*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گروه خبری: روانشناسی, افق خانواده  | تاریخ:1396/10/12 | ساعت:١٠:٢٢ | شماره خبر:٣٩٦٦٣٨ |  


    از زبان مشاوردر جلسات خواستگاری چه سوالاتی بپرسیم؟

در جلسات خواستگاری چه سوالاتی بپرسیم؟

 یکی از مباحث بسیار مهم در جلسه خواستگاری، پرسش‌هایی است که مطرح می‌شود چرا که اساساً این سؤال و جواب‌ها، نقش مهمی در افزایش شناخت طرفین برای زمینه‌سازی جهت وقوع امر مقدس ازدواج دارد. معمولاً چند نوع پرسش ممکن است در جلسه خواستگاری مطرح شود که خود به چند دسته تقسیم می‌شوند: 

  


 

حجةالاسلام امیرزاده، استاد حوزه و مشاور امور خانواده

 

یکی از مباحث بسیار مهم در جلسه خواستگاری، پرسشهایی است که مطرح میشود چرا که اساساً این سؤال و جوابها، نقش مهمی در افزایش شناخت طرفین برای زمینهسازی جهت وقوع امر مقدس ازدواج دارد.

معمولاً چند نوع پرسش ممکن است در جلسه خواستگاری مطرح شود که خود به چند دسته تقسیم میشوند:

1. پرسشهای تیری؛ پرسشهایی که یک هدف را دنبال میکنند و به وسیله آن طرف مقابل مجبور میشود، پاسخ مثبت یا منفی بدهد. معمولاً اینگونه سؤالات با پاسخ بله یا خیر جواب داده میشود. باید توجه داشت این گونه پرسشها، زمانی کاربرد دارد که بخواهیم نظر خود را به طرف مقابل القاء کنیم.

2. پرسشهای قلابی؛ به پرسشهایی گفته میشود که مفهوم کلی آن گیرانداختن طرف مقابل است و در واقع فرد، پاسخ درستی برای آن نمیتواند ارایه دهد.

اینگونه پرسشها، کاربردی در حوزه انتخاب همسر ندارد بلکه چه بسا آسیبزا هم باشد و پیشنهاد ما این است که زوجین و یا خانوادههای آنان در جلسه خواستگاری، چندان به سراغ اینگونه سؤالات نروند.

3. پرسشهای جدالی؛ منظور پرسشهایی است که با آن، طرفین به جای این که به فکر کسب اطلاعات و شناخت از یکدیگر باشند، به فکر ثابت کردن خود به دیگری هستند؛ یعنی به جای سؤال در پی جدال هستند.

به نظر میرسد کسانی که این چنین سؤالاتی دارند، روحیهی سلطهگری و غرور در آنها وجود دارد و معمولاً اینگونه سؤالات زمانی طرح میشود که افراد به صورت تحمیلی میخواهند با هم ازدواج کنند.

۴. پرسشهای جهتدار؛ به این پرسشها میتوان پرسشهای انتخابی و جهتدار نیز گفت چرا که از قبل، سؤال آماده شده و دنبال هدف خاصی است و لذا طرف مقابل از پاسخ نیز راه فرار ندارد. به عنوان مثال دختر یا طرف او در جلسه خواستگاری از پسر و خانوادهاش می پرسند که آیا شما با پدر و مادرتان زندگی میکنید یا خیر که دیگر شخص نمیتواند کلی گویی کرده و به حاشیه رود.

۵. پرسشهای عام؛ مجموعه پرسشهایی که رویکرد بسیار کلی دارند، معمولاً نتیجه خاص هم در خواستگاری ندارند و در واقع شبیه به همان سؤالات شعاری هستند مثل این که طرف بپرسد همسر ایده آل شما کیست؟!

۶. پرسشهای باز و جریان بخش؛ به پرسشهایی میگویند که با آنها بحث آغاز شده و فضای لطیف و مساعدی برای شروع صحبت فراهم می گردد.

معمولاً خانمها در این زمینه تخصص زیادی دارند، ضمن آن که سؤالاتی که برای جریان دادن به بحث مطرح میشود، وقتی هر دو نفر سکوت کرده اند، بسیار مؤثر است، چرا که در واقع زمینهسازی برای آغاز بحث و جریان بخشیدن به صحبتهای مهمتر میباشد.

7.پرسشهای عینی و ذهنی؛ گاهی سؤال در مورد واقعیتهای زندگی است که به آن پرسشهای عینی هم گفته میشود.

باید توجه داشت که این نوع پرسشها در جلسه خواستگاری بسیار مؤثر و مفید است، البته گاهی سؤال به صورت کلی است که به آن پرسشهای ذهنی میگویند به عنوان مثال به جای پرسیدن در خصوص این که "چقدر در کارهای خانه کمک میکنید"، باید پرسیده شود "شما در سفر معمولاً در چه بخشهایی همکاری میکنید؟" یعنی به جای مفهوم کلی به مصداق پرداخته شود.

برای روشنتر شدن بحث یک مثال دیگر بیان میکنم. برای فهم این که طرف مقابل چقدر از مادرش تأثیر میپذیرد به جای گفتن این که " وابستگی شما به مادرتان چقدر است؟" که یک سؤال ذهنی است باید پرسیده شود: " آخرین باری که شما با مادرتان مشورت کردید چه زمانی بود؟ که در این جا یک سؤال عینی مطرح شده و لذا برای شناخت بهتر از طرف مقابل مناسبتر است.

تهیه و تنظیم: سید مهدی موسوی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

شنبه ٢٤ آذر ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام