*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گروه خبری: افق خانواده  | تاریخ:1396/10/23 | ساعت:١٠:٤١ | شماره خبر:٣٩٦٩٤٠ |  


    سلامتنحوه دارو دادن به کودک

نحوه دارو دادن به کودک

  خوراندن دارو به کودکان به خصوص در سنین زیر یک سال مشکل است؛ چون در این سنین رفلکس بلع قوی است که با مقادیر کمی از قطره یا شربت هم ممکن است کودک تمام دارو و حتی شیری که خورده را بالا بیاورد. علاوه بر این، مایع بودن دارو سبب می‌شود که هنگام ریختن دارو در پیمانه نتوان با دقت زیادی میزان دارو را اندازه‌گیری کرد، به همین علت ممکن است نتوان برآورد صحیح از اینکه چه مقداری از دارو را کودک تف کرده و چه مقداری را قورت داده انجام داد... 

  


خوراندن دارو به کودکان به خصوص در سنین زیر یک سال مشکل است؛ چون در این سنین رفلکس بلع قوی است که با مقادیر کمی از قطره یا شربت هم ممکن است کودک تمام دارو و حتی شیری که خورده را بالا بیاورد.

علاوه بر این، مایع بودن دارو سبب میشود که هنگام ریختن دارو در پیمانه نتوان با دقت زیادی میزان دارو را اندازهگیری کرد، به همین علت ممکن است نتوان برآورد صحیح از اینکه چه مقداری از دارو را کودک تف کرده و چه مقداری را قورت داده انجام داد.

والدین روشهای مختلفی برای دادن این داروها به کودک دارند؛ اما ممکن است بعضی از این روشها چندان مورد تأیید پزشکان نباشد و گاه بعضی از آنها اثر دارو را از بین ببرد. نکات زیر میتواند به والدین در مورد روشهای مختلف دارو دادن به کودکان در سنین مختلف کمک کند.

چگونه به نوزاد دارو دهیم؟

1- اگر به تنهایی به نوزاد دارو می دهید، میتوانید ابتدا دارو را در سرنگ آماده کنید و بعد در حالی که او را در بغل دارید یا روی یک سطح مطمئن قرار داده اید، آرام دهان نوزاد را باز کنید و دارو را به سمت داخل دهان و عقب دهان و به سمت گونه نوزاد تخلیه کنید. (در این کار بسیار دقت کنید.)

در این قسمت از دهانه نوزاد، جوانه چشایی وجود ندارد و نوزاد متوجه طعم متفاوت دارو نخواهد شد. اگر به جای سرنگ از قاشق مدرج استفاده میکنید باید قاشق را در داخل لب پایین نوزاد قرار دهید و در حالی که دهان نوزاد را نیمه بسته نگاه میدارید قاشق را به سمت بالا ببرید تا دارو به آهستگی داخل دهان نوزاد تخلیه شود.

2- سرنگها بهترین وسیله برای اندازهگیری میزان دارو و همچنین نگهداری دارو برای دفعات بعدی استفاده است.

3- میتوانید برای اینکه نوزاد راحتتر دارو را بخورد آن را با کمی شیرخشک یا شیر مادر مخلوط کنید؛ اما توجه داشته باشید که به هیچ وجه دارو را با یک شیشه شیر کامل مخلوط نکنید؛ چون ممکن است کودک نتواند در یک نوبت همه شیر را بخورد و میزان دارویی که دریافت میکند کمتر از دوز تجویز شده باشد.

4- از پزشک بخواهید تا دفعات دارو دادن به نوزاد را بیشتر کند و به جای آن در هر دفعه دوز دارویی کمتری به نوزاد بدهید تا نوزاد راحتتر بتواند دارو بخورد.

5- برای قطرههای چشمی حتماً به کمک یک بزرگسال دیگر احتیاج است. در حالی که یک بزرگسال نوزاد را ثابت در بغل دارد، فرد دیگر باید به آرامی پلک پایین را به سمت پایین کشیده و اجازه دهد تا قطره بین چشم و پلک پایین بریزد. بعد از ریختن قطره چشمی مدتی سر نوزاد را به سمت عقب نگه دارید تا دارو از چشم نوزاد بیرون نریزد.

6- بیشتر داروهایی که برای نوزادان وجود دارد به صورت مایع است و همین دادن دارو را به نوزاد راحتتر میکند. اکثر این داروها به وسیله طعم دهندههای مصنوعی شیرین شده است تا طعم آنها نوزاد را اذیت نکند. با این حال متفاوت بودن طعم این داروها ممکن است موجب شود که نوزاد به راحتی خوردن این داروها را قبول نکند. دادن دارو به نوزاد بهتر است توسط 2 نفر انجام شود، به این صورت که نوزاد را در یک ملحفه یا قنداق بپیچید که دست و پا نزند و در حالی که مادر یا فرد دیگری نوزاد را در بغل گرفته است، دارو توسط نفر دوم به او داده شود. فردی که نوزاد را در بغل دارد می تواند به آرامی با انگشت چانه نوزاد را به پایین بکشد تا دهانش باز شود.

7- سعی کنید روند دارو دادن به نوزاد را سریع انجام دهید تا نوزاد اذیت نشود و دارو خوردن برایش تبدیل به تجربه آزار دهندهای نشود.

8- حین دارو دادن به آرامی برای نوزاد آواز بخوانید یا با او حرف بزنید تا احساس آرامش کند. اگرچه نوزاد متوجه معنی حرفهای شما نخواهد شد؛ اما لحن آرام شما و تن صدای شما میتواند باعث احساس امنیت و اطمینان کودک شود.

9- دارو باید توسط سرنگ مدرج، قطره چکان یا قاشقهای مخصوص دارو به نوزاد داده شود تا دوز صحیح دارو در هر وعده دارو دادن به نوزاد رعایت شود. نوزادان در ماههای ابتدایی عمر قادر به خوردن از لبه قاشقهای معمولی نیستند و بیشتر چیزی که میخورند از گوشه دهانشان خارج میشود.

10- برای ریختن قطره در گوش نوزاد، نوزاد را روی تخت یا یک سطح مطمئن قرار دهید به طوری که گوش مبتلای کودک به سمت بالا باشد. بعد از ریختن قطره به گوش نوزاد کمی صبر کنید تا دارو کاملاً درون کانال گوش جریان پیدا کند، سپس با ملایمات قسمت غضروفی کوچکی که در جلوی کانال گوش قرار دارد را چند بار فشار دهید تا دارو به سمت داخل گوش برود و به بیرون سرریز نکند.

برای کودکان بزرگتر از یک سال

1- مواد طعم دهنده طبیعی و آبمیوهها هم میتوانند به داروها اضافه شوند و خوردن آن را برای کودک سادهتر کنند. داروهای بدمزه را میتوان با آب پرتقال یا ... مخلوط کرد. در داروخانه هم میتوان مواد طعم دهندهی مصنوعی متناسبی با طعمهای آشنا برای کودک مانند طعم آدامس یا شربت را تهیه کرد و دارو را با آنها مخلوط کرد؛ اما باید توجه داشت که در هر وعده دادن دارو باید کودک همه مادهای که دارو با آن مخلوط شده است را بخورد و چیزی باقی نماند.

2- اگر کودک به حدی بزرگ است که میتوانید با او در مورد خوردن دارو حرف بزنید برایش عواقب دارو نخوردن را توضیح دهید. به کودک اجازه دهید که در مورد بعضی از مراحل دارو خوردن خودش تصمیم بگیرد، مثلاً اینکه دوست دارد چه کسی به او دارو بدهد یا اینکه دوست دارد در کجا دارویش را بخورد و بعد از خوردن دارو چه نوع آبمیوههایی دوست دارد؛ اما همواره در نظر داشته باشید که کودک نباید فکر کند میتواند در مورد خود دارو خوردن هم با شما بحث کند.

3- داروها را همیشه در یک زمان و مکان خاص به کودک بدهید. کودک بعد از مدتی شرطی میشود و میپذیرد که در این زمان خاص باید دارو مصرف کند.

4- به خاطر داشته باشید که یک قاشق چایخوری معادل 5 میلی لیتر و یک قاشق غذاخوری معادل 15 میلی لیتر است.

5- برای بهتر کردن طعم دارو می توان آنها را در یخچال نگهداری کرد. خنک کردن دارو باعث میشود طعم آن قابل تحملتر شود. از پزشک در مورد اینکه چه داروهایی را میتوان در یخچال نگهداری کرد سؤال کنید.

6- کودکان برخلاف نوزادان به راحتی اجازه دادن دارو به خود را نمیدهند. بهتر است والدین ابتدا علت دادن دارو را با زبانی ساده برای کودک توضیح دهند و داستانی ساده در مورد بیماری و کمک دارو برای کودک تعریف کنند. سپس از کودک بخواهند که خودش نیز در این کار به والدین کمک کند و مراحل ساده کار را خود کودک انجام دهد.

7- به هیچ وجه کودک را فریب ندهید و بدون اطلاعش به او دارو ندهید؛ چون ممکن است موجب مقاومت بعدی او در خوردن غذاهای عادی هم شود.

8- کودکانی که هنوز به راحتی نمیتوانند از فنجان یا قاشق چیزی بخورند را باید مانند نوزاد در نظر گرفت و همچنان از قطره چکان یا سرنگ یا قاشق مدرج استفاده کرد. برای اندازهگیری دارو در فنجان مدرج باید آنرا روی یک سطح صاف قرار داد و سپس همسطح با آن به میزان دارو نگاه کرد و مقدار مناسب را اندازه گرفت.

9- در صورتی که کودک به اندازهای بزرگ است که میتواند خودش دارو بخورد اجازه بدهید با نظارت شما خودش این کار را انجام دهد.

10- برای اینکه کودک راحتتر خوردن دارو را قبول کند میتوان با یک نمایش کوچک ابتدا کمی از دارو را به عروسک محبوب کودک داد یا حتی خود والدین میتوانند کمی مولتی ویتامین را به عنوان دارو بخورند تا کودک متوجه شود که دارو خوردن کار عجیبی نیست.

11- اگر کودک برای خوردن دارو مقاومت کرد، مدت کوتاهی به او استراحت بدهید. اجازه بدهید تا کمی آرام شود و سپس دارو دادن به او را شروع کنید. قبل از دارو دادنه دوباره به کودک به او یک لیوان آب بدهید، او را در آغوش بگیرید و به او محبت کنید و از او بخواهید تا در خوردن دارو به شما کمک کند.

12- بعضی از انواع دارو مانند قرصها را میتوان با کمی غذا هم مخلوط کرد و به کودک داد. قرص ها معمولا طعم بدی ندارند و قرص هایی که قابل خرد کردن هستند را می توان با غذای کودک مخلوط کرد.

13- یکی از روشهای سادهتر کردن خوردن دارو توسط کودک، بی حس کردن جوانه های چشایی اوست. قبل از دادن دارو، به او نوشیدنی سرد بدهید. می توانید با آبمیوه طبیعی برای او یخمک سرد درست کنید تا با خوردن آن جوانه های چشایی اش بی حس شود. این خوردنی ها می توانند به عنوان پاداشی زودهنگام برای خوردن داروها به کار روند.

نکات دیگری که در حایز اهمیت است

1- به حافظه خود اعتماد نکنید

از دکتر کودکتان بخواهید دستورات دارویی از جمله دوز مناسب و زمانی از روز که باید دارو به کودک داده شود را بنویسد.

2- پرسشگر باشید

اگر دستورات دکتر را نمیفهمید، از او بخواهید که توضیح بیشتری دهد.

3- منظم باشید

همه داروها را در یک مکان نگه دارید و به تاریخ انقضای مصرف داروها توجه داشته باشید.

4- از وسایل مناسب استفاده کنید

در صورتی که لازم باشد، قرص کودک به دو یا چند بخش تقسیم شود، ممکن است پزشکان برای این کار به جای چاقو استفاده از ابزار «برنده قرص» را توصیه کنند یا ممکن است به جای استفاده از قاشق استفاده از سرنگ یا کلاهک مدرج را برای دادن شربت توصیه کنند.

یک نکته که باید به آن توجه داشته باشید این است که ممکن است درجههای روی سرنگ یا کلاهک مدرج پس از مدتی استفاده محو شود. در این صورت باید فورا آنها را تعویض کنید تا مطمئن باشید کودک تان دوز درست دارو را دریافت می کند.

7- دارو را بدون اینکه به دکتر کودکتان بگویید، قطع نکنید

8- نگذارید کودکتان خودش دارویش را مصرف کند

مجله پیام سلامتی - دکتر ناصرالدین فانی، داروساز

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

يکشنبه ٢٥ آذر ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام