فعالیتهای این مرکز فقهی پرداخت و ابراز داشت: اولویتهای پژوهشی این مرکز هر سال ویرایش میشود، زیرا هر ساله اولویتها ممکن است تغییر کند؛ طلاب باید بهدنبال نوآوری باشند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به روایتی از معصوم علیه‌السلام اظهار داشت: در روایتی؛ فقه، مفتاح بصیرت عنوان شده؛ اگر کسی بهدنبال بصیرت باشد، حتی در امور سیاسی و اقتصادی و... باید بداند که فقه مفتاح همه این امور است و فقیه میتواند بصیر باشد. تمام عبادت نیز فقه است؛ یعنی کسی که فقیه نباشد، یک عبادت تام از او صادر نمیشود؛ عبادت تام تنها از فقیه صادر میشود و اگر عارف و فیلسوف، فقیه نباشد، نمیتواند عبادت تام انجام دهد. همچنین کلید رسیدن به همه مراتب بلند دنیوی و اخروی، فقه است.

آیتالله فاضل لنکرانی به فعالیتها و دستاوردهای مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم‌السلام اشاره کرد و ابراز داشت: تربیت مدرس و محقق قوی برای حوزه با عظمت قم خدمت بسیار بزرگی است؛ فضلای این مرکز پساز عرصه تدریس وارد میدان تحقیق و پژوهش میشوند؛ کیفیت آموزشی بسیار خوبی در این مرکز ایجاد شده است؛ در این مرکز سعی شده است که جوهره حوزه قدیم و سنن حوزوی حفظ شود. پساز راهاندازی بخش پژوهش نتایج گرانباری در این عرصه بهدست آمد و حضور حجتالاسلام والمسلمین طبسی در این بخش نیز ما را برای تحویل آثار فاخر به جهان اسلام مصممتر کرده است.

گفتنی است، در این مراسم از اساتید برجسته این مرکز از جمله حججاسلام جعفر بستان نجفی، فاضل کاشانی، محمد جعفر واعظی و صرفی تجلیل و حججاسلام محسن پیرهادی بهعنوان نفر اول پژوهشگر سال 96، مهدی همتیان نفر دوم، فضلالله غلامعلیتبار و مهدی اعلایی شایسته تقدیر شدند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج