*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گروه خبری: تازه‌های علمی, افق خانواده  | تاریخ:1396/10/23 | ساعت:١٠:٣٠ | شماره خبر:٣٩٦٩٣٧ |  


    تــازه‌های عــلمــیرُبات‌های مینا ونیما درخدمت کودکان مبتلا به اوتیسم

رُبات‌های مینا ونیما درخدمت کودکان مبتلا به اوتیسم

 طراحی و به کارگیری ربات‌های انسان‌نما به عنوان دستیار درمانگر در تشخیص و درمان بیماران مبتلا به اوتیسم یکی از طرح‌های پژوهشی است که توسط محققان کشور انجام شده است. به گزارش ایرنا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بر اساس آمارهای موجود نرخ وقوع اختلالات اتیستیک از دهه 1960 میلادی رو به افزایش است و در کشور ما نیز این مشکل وجود دارد... 

  


طراحی و به کارگیری رباتهای انساننما به عنوان دستیار درمانگر در تشخیص و درمان بیماران مبتلا به اوتیسم یکی از طرحهای پژوهشی است که توسط محققان کشور انجام شده است.

به گزارش ایرنا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بر اساس آمارهای موجود نرخ وقوع اختلالات اتیستیک از دهه 1960 میلادی رو به افزایش است و در کشور ما نیز این مشکل وجود دارد.

این اختلالات با نارساییهای کیفی در تعاملات اجتماعی، مهارت ارتباطی وخلاقیت اجتماعی مشخص میشود و در سال های اخیر استفاده از رباتها در تشخیص و درمان مبتلایان به اوتیسم در دنیا رشد چشمگیری داشته است و در این راستا با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی طرحی با عنوان "طراحی و به کارگیری رباتهای انساننما به عنوان دستیار درمانگر در تشخیص و درمان بیماران مبتلا به اوتیسم" توسط محققان دانشگاه صنعتی شریف انجام شد.

هدف از این پروژه به کارگیری عملی دو ربات انسان نما به عنوان دستیار درمانگر در ارتقای مهارت های اجتماعی و شناختی کودکان مبتلا به اوتیسم به عنوان یکی از نخستین گروههای به کارگیرنده این فناوری در ایران است که برای رسیدن به این هدف نیز سناریوها و بازیهای آموزشی و درمانی متنوعی طراحی شد.

مجموعه سناریوهای تدوین شده در چند قالب بر روی کودکان اتیستیک پیادهسازی شد که میتوان به بررسی مقبولیت رباتها در میان کودکان و بررسی حضور آنها در بازی تقلیدهای حرکتی درشت و ریز، مقایسه تاثیر رباتها بر یک جفت دوقلوی اتیستیک یکی با عملکرد بالا و دیگری با عملکرد پایین، اثربخشی استفاده از رباتها در افزایش مهارتهای اجتماعی کودکان عملکرد بالا اشاره کرد.

نتایج به دست آمده نشان دهندهی مقبولیت 80 درصدی رباتهای مینا و نیما در نخستین تعامل کودکان اتیستیک با آنها بوده است. پیشرفت هر دو گروه کودکان عملکرد بالا و پایین در زمینه مهارتهای تقلیدی ریز و توجه اشتراکی در برنامه آموزش موسیقی از دیگر یافتههای این پژوهش بوده است و همچنین ارتقاء و ماندگاری مهارتهای اجتماعی کودکان عملکرد بالا و کاهش رفتارهای ناسازگارانه و شدت اتیسم در کودک با عملکرد پایین بخش دیگری از مشاهدات از عملکرد کودکان شرکت کننده بود.

با این اقدام روند درمانی این بیماران در کشور سریعتر شده و هزینههای تحمیلی بر جامعه نیز کاهش مییابد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

يکشنبه ٢٥ آذر ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام