*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گروه خبری: روانشناسی, افق خانواده  | تاریخ:1396/09/16 | ساعت:١١:٥٣ | شماره خبر:٣٩٥٧٤٨ |  


    رفتار درست با بچه‌هایی که با موبایل بازی می‌کنند

رفتار درست با بچه‌هایی که با موبایل بازی می‌کنند

  موبایل برای بچه‌ها امروزی به یکی از ابزارهای اصلی سرگرمی و تفریح تبدیل شده و این یکی از بدترین اتفاقات است. ....  

  


 

موبایل برای بچهها امروزی به یکی از ابزارهای اصلی سرگرمی و تفریح تبدیل شده و این یکی از بدترین اتفاقات است.

امروزه بهکارگیری ابزارهای نوین ارتباطی و سرگرمی مانند موبایل و تبلت نیاز به آموزش مستقیم ندارد و کودکان به صورت خودجوش در حال آموزش هستند. در میهمانیها کودک چندماهه را میبینیم که موبایل در دست دارد و بیهدف در حال بازیکردن با اپلیکیشنهای مختلف است. البته این جستوجو با افزایش سن هدفدار میشود. بسیاری از اوقات زمانی که والدین مشغول رانندگی هستند، کودکان سه یا چهارساله آنها را در حال بازی با موبایل یا تبلت میبینیم.

همچنین کودک پیشدبستانی که در میهمانی روی مبل ساکت نشسته، درحالیکه پدر و مادر مشغول گفتوگو با دوستانشان هستند، اپلیکیشن جدیدی را دانلود میکند؛ نیازی هم به کمک کسی ندارد و میداند که چگونه بازی جدیدی را کشف و خود را با آن سرگرم کند.

همانطور که شما هم در اطراف خود میبینید، یادگیری ابزارهای نوین از سالهای اولیه کودکی آغاز میشود که البته این یادگیری به صورت آموزش مستقیم نیست؛ بلکه والدین و اطرافیان، ناخودآگاه محیط را برای یادگیری فراهم میکنند و کودکان هم از طریق فرایند الگوگیری و دیدن جذابیتهای این وسایل مشتاق به یادگیری آن میشوند.

در اغلب موارد، والدین گوشی و تبلت را برای ساکت نگهداشتن کودک در موقعیتهای خاص مورد استفاده قرار میدهند؛ حال اگر فرض بگیریم که پدر و مادری این ابزار را نهفقط برای ساکتکردن کودکشان، بلکه بهمنظور اهداف آموزشی، در اختیارشان قرار میدهند، آیا درست است که کودک را در استفاده از آنها کاملاً آزاد بگذاریم؟ پژوهشگران درباره استفاده از ابزارهای نوین تکنولوژی برای کودکان زیر شش سال اصولی را پیشنهاد کردهاند که در زیر به آنها اشاره میشود.

بر اساس نظر انجمن متخصصان اطفال آمریکا، موبایل و تبلت برای کودکان زیر دو سال ممنوع است. نتایج بهدستآمده از تحقیقات نشان میدهد که استفاده از موبایل و تبلت باعث تأخیر در رشد کلامی، بیمیلشدن به بازیهای گروهی، مشکلات رفتاری، پرخاشگری، خشونت، آسیب به حافظه کوتاهمدت، مشکلات خواب و مشکلات در توجه و تمرکز کودکان میشود. بنابراین علاوه بر اینکه برای کودکان زیر دو سال مطلقاً نباید از این وسایل استفاده کنید، زمان استفاده از آنها را برای کودکان دیگر سنین نیز به حداقل برسانید؛ یعنی بیشتر از دو ساعت در روز نباشد.

از خریدن موبایل و تبلت به صورت شخصی برای کودکان خودداری کنید. اینترنت را در زمان استفاده کودکان خاموش کنید. زمان استفاده کودکان از موبایل یا تبلت تحت نظارت خودتان باشد.

از دانلود اپلیکیشنهایی که صرفاً بازیهای مرحلهای هستند بپرهیزید و حتیالمقدور از بازیهایی که جنبه آموزشی دارند؛ مانند آموزش اعداد، رنگها و حیوانات استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که مزایا و فواید وسایل الکترونیکی و فضای مجازی نیز مانند ابزارهای دیگر در زندگی، تابع نحوه استفاده از آنهاست.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

دوشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام