*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق شماره خبر: ٣٩٨٤٤٨ ١٠:٤١ - 1396/12/14   اجلاسیه مجلس خبرگان  ۲۲ و ۲۳ اسفندماه در تهران برگزار می‌شودآیت‌الله خاتمی در نشست خبری اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری ارسال به دوست نسخه چاپي


اجلاسیه مجلس خبرگان  ۲۲ و ۲۳ اسفندماه در تهران برگزار می‌شودآیت‌الله خاتمی در نشست خبری اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری

اجلاسیه مجلس خبرگان ۲۲ و ۲۳ اسفندماه در تهران برگزار می‌شود


سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با بیان این که اجلاسیه مجلس خبرگان ۲۲ و ۲۳ اسفندماه در تهران برگزار می‌شود، از برگزاری انتخابات هیئت‌رئیسه خبرگان و کمیسیون‌های آن در اجلاس اسفندماه خبر داد.

 

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با بیان این که اجلاسیه مجلس خبرگان ۲۲ و ۲۳ اسفندماه در تهران برگزار میشود، از برگزاری انتخابات هیئترئیسه خبرگان و کمیسیونهای آن در اجلاس اسفندماه خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه آیتالله سید احمد خاتمی، پیش از ظهر شنبه 12 اسفند طی سخنانی در نشست خبری به مناسبت برگزاری اجلاس اسفندماه مجلس خبرگان رهبری در تهران، ابراز داشت: این اجلاسیه 22 و 23 اسفندماه در تهران برگزار میشود و روز 24 اسفندماه نیز اعضای مجلس خبرگان به زیارت مرقد مطهر امام راحل رفته و سپس به دیدار مقام معظم رهبری برای بهرهمند شدن از رهنمودهای ایشان میروند.

وی در خصوص دستور کار این دوره از اجلاس خبرگان افزود: در آغاز اجلاس سخنرانی آیتالله جنتی، رئیس مجلس خبرگان رهبری را داریم که با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه همراه است.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: البته باید توجه داشت که همه رؤسای مجلس خبرگان رهبری برای ایراد نطق افتتاحیه اجلاس با هیئترئیسه مشورت میکنند، هر چند که آییننامه این مسئله را الزامی نمیداند، اما با این حال برای سخنرانی رؤسای خبرگان، پیشنویسی آماده شده، اعضای هیئترئیسه نظرات خود را مطرح کرده و این سخنرانی آماده میشود.

وی گفت: بعد از سخنان رئیس مجلس خبرگان، نطقهای پیش از دستور نمایندگان محترم را طبق آییننامه داخلی داریم که در مدت دو روز اجلاس تقریباً 16 سخنرانی پیش از دستور داریم که هر کدام حداکثر 15 دقیقه به طول میانجامد.

عضو خبرگان رهبری اضافه کرد: البته آییننامه این اختیار را به هیئترئیسه داده که اگر دستور مهمی در کار باشد، به جای برخی از نطقها مطرح شود و در این نطقها نیز مشکلات کشور و بعضاً مشکلات حوزه انتخابیه مطرح میگردد.

آیتالله خاتمی بیان داشت: بعد از ایراد نطقهای قبل از دستور، اولین دستور کار، انتخاب هیئت تدوین کنندگان بیانیه است که اعضای محترمی که آمادگی برای این جهت دارند کاندیدا شده و بعد از رأیگیری انتخاب میشوند و این گروه محورهای بیانیه پایانی را تنظیم کرده و به تصویب اعضا میرسانند و لذا بیانیه آماده شده، بیانیه همه اعضای خبرگان محسوب میشود.

وی افزود: ما در این اجلاس نیز همچون اجلاسهای قبلی، مهمان مدعو داریم که در رابطه با مسایل کلان کشور در مدت زمان حداکثر یک ساعت صحبت میکند و در ادامه پنج نفر از اعضای خبرگان حق اظهار نظر درباره سخنان شخصیت مدعو را دارند.

سخنگوی هیئترئیسه مجلس خبرگان اضافه کرد: در این اجلاس چند طرح بررسی میشود که یکی از آنها مربوط به طرح افزایش تعداد کمیسیونهای مجلس خبرگان از 6 به 8 کمیسیون است، بهطوری که کمیسیون سیاسی، فرهنگی و اجتماعی هر کدام به یک کمیسیون تبدیل میشود.

آیتالله خاتمی همچنین با بیان اینکه طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس خبرگان را در این دوره داریم، گفت: بر اساس اصل 108 قانون اساسی تمام قوانین مربوط به خبرگان به خود این مجلس سپرده شده و بر اساس این اصل، کمیسیون آییننامه در رابطه با انتخابات مجلس خبرگان با توجه به سیاستهای کلی انتخابات که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده، وارد عمل میشود.

وی افزود: کمیسیون آییننامه در چندین جلسه مصوبه اصلاح قانون انتخابات مجلس خبرگان را در قالب 36 ماده و 24 تبصره برای تصویب تقدیم هیئت رئیسه کرده و بعداز تصویب نهایی، جهت اجرا به وزارت کشور ابلاغ میشود.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به برگزاری 182 جلسه مشترک هیئترئیسه با کمیسیونها و کارگروهها و غیره از آغاز مجلس پنجم تاکنون، اظهار داشت: اینکه گاهی گفته میشود اعضای مجلس خبرگان صرفاً دو جلسه سالانه دارند، اصلاً اینطور نیست، چراکه کمیسیونها و هیئترئیسه در طول سال فعال است و حداقل ماهی یک بار جلسه دارند.

آیتالله خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص اهداف و فعالیتهای هیئتهای اندیشهورز مجلس خبرگان گفت: در پایان اجلاس قبلی، مقام معظم رهبری از مجلس خبرگان خواستند که ارزیابی کنند که در این چهل سال در رابطه با مسایل کلان کشور چه پیشرفتها و پسرفتهایی داشتهایم و کجا متوقف ماندهایم و اینکه راهکارها کدام است و لذا در همینباره و برای لبیک به ندای مقام معظم رهبری تصویب شد که کارگروه اندیشهورز تشکیل شود.

وی اضافه کرد: البته قرار نیست مجلس خبرگان متصدی این کار باشد، بلکه ابتدا کارگروهها مشخص شده و بعد از آن، هر جمعی که در کشور در رابطه با موضوعات مشخص شده، کار کردهاند، از تجربیات و تحقیقات و پژوهشهای آنها، هیئت اندیشه ورز بهرهمند میشود.

امامجمعه موقت تهران گفت: در حال حاضر شش کارگروه تشکیل شده که شامل کارگروههای؛ دین و فرهنگ، علم و فناوری، حقوقی قضایی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی میباشد که در شش کارگروه این فعالیتها به مدد همه فرهیختگان انجام میشود و خروجی، تقدیم شخص رهبر معظم انقلاب میشود.

سخنگوی هیئترئیسه مجلس خبرگان همچنین با بیان اینکه اعضای این مجلس بیشک نسبت به مسایل مهم منطقهای و داخلی غافل نیستند، ابراز داشت: در اغتشاشات اخیر مشخص شد که پول عربستان معرکهگردان بوده، ضمن آنکه طراحی برخی توطئهها علیه نظام و انقلاب اسلامی، بعضاً از سوی ایادی آمریکا در منطقه صورت گرفته است.

وی افزود: مسئله مهم دیگر ناظر به بحث فساد در عرصههای مختلف است که این باید مورد بحث و بررسی قرار گیرد و مجلس خبرگان نسبت به آن دغدغه جدی دارد.

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج