*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق شماره خبر: ٣٩٨٤٥٠ ١٠:٤٧ - 1396/12/14   توصیه و تأکید مراجع عظام و علما به شرکت در انتخابات مجمع نمایندگان طلاب ارسال به دوست نسخه چاپي


توصیه و تأکید مراجع عظام و علما به شرکت در انتخابات مجمع نمایندگان طلاب

توصیه و تأکید مراجع عظام و علما به شرکت در انتخابات مجمع نمایندگان طلاب


بیستم اسفندماه سال جاری هشتمین دوره انتخابات مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم با حدود 146 حوزه انتخابیه در مدرسه فیضیه قم برگزار می‌شود. از حدود 525 نامزدی که برای شرکت در انتخابات نمایندگان مجمع ثبت‌نام کرده‌اند، حدود 220 نفر به‌عنوان نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، انتخاب خواهند شد. به‌ همین مناسبت و در جهت انعکاس اهمیت این مجمع و انتخابات آن، افق حوزه برای ترغیب و تشویق طلاب، نظرات مراجع و بزرگان حوزه را منعکس و در ا دامه، گزارش مسئولان مجمع را درباره انتخابات دوره هشتم مجمع را ارائه می‌دهد...

بیستم اسفندماه سال جاری هشتمین دوره انتخابات مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم با حدود 146 حوزه انتخابیه در مدرسه فیضیه قم برگزار میشود. از حدود 525 نامزدی که برای شرکت در انتخابات نمایندگان مجمع ثبتنام کردهاند، حدود 220 نفر بهعنوان نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، انتخاب خواهند شد.

به همین مناسبت و در جهت انعکاس اهمیت این مجمع و انتخابات آن، افق حوزه برای ترغیب و تشویق طلاب، نظرات مراجع و بزرگان حوزه را منعکس و در ا دامه، گزارش مسئولان مجمع را درباره انتخابات دوره هشتم مجمع را ارائه میدهد.

 

آیتاللهالعظمی مکارم شیرازی

طلاب داوطلبان فهیم و دلسوز را انتخاب کنند

در دنیای امروزی، هر مجموعه بایستی نمایندههای داشته باشند که از حقوق آنها دفاع کنند، مجمع نمایندگان یک مسئله ضروری برای طلاب است، در واقع رسیدگی به مشکلات طلاب بدون مجمع نمایندگان امکانپذیر نخواهد بود.

حضرت آیتالله مکارم شیرازی، مسئله علمی، اخلاقی و معیشتی را سه مشکل اساسی برای طلاب برشمردند و تصریح کردند: مهمترین مشکل یک طلبه مشکل علمی است. بنابراین بایستی طلبه را مراقبت کرد و به او در انتخاب درست مسیر مشاوره داد تا عمرش در حوزه هدر نرود. معظمله با بیان اینکه وجود نمایندهها برای طلاب بسیار مهم و گرهگشا میتواند باشد، افزودند: این سه مشکل را نمایندگان طلاب، میتوانند با درصد بالایی با موفقیت برطرف نمایند. ایشان با بیان اینکه طلاب بایستی نمایندگان فهیم و دلسوز را انتخاب کنند، گفتند: نمایندگان طلاب میتوانند برای رفع مشکلات، حلقه اتصالی بین طلاب با مراجع و حوزههای علمیه باشند.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه نمایندگان برای طلاب بسیار مفید هستند، تصریح کردند: هنگامی که نمایندگان یک استان، با همدیگر همکاری و همبستگی داشته باشند و برای حل مشکلات طلاب منطقه خود اقدام کنند، طبیعتاً تأثیرگذارتر خواهند بود.

حضرت آیتالله مکارم شیرازی گفتند: طرحهایی که در مجمع نمایندگان تصویب شد طرحهای بسیار خوبی است، ولی ضمانت اجرایی این طرحها نیز بایستی مورد توجه نمایندگان باشد. این مرجع تقلید در پایان اظهار داشتند: طلاب بایستی افرادی که دارای دلسوزی و عزم الهی هستند را انتخاب کنند که به مشکلاتشان به اندازه توان رسیدگی کنند.

آیتاللهالعظمی نوری همدانی

طلاب به داوطلبان دلسوز و انقلابی رأی بدهند

حضرت آیتالله نوری همدانی در دیدار با اعضای هیئترئیسه مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم با بیان اینکه طرحهایی که از سوی مجمع نمایندگان به تصویب رسیده، بایستی به مرحله عمل برسد، گفتند: در طرح نباید تنها به تصویب شدن آنها اکتفا کرد، بلکه باید تلاش بر این باشد که این طرحها عملی شود. ایشان با بیان اینکه عملی کردن طرحها نیاز به زحمت فراوان دارد، تصریح کردند: مجمع نمایندگان بایستی در رابطه با اجرایی و عملی شدن طرحهای مصوب، در حوزه علمیه مطالبهگری داشته باشد.

 این مرجع تقلید با بیان اینکه یکی از کارهای نمایندگان مطالبهگری است، ابراز داشتند: طلاب برای تذکر مسایل به مسئولان، نمایندههای مجمع نمایندگان را انتخاب کردند، بنابراین نمایندهها بایستی ضعفهای حوزه علمیه را ریشهیابی کنند و در جهت رفع آنها از مسئولان مطالبهگری داشته باشند.

حضرت آیتالله نوری همدانی با اشاره به اینکه مسئله انقلابیگری تنها شعار نیست، تصریح کردند: مجمع نمایندگان بایستی به اندازه توان مطالبهگری داشته باشد و حداقل هر دو هفته یک بار، جلسه عمومی برای حفظ ثمرات انقلاب برگزار کند.

ایشان در پایان خاطرنشان نمودند: دشمنان این انقلاب در صدد ضربه زدن به انقلاب و حوزههای علمیه هستند. طلاب بصیر و انقلابی در این انتخابات هوشیار باشند و به داوطلبان انقلابی و ولایی رأی بدهند.

آیتاللهالعظمی جوادی آملی

طلاب در انتخابات مجمع نمایندگان حضور جدی داشته باشند

حضرت آیتالله جوادی آملی در دیدار اعضای هیئترئیسه مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم تأکید نمودند: استقلال حوزه، استقلال فرهنگی است، یعنی همانطور که دولت وظیفه دارد ستون اقتصاد را حفظ کند، حوزه علمیه نیز وظیفه دارد ستون فرهنگ را حفظ کند و عامل استقلال فرهنگی جامعه و ملت باشد. این مرجع تقلید در پایان این دیدار، طلاب را به شرکت در انتخابات دوره هفتم مجمع طلاب دعوت کردند.

حضرت آیتالله علوی گرگانی

تقویت مجمع با انتخاب داوطلبان اصلح

آیتالله علوی گرگانی در دیدار اعضای هیئترئیسه مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه گفتند: مجمع نمایندگان طلاب، کمکی برای مراجع و رهبر معظم انقلاب است. واقعیت این است اگر رهبر معظم انقلاب و مراجع بزرگوار بخواهند یک پیام بدهند، بهوسیله این اعضا بسیار راحتتر به همه طبقات پیامشان رسانده میشود. این مرجع تقلید با بیان اینکه هرچه بتوان این مجمع را تقویت کرد، به نفع مراجع معظم و طلاب میباشد، تأکید کردند: دقت بیشتر شود که ارتباط رهبر معظم انقلاب و مراجع معظم انقلاب با مجمع نمایندگان بیشتر برقرار باشد و از نظرات و رهنمودهای ایشان در جهت پیشرفت بیشتر این مجمع همانگونه که در گذشته استفاده شده است، بهرهبرداری شود.

 ایشان در پایان تصریح کردند: در حد توان از مجمع نمایندگان طلاب حمایت میکنیم. انشاءالله طلاب حوزه علمیه قم، با حضور پرشور خود در انتخابات دوره هشتم داوطلبان اصلح را انتخاب کنند.

آیتالله اعرافی مدیر حوزههای علمیه

مجمع نمایندگان یک قطب و پایگاه مهم حوزوی است

مدیر حوزههای علمیه با بیان اینکه مدیریت حوزه به تمام معنا معتقد است، مجمع نمایندگان یک قطب و پایگاه مهم حوزوی است، گفت: مجمع، در حقیقت حلقه اتصال گروههای مختلف حوزه و بدنه حوزه با نهادهای عالی حوزه مانند جامعه مدرسین و بهویژه مراجع تقلید است.

آیتالله اعرافی به اهمیت حضور طلاب در انتخابات مجمع نمایندگان اشاره و اظهار داشت: طبیعی است که با توصیههای مراجع و اهتمام و عنایتی که رهبر معظم انقلاب به مجمع نمایندگان دارند، همه طلاب، فضلا و اساتید نهایت تلاششان را بکار گیرند تا در انتخابات، حضور سنجیده، پر شور و حداکثری داشته باشند . وی با بیان اینکه مدیریت حوزه به تمام معنا معتقد است مجمع نمایندگان یک قطب و پایگاه مهم حوزوی است، افزود: مجمع، در حقیقت حلقه اتصال گروههای مختلف حوزه و بدنه حوزه با نهادهای عالی حوزه مانند جامعه مدرسین و بهویژه مراجع تقلید است.

آیتالله اعرافی با اشاره به اینکه مجمع نمایندگان کارکردهای متعددی دارد، تأکید کرد: همه ما باید کارکردهای مجمع نمایندگان را مهم بشماریم و در انتخابات 20 اسفند 96 شرکت کنیم.

مدیر حوزههای علمیه عنوان کرد: مرکز مدیریت برای حمایت از انتخابات هشتمین دوره مجمع نمایندگان کارگروهی را با همفکری اعضای مجمع تشکیل خواهد داد تا طلاب را برای مشارکت بیشتر در انتخابات تشویق کند و زمینهسازیهایی را در این مسئله انجام دهد.

آیتالله اعرافی عنوان کرد: تمام مصوباتی که از هفت دوره مجمع نمایندگان برای ما فرستاده شد، همه آنها مرور شده است و امیدواریم که این روند تکمیل شود و ما به نقطهای برسیم که بگوییم: تمام آنچه که در این هفت دوره مجمع در رابطه با مدیریت حوزه به تصویب رسیده تکلیفش مشخص شود. وی با بیان اینکه سعی بر این است که تا دو سال آینده نتیجه مصوبات مربوط به مدیریت حوزه مشخص شود، گفت: همه این مصوبات اجرایی خواهند شد و مشکلی پیش نخواهد آمد و اگر موردی قابل اجرا نباشد، دلایل آن مشخص خواهد شد.

آیتالله اعرافی خاطرنشان کرد: قرار بر این است که مجمع نمایندگان و کمیسیونهای آن، با بخشهای ذیربط در شورای مدیریت، ارتباطشان وسیعتر شود ولذا در نظام شورایی جدیدی که در حوزه طراحی شد، سعی شده تا در مجموعه نظام شورایی، تعدادی از نمایندگان مجمع نیز حضور داشته باشند. امامجمعه قم با بیان اینکه حضور مجمع نمایندگان در بسیاری از کارگروها و برنامههای نظام شورای مدیریت حوزهها تقویت خواهد شد، افزود: هیئت اندیشهورزی با کمیسیونهای مجمع بایستی تشکیل دهیم و برای آن آییننامهای تنظیم کنیم که این برای همیشه باشد تا بلافاصله طرحی که میخواهد در آنجا مطرح شود، پیشینهاش در مدیریت هرچه است به آنها داده شود. وی با بیان اینکه از ابتدای شروع یک پروژه و طرح، بایستی همفکری و هماندیشی باشد تا زمانی که به خروجی میرسد روانتر به ریل اجرا برود، گفت: طرح جامع مشترکی در این زمینه تنظیم خواهد شد و فرایند تصمیمسازی، تصمیمگیری، شکلگیری و پیگیری طرحها تا اجرا با مشارکت بخشهای ذیربط تعریف میشود.

آیتالله حسینی بوشهری عضو شورایعالی حوزههای علمیه

طلاب افراد صاحبنظر و تأثیرگذار را انتخاب کنند

انتظار جدی ما این است که در روز انتخابات، همه حوزویان در هر جایگاهی که هستند، هم خودشان برای اینکه لبیکی به امام قدس‌سره و رهبر معظم انقلاب گفته باشند با شور و علاقه وصفناپذیری در انتخابات شرکت کنند و هم دیگران را تشویق کنند، تا این انتخابات با سایر انتخاباتی که در ادوار گذشته برگزار شده یک امتیاز ویژهای داشته باشد.

انتظار این است که حضور پر شور طلاب و فضلا در این انتخابات باعث انتخاب افرادی شود که دارای یک پشتوانه قوی باشند و موقعی که اظهارنظری میکنند، این اظهارنظر از یک عقبه و پشتوانهای قوی برخوردار باشد که حرفشان برای شنوندگان و مخاطبانشان تأثیرگذار باشد.

برای انتخاب یک نماینده، از سوی ستاد انتخابات و آییننامه انتخاباتی مجمع نمایندگان طلاب، یکسری ضوابط و شرایط پیشبینی شده است که آن کف کار است، هم از نظر درسی و پایه علمی وهم از جهات دیگری که در آنجا مطرح شده است که قطعاً هر نماینده بایستی واجد آن شرایط باشد. اما آنچه بنده فکر میکنم این است که هرچه جایگاه نمایندگان از نظر علمی، اخلاقی و وقار بالاتر باشد، به همان تناسب جایگاه مجمع نمایندگان طلاب بالاتر خواهد بود؛ یعنی هرچه نمایندگان وزینتر، اخلاقیتر، علمیتر و صاحبنظرتر باشند، تبعاً وجودشان تأثیرگذارتر است، و با وجود چنین افرادی، مجمع نمایندگان طلاب حرف برای گفتن دارد.

اینکه افرادی در مجمع نمایندگان طلاب فقط حاضر شوند، اما صاحبنظر نباشند و نتوانند نقشی که برعهد دارند را به درستی ایفا کنند، به همان نسبت تأثیرگذاریشان، هم در مجمع و هم در جلسات استانی و شهرستانی با اقبال کمتری مواجه خواهد شد. بنابراین افرادی بایستی انتخاب شوند که وقتی در مجمع عمومی یا کمیسیونهای آن طرحی را ارائه مینماید، همگان آن طرح و ایده را تحسین کنند.

حجتالاسلام والمسلمین فرخفال

۵۲۵ کاندیدا در انتخابات 20 اسفند حضور دارند

به گزارش خبرگزاری حوزه، حجتالاسلام والمسلمین احمد فرخفال شنبه 12 اسفند در نشستی خبری با اصحاب رسانه قم که با موضوع انتخابات هشتمین دوره مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، اظهار داشت: به لطف خداوند متعال و دستور رئیس محترم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، ستاد انتخابات هشتمین دوره مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم تشکیل شده تا بتوانیم انتخاباتی خوب داشته باشیم.

وی ابراز داشت: با بیان اینکه مجمع نمایندگان طلاب و فضلا، هر چهار سال یکبار با برگزاری انتخابات، افرادی را بهعنوان نمایندگان طلاب و با رأی مستقیم آنان انتخاب میکند، گفت: امسال حدود 146 حوزه انتخابیه خواهیم داشت که طلاب عزیز باید از این حوزهها و شهرستانها نمایندگان خود را انتخاب نمایند.

حجتالاسلام والمسلمین فرخفال تصریح کرد: پیشبینی میشد که سیزدهم اسفندماه سال جاری بتوانیم انتخابات هشتمین دوره مجمع نمایندگان را برگزار نماییم؛ اما در فرآیند استعلامات و بررسیهای لازم، مقرر شد یک هفته به تأخیر بیفتد؛ بنابراین روز این انتخابات، یکشنبه، بیستم اسفندماه سال جاری در سالن اجتماعات مدرسه فیضیه قم از هشتونیم صبح تا مغرب خواهد بود؛ همچنین روز 21 اسفندماه از بعداز ظهر تا مغرب در پردیسان در مسجد حضرت زهرا علیها‌السلام و شهرک مهدیه در مسجد حضرت امیرالمؤمنین علیه‌السلام صندوقهای سیار مستقر خواهد شد، تا طلاب جامانده بتوانند شرکت نمایند.

رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اظهار داشت: پیشبینی ما این است که بیشترین حضور طلاب را در روز بیستم اسفند در فیضیه خواهیم داشت؛ اما برای اینکه طلاب منطقه پردیسان و شهرک مهدیه از این انتخابات جا نمانند، صندوقها در این دو مکان فعال خواهد شد.

حجتالاسلام والمسلمین فرخفال ابراز داشت: حدود 600 نفر از افرادی که احساس مسئولیت داشتند، در ثبتنام داوطلبی نمایندگی طلاب و فضلا به صورت اینترنتی و حضوری ثبتنام داشته و حدود 525 نفر شرایط اولیه را داشته و از محافلی که لازم بود برای احراز شرایط کاندیداتوری مجمع نمایندگان، تحقیقات لازم انجام شد و پس از پاسخگویی، هیأت نظارت در جلسات پرکار و طولانی موارد را مورد ملاحظه قرار دادند.

رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: عزیزانی که داوطلبی آنان تأیید نشده است، به منزله عدم صلاحیت آنان نیست؛ بلکه با توجه به اینکه ما نزدیک به 220 نفر را برای هشتمین دوره مجمع نمایندگان نیاز داشته و بیش از دو برابر، ثبتنام قابل قبول داشتهایم، باید اولویتبندی میشد و بر این اساس، برخی از فضلا احراز صلاحیت نشدهاند.

حجتالاسلام والمسلمین فرخفال بیان داشت: شرایط تحصیلی، تبلیغی، فراغت برای رسیدگی به کار طلاب، حضور در مجمع نمایندگان، حضور در کمیسیونهای مجمع و... از جمله شرایط داوطلبان نمایندگی طلاب و فضلا بوده است. وی اظهار داشت: هر صد نفر طلبهای که یکسالونیم از تحصیلات او در قم گذشته باشد، صلاحیت رأی دادن در این انتخابات را داشته و به تعداد هر صد طلبه، یک نماینده میتواند انتخاب شود.

رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پاسخ به سؤال «خبرنگار خبرگزاری حوزه» که در دوره هفتم چند طلبه در این انتخابات رأی داده و پیشبینی شما برای دوره هشتم چه تعداد است، ابراز داشت: در دوره هفتم، 80 درصد افزایش رأی نسبت به دوره ششم داشتیم که بر این اساس، 12 هزار نفر در دوره هفتم شرکت کردند و امیدواریم در دوره هشتم، دو سوم از دارندگان حق رأی شرکت نمایند.

حجتالاسلام والمسلمین فرخفال در پایان گفت: در این دوره از انتخابات،50 هزار طلبه میتوانند در این انتخابات شرکت کنند که البته چون همه در قم نبوده و رفت و آمد دارند، شرکت کننده کمتری خواهیم داشت و اگر 30 هزار نفر شرکت کنند، نرمال خواهد بود.

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج